Хто вона – Гальшка Острозька?

У Львівському музеї історії релігії представлять проєкт про «українську Єлену»

Жінка, яка походила з роду воїнів і яка ввійшла у історію України як меценатка науки і культури. Хто вона – Гальшка Острозька? Як сьогодні відлунюється в нас ота Гальшка? Про це і не тільки у виставковому проєкті «Гальшка. Українська Єлена», який реалізують у рамках грантової підтримки Українського культурного фонду. Презентація проєкту відбудеться 5 жовтня, в четвер, о 15:00 у Львівському музеї історії релігії. 
«Гальшка належала до князівського роду Острозьких, одного з найвпливовіших у Великому князівстві Литовському, Руському і Жемайтійському, а потім у Речі Посполитій. Її батьком був князь Ілля Острозький, матір’ю – Беата Костелецька, опікуном – Костянтин-Василь Острозький, а дідом – князь Костянтин Острозький. Саме такі роди правили тогочасною ранньомодерною Європою, були меценатами, котрі підтримували митців, учених, богословів, філософів, авантюристів і перекладачів античної спадщини, фундаторами шкіл, храмів і друкарень», – розповідає старша наукова співробітниця музею, кураторка проєкту Софія Каськун.
До створення проєкту долучилися 35 художників з України (Київ, Львів, Тернопіль, Одеса, Харків, Коломия) та Польщі (Познань, Катовиці, Ченстохова). Наймолодшому учаснику 18 років, а найстаршому 68. Усі по-різному розуміють, відчувають і розкривають цю тему. Результат – рефлексії різних митців на Гальшку – втілився у живописі, графіці, інсталяції, плакаті. Усього понад 70 робіт, які розповідають про становище жінки в тогочасному суспільстві, про її рід, саму Гальшку. Деякі автори зображають героїню в абстрактних формах, хтось – в іконописному стилі. Зворушують і хвилюють теми кохання Гальшки, який вигляд вона мала. 
Своєю барвистістю, ошатністю вирізняється робота студентки Харківської державної академії дизайну і мистецтв Марії Колоскової «Дочка Іллі, дружина Лукаша Гурки». Оригінальними є диптихи «Доля» Олега Давиденка, «Місяць з життя жінки» авторства Олени Якимової, Лесі Рось «Часи. Жінки. Виклики. Долі. Опір». Захоплюють роботи Миколи Грималюка, Володимира Чорнобая, Андрія Будника, Ірини Данилів-Флінти, Миколи Ясінського, Олега Лазаренка, Марти Луків-Любицької, Кості Марковича, проймає інсталяція Надії Величко та інші. Також тут презентують світлини сучасних жінок, «спадкоємиць» Гальшки, фотографа Романа Уварова «Нащадки Гальшки».
Проєкт пропонує глядачеві вступити у діалог щодо змін в уявленні суспільства про роль жінки як протягом останніх століть, так і тепер, в українських реаліях війни росії проти України. В межах проєкту, окрім виставки, презентують плакати студентів Харківської державної академії дизайну та мистецтв (керівник Надія Величко), польський плакат (керівник Богуслав Доба), каталог робіт українською та англійською мовами. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4788 / 1.55MB / SQL:{query_count}