Учора, 23 жовтня, в Домі Франка відкрили унікальну виставку «Врятовані». У цій експозиції, яку ви можете оглянути впродовж двох тижнів, матимете нагоду побачити реставровані й оцифровані в межах проєкту «FrankoData: відкритий цифровий музей» артефакти.

Із самого початку повномасштабного вторгнення спільнота Дому Франка доклала максимальних зусиль, аби вберегти найцінніші одиниці з фондової колекції. Проте сховати чи евакуювати експонат означає на невизначений період позбавити змоги відвідувача побачити його, порефлексувати, навіть насолодитися ним, якщо мовиться про твори мистецтва. Саме тому, відповідаючи на актуальні запити сьогодення, Дім Франка в партнерстві з Інститутом франкознавства ЛНУ ім. Івана Франка та за підтримки Українського культурного фонду реалізовує грантовий проєкт «FrankoData: відкритий цифровий музей».

Проєкт здійснили завдяки команді громадської ініціативи My Future Heritage, що має великий досвід оцифрування культурної спадщини методами 3D-сканування та фотограмметрії. Завдяки цьому відреставровані 116 музейних предметів – 110 паперових і шість дерев’яних; оцифровані 1200 одиниць зберігання, оновлений вебпортал музею. До переліку оцифрованих експонатів потрапили

металевий лавровий вінок, подарований Франкові на 40-літній ювілей від українського студентства, срібний вінок, подарований письменнику на 40-річний ювілей його літературної та громадської діяльності від спортивного товариства «Сокіл-Батько», срібний вінок від січових стрільців, зроблений на похорон Івана Франка 31 травня 1916 року, проєкти пам’ятників Франкові, посмертна маска Івана Франка роботи скульптора Яна Турчинського, найцінніші малярські твори тощо.
Процес наповнення цифрової бази даних ще триватиме. Частину відреставрованих об’єктів у межах проєкту можна побачити саме на унікальній виставці «Врятовані», яка є однією з його проміжних подій.

У залах музею представлена мультитематична експозиція, сформована з документів, пов’язаних із Франком та його сучасниками, а також експонатів, дотичних до вершинних творів письменника і тривалої історії їх інтерпретації – як наукової, так і мистецької. На афіші виставки використане зображення розп’яття з церкви Святого Миколи в Нагуєвичах, яка в 1996 році згоріла. Зараз у фондах музею зберігаються окремі фрагменти врятованих з храму речей, зокрема розп'яття і кілька фотовідбитків.
«Виставка «Врятовані» – про дорогоцінні скарби з фондової колекції Дому Франка, віднайдені, дбайливо збережені, а тепер і фахово відреставровані та оцифровані завдяки підтримці Українського культурного фонду. Це варто побачити, бо наша збірка здатна здивувати навіть нас самих. Особлива подяка Владиславу Берковському і його команді, яка навіть в умовах війни підтримує культурні проєкти національного значення», – каже в.о. директора музею Богдан Тихолоз.

Окрім цього, учасники проєкту «FrankoData: відкритий цифровий музей» представлять основні результати оцифрування фондових одиниць Дому Франка та книгозбірні Інституту франкознавства на
XXVII Франківській науковій щорічній конференції «До великого моменту…», яка триватиме 26 жовтня в Будинку вчених. Цього року це ще й

ювілейна подія, присвячена 150-й річниці від початку творчої та громадської діяльності Івана Франка. Співорганізаторами є Інститут франкознавства і філологічний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, Інститут Івана Франка НАН України, Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка і Наукове товариство імені Шевченка. Проблематика доповідей конференції різноманітна, у фокусі зацікавлень доповідачів нові прочитання художніх творів Івана Франка, стильові, інтертекстуальні, міжлітературні контексти його творчості, його зв’язки з сучасниками, вивчення темних плям у долі Франкових нащадків, розмова про специфіку сучасних франкознавчих студій тощо.

А 27 жовтня об 11:00 розпочнеться засідання круглого столу «Проблеми і перспективи оцифрування творчої спадщини Івана Франка». Його проблематика логічно продовжить актуальну сьогодні розмову про важливість збереження пам’яті про Франка сучасними методами і засобами. До бесіди запросили франкознавців і не тільки з різних галузей: літературознавців, текстологів, мистецтвознавців, музейників, книгознавців, бібліотекарів. Фахівці ділитимуться досвідом роботи з пам’ятками як носіями пам’яті та окреслять виклики, які постають у цій особливій частині їхньої роботи. Учасники проєкту «FrankoData: відкритий цифровий музей» представлять основні результати оцифрування фондових одиниць Дому Франка та книгозбірні Інституту франкознавства. Круглий стіл відбудеться наживо за адресою: ЛНУ імені І. Франка, вул. Університетська, 1, ауд. 220.

Проєкт «FrankoData: відкритий цифровий музей» охопив чотири тематичні блоки: Франкові ювілеї творчості – 25-літній та 40-літній; створення, інтерпретацію, реактуалізацію його вершинних творів «Захар Беркут», «Украдене щастя», «Мойсей», «Іван Вишенський», «Лис Микита»; Франкове коло сучасників; книжкову франкіану.

Оцифрованою колекцією зможуть користуватися музейники, науковці, текстологи, працівники освіти та культури, зацікавлені в популяризації творчої спадщини Франка в Україні та світі. Отримані в процесі оцифрування матеріали також планують використати в проєкті Міністерства культури та інформаційної політики України «Впровадження електронної системи реєстру Музейного фонду України», одним із дванадцяти учасників якого є Дім Франка.