У Львові триватиме Міжнародний театральний фестиваль «Золотий лев», якому цього року виповнюється 34 роки. За цей час він став національним надбанням театрального мистецтва, здобув репутацію в міжнародному театральному житті України та Європи. «Золотий лев» ввібрав усі театральні тенденції сучасної сцени.
Цього року фестиваль буде спрямований на меморіалізацію героїчної боротьби українського народу, загальнолюдське прагнення до свободи та демократії. Від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну багато театрів України перелаштували свою діяльність, але разом із тим продовжили творчий пошук та рефлексували на події 2022 і 2023 років. Тому цього разу фестиваль «Золотий лев» стане майданчиком переважно для показу вистав українських театрів, прем’єри яких відбулися після 24 лютого 2022-го.
Гасло фестивалю у 2023 році «Театр – мистецтво нескорених». На святі можна буде побачити театри зі Львова, Києва, Вінниці, Луганська, Сум, Кропивницького, Чернігова, Херсона, а також, Чехії, Франції та Данії.

Сценічні вистави демонструватимуть у театрах Львова: «Воскресіння», театрі ім. Леся Курбаса, Першому театрі, театрі ім. Марії Заньковецької та в Будинку офіцерів.
У театрі ім. Марії Заньковецької можна буде побачити постановку столичного Національного академічного драматичного театру ім. Лесі Українки «Переклади» за текстом ірландського драматурга Браяна Фріла. У ній режисер Кирило Кашліков порушує тему політики колонізації та поневолення народу. Події вистави розгортаються в ірландському селі, куди приїжджають колоністи з метою оновити карти та перейменувати міста з ірландської на англійську.

Головними героями п’єси є двоє братів. Один із них патріот своєї батьківщини, другий співпрацює з колонізаторами і всіляко їм допомагає. Частина мешканців села допомагає колоністам у гуманітарній окупації. Поступово складнощі перекладу поставлять героїв перед нелегким моральним вибором: зректися – буквально – свого власного імені або ж зрозуміти, що «чужа серцевина залишиться завжди герметичною» і чужинцю її повік не розкодувати. Дуже скоро виявиться, що «створення нової карти» з пропагандистської на загальнолюдську перекладається як «щось схоже на виселення». В підсумку колоністи знищують всю худобу і спалюють село. Вистава розкриває стосунки між братами та їхні стосунки з батьком. У ній зворушливо відтворена любовна лінія.
Київський академічний драматичний Театр на Подолі покаже виставу «Зелені коридори» за п’єсою Наталки Ворожбит у постановці Максима Голенка. Вона розповідає про закордонний досвід українських біженок, які виїхали з країни через війну. Чотири головні героїні – домогосподарка з Харкова, акторка з Києва, пенсіонерка і любителька котів з Чернігова та молода мовчазна манікюрниця з Бучі. Як і мільйони інших українок, вони втікають від війни і шукають прихистку за кордоном, у Європі: намагаються налагодити особисте життя, шукають роботу, стикаються зі стереотипами

та непорозумінням з боку європейців, аби, зрештою, повернутися додому… П’єса написана на замовлення німецького Театру Камершпіле, її прем’єра в Мюнхені відбулася 14 квітня цього року. Сповнена чорного гумору та іронії, вона дозволяє собі не тільки критикувати європейців, зокрема їхню толерантність та зачарування російською культурою, але й іноді досить жорстко зображувати вади українців. Герої в ній жартують над собою і власними драмами.

У театрі «Воскресіння» Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр покаже виставу «Їх там нєт» за мотивами п’єси «Четверта стіна» Алекс Вуд; Сумський національний академічний театр драми та музичної комедії ім. М.С. Щепкіна привезе постановку «Хлібне перемир’я» за текстом Сергія Жадана; Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М. Куліша та Project Art Theater – «Джива» Анатолія Матвійчука; Муніципальний театр сатири з Кропивницького – «Королеву краси» Мартіна МакДонаха, дансько-український театр «2 Be» – виставу «Спецоперація» Анатолія Зіновенка.
У Першому театрі можна буде побачити Чернігівський обласний молодіжний театр з виставою «Goodbyemylove, або Дівчата, вам сюди» Лори Каннінгем та Вінницький обласний академічний музично-драматичний театр ім. М. Садовського з виставою «Ніч вовків» Олександра Вітра.
У театрі імені Леся Курбаса платформа сучасного танцю дасть вистави «Dance Macabre. Безсмертний танок» та «Сліди», а в приміщенні Будинку офіцерів відбудеться вистава «Мовою троянд» від Київського театру «Сузір’я».
Також на фестивалі будуть представлені роботи львівських театрів: «Будинок без номера» засновника фестивалю Ярослава Федоришина від театру «Воскресіння»; «Захар Беркут» за повістю Івана Франка від театру ім. Леся Курбаса; «Земля» за твором Ольги Кобилянської від театру ім. М. Заньковецької; «Різанина» за текстом Ясміни Рези від театру «Око»; «Засвітнє танго» за романом Юрія Винничука від Львівського обласного театру ляльок
Також на глядачів чекають незабутні вуличні дійства для всієї родини. Вуличну програму демонструватимуть 7 і 8 жовтня на площі перед Франковим університетом. Гостем на вуличних дійствах стане француз Pat Belland, який продовж чотирьох годин ходитиме Львовом, щоби принести трішки усмішок і позитивних емоцій львів’янам та гостям міста.
Також серед іноземних учасників буде театр VOSA з Чехії з виставою «Перший крок», яку представлять у вечірньому і денному форматах.
Традиційної карнавальної ходи цього року не буде, проте буде театралізоване відкриття фестивалю на площі перед Франковим університетом 5 жовтня о 16:00.
Серед додаткових заходів у межах фестивалю проведуть дискурс на тему «Війна і театр: реалії і можливості» за участі представників театральної спільноти з різних міст України. Також впродовж усього фестивалю діятиме український павільйон Паризького квадрієнале сценографії – 2023 «Сад живих речей» від провідних сценографів України.
Упродовж фестивалю всі охочі матимуть нагоду пожертвувати гроші на потреби ЗСУ. На всіх локаціях, де відбуватимуться вистави, є безпечні укриття.
Фестиваль «Золотий лев-2023» відбувається за підтримки Українського культурного фонду, Управління культури департаменту розвитку Львівської міської ради, департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної воєнної адміністрації. Організатори фестивалю щиро вдячні їм за підтримку.