Курбас: знаний і незвіданий

У грудні Львівський академічний театр імені Леся Курбаса представить аудіосеріал за щоденником відомого режисера, його статтями та лекціями

Львівський академічний театр імені Леся Курбаса працює над документальним аудіосеріалом «Горизонти Курбаса» за підтримки Goethe-Institut Ukraine та Auswärtiges Amt. Цей проєкт стане своєрідним відтермінованим вшануванням 135-річчя режисера. Цю річницю від його народження мали відсвяткувати в 2022 році, на 24 лютого у театрі планували святкове відкриття фестиваль, присвяченого Курбасу, та презентація виставки, на якій відвідувачі могли б прослухати уривки з його режисерського щоденника… Та, на жаль, лютий був до надто лютим. Проте Театр Курбаса не здався і вирішив таки втілювати проєкт, хоч і довелось значно розширити «горизонти» та шукати нових ідей. Так і народився задум аудіосеріалу, в якому будуть представлені архівні матеріали: режисерський щоденник та вибрані статті і лекції Леся Курбаса з режисури та акторської майстерності. 
Ось який запис він зробив у Кисловодську 30 червня 1926 року: «Побідить можна в хвилини найбільшого розвалу внутрішнього, і побідить при дуже несприятливих обставинах. Треба тільки уперто культивувати в свідомості певний імператив, зосередити на певний фокус усі свої сили і поступки: найнеможливіше буде осягнене. Тому, що мисль – сила найбільша в світі».
Думки і слова Леся Курбаса у аудіосеріалі зазвучать голосом актора театру, наратора і керівника проєкту «Горизонти Курбаса» Андрія Водичева. «Це найбільший подарунок для мене, тому що крізь тексти Курбаса я побачив людину європейського світосприйняття. Є книжки Курбаса, про нього часто кажуть, наш театр носить його ім’я... А коли спитати про нього когось або й себе самого, то розумієш, що ти читав його твори фрагментами, вивчав його фрагментами, – каже він. – Тому дуже вдячний цьому проєкту, який познайомив мене глибше з текстами Курбаса. Я готував їх, щоб вони прозвучали. А коли актор починає працювати з текстами, то із них для нього відкривається людина. І крізь ці тексти я побачив Курбаса європейського світосприйняття, європейської освіти, який дуже багато читав. У них настільки багато інформації, яку він, як митець, відкрив під час навчання в Європі. Але найголовніше, що у цих текстах є моменти, коли Курбас пише про своє особисте. Я їх обов'язково залишаю, бо вони говорять багато про нього, як про людину. Зі студентами зараз паралельно працюємо над текстами поетів Розстріляного відродження. І коли слухаю ті тексти, розумію ці, настільки вони між собою пов'язані. Розумію весь той пафос, в доброму розумінні цього слова, позицію, ту точку, з якої ці люди будували українську культуру. Їх не могли залишити, система не терпить цього, вона поламала їх. Але саме в текстах Курбаса, поетів його покоління справді є те відродження культури, яку вони не змогли передати в триванні».
Окрім цього учасники проєкту та ведучий Микола Набока записують низку розмов  із професіоналами з театральної сфери, які розкриватимуть основні контексти та акценти часу, в якому жив і творив геніальний український режисер, знищений радянською владою. Над «Горизонтами Курбаса», окрім вже згаданих Андрія Водичева і Миколи Набоки працюють  звукорежисер аудіосеріалу Олесь Коваль, менеджерка проєкту Дарина Ольшанська, комунікаційна менеджерка проєкту Олександра Шутова, SMM-менеджерка проєкту Олена Спас дизайнерка проєкту Катерина Дендюк. Реліз аудіосеріалу відбудеться в грудні на платформі Radio SKOVORODA та буде викладений у вільному доступі на відкритих подкаст-платформах.
Фінансування здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut goethe.de
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.0077 / 1.56MB / SQL:{query_count}