Львівський академічний театр імені Леся Курбаса працює над документальним аудіосеріалом «Горизонти Курбаса» за підтримки Goethe-Institut Ukraine та Auswärtiges Amt. Цей проєкт стане своєрідним відтермінованим вшануванням 135-річчя режисера. Цю річницю від його народження мали відсвяткувати в 2022 році, на 24 лютого у театрі планували святкове відкриття фестиваль, присвяченого Курбасу, та презентація виставки, на якій відвідувачі могли б прослухати уривки з його режисерського щоденника… Та, на жаль, лютий був до надто лютим. Проте Театр Курбаса не здався і вирішив таки втілювати проєкт, хоч і довелось значно розширити «горизонти» та шукати нових ідей. Так і народився задум аудіосеріалу, в якому будуть представлені архівні матеріали: режисерський щоденник та вибрані статті і лекції Леся Курбаса з режисури та акторської майстерності.
Ось який запис він зробив у Кисловодську 30 червня 1926 року: «Побідить можна в хвилини найбільшого розвалу внутрішнього, і побідить при дуже несприятливих обставинах. Треба тільки уперто культивувати в свідомості певний імператив, зосередити на певний фокус усі свої сили і поступки: найнеможливіше буде осягнене. Тому, що мисль – сила найбільша в світі».

Думки і слова Леся Курбаса у аудіосеріалі зазвучать голосом актора театру, наратора і керівника проєкту «Горизонти Курбаса» Андрія Водичева. «Це найбільший подарунок для мене, тому що крізь тексти Курбаса я побачив людину європейського світосприйняття. Є книжки Курбаса, про нього часто кажуть, наш театр носить його ім’я... А коли спитати про нього когось або й себе самого, то розумієш, що ти читав його твори фрагментами, вивчав його фрагментами, – каже він. – Тому дуже вдячний цьому проєкту, який познайомив мене глибше з текстами Курбаса. Я готував їх, щоб вони прозвучали. А коли актор починає працювати з текстами, то із них для нього відкривається людина. І крізь ці тексти я побачив Курбаса європейського світосприйняття, європейської освіти, який дуже багато читав. У них настільки багато інформації, яку він, як митець, відкрив під час навчання в Європі. Але найголовніше, що у цих текстах є моменти, коли Курбас пише про своє особисте. Я їх обов'язково залишаю, бо вони говорять багато про нього, як про людину. Зі студентами зараз паралельно працюємо над текстами поетів Розстріляного відродження. І коли слухаю ті тексти, розумію ці, настільки вони між собою пов'язані. Розумію весь той пафос, в доброму розумінні цього слова, позицію, ту точку, з якої ці люди будували українську культуру. Їх не могли залишити, система не терпить цього, вона поламала їх. Але саме в текстах Курбаса, поетів його покоління справді є те відродження культури, яку вони не змогли передати в триванні».
Окрім цього учасники проєкту та ведучий Микола Набока записують низку розмов із професіоналами з театральної сфери, які розкриватимуть основні контексти та акценти часу, в якому жив і творив геніальний український режисер, знищений радянською владою. Над «Горизонтами Курбаса», окрім вже згаданих Андрія Водичева і Миколи Набоки працюють звукорежисер аудіосеріалу Олесь Коваль, менеджерка проєкту Дарина Ольшанська, комунікаційна менеджерка проєкту Олександра Шутова, SMM-менеджерка проєкту Олена Спас дизайнерка проєкту Катерина Дендюк. Реліз аудіосеріалу відбудеться в грудні на платформі Radio SKOVORODA та буде викладений у вільному доступі на відкритих подкаст-платформах.
Фінансування здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut goethe.de