Жінка, яка походила з роду воїнів і яка ввійшла у історію України як меценатка науки і культури. Хто вона – Гальшка Острозька? Як сьогодні відлунюється в нас ота Гальшка? Про це і не тільки у виставковому проєкті «Гальшка. Українська Єлена», який реалізують у рамках грантової підтримки Українського культурного фонду. Презентація проєкту відбудеться 5 жовтня, в четвер, о 15:00 у Львівському музеї історії релігії.

«Гальшка належала до князівського роду Острозьких, одного з найвпливовіших у Великому князівстві Литовському, Руському і Жемайтійському, а потім у Речі Посполитій. Її батьком був князь Ілля Острозький, матір’ю – Беата Костелецька, опікуном – Костянтин-Василь Острозький, а дідом – князь Костянтин Острозький. Саме такі роди правили тогочасною ранньомодерною Європою, були меценатами, котрі підтримували митців, учених, богословів, філософів, авантюристів і перекладачів античної спадщини, фундаторами шкіл, храмів і друкарень», – розповідає старша наукова співробітниця музею, кураторка проєкту Софія Каськун.
До створення проєкту долучилися 35 художників з України (Київ, Львів, Тернопіль, Одеса, Харків, Коломия) та Польщі (Познань, Катовиці, Ченстохова). Наймолодшому учаснику 18 років, а найстаршому 68. Усі по-різному розуміють, відчувають і розкривають цю тему. Результат – рефлексії різних митців на Гальшку – втілився у живописі, графіці, інсталяції, плакаті. Усього понад 70 робіт, які розповідають про становище жінки в тогочасному суспільстві, про її рід, саму Гальшку. Деякі автори зображають героїню в абстрактних формах, хтось – в іконописному стилі. Зворушують і хвилюють теми кохання Гальшки, який вигляд вона мала.

Своєю барвистістю, ошатністю вирізняється робота студентки Харківської державної академії дизайну і мистецтв Марії Колоскової «Дочка Іллі, дружина Лукаша Гурки». Оригінальними є диптихи «Доля» Олега Давиденка, «Місяць з життя жінки» авторства Олени Якимової, Лесі Рось «Часи. Жінки. Виклики. Долі. Опір». Захоплюють роботи Миколи Грималюка, Володимира Чорнобая, Андрія Будника, Ірини Данилів-Флінти, Миколи Ясінського, Олега Лазаренка, Марти Луків-Любицької, Кості Марковича, проймає інсталяція Надії Величко та інші. Також тут презентують світлини сучасних жінок, «спадкоємиць» Гальшки, фотографа Романа Уварова «Нащадки Гальшки».
Проєкт пропонує глядачеві вступити у діалог щодо змін в уявленні суспільства про роль жінки як протягом останніх століть, так і тепер, в українських реаліях війни росії проти України. В межах проєкту, окрім виставки, презентують плакати студентів Харківської державної академії дизайну та мистецтв (керівник Надія Величко), польський плакат (керівник Богуслав Доба), каталог робіт українською та англійською мовами.