Сьогодні, 28 грудня в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького відбулося відкриття виставкового проєкту «Роман Сельський: приборкання кольору». Роман Сельський (1903–1990) – класик українського колоризму, людина-епоха в історії сучасного українського образотворчого мистецтва, натхненник і рушій поступу львівської малярської школи ХХ століття. Прийдешній рік маркований ювілейною датою – 120-літтям від дня народження художника. З цієї нагоди в експозиційних залах Національного музею у Львові відбулося відкриття виставкового проєкту «Роман Сельський: приборкання кольору». Ретроспективу представляють 84 твори з колекції київського мистецтвознавця, академіка Едуарда Димшица. Це – третій проєкт, який НМЛ реалізовує у співпраці зі знаним колекціонером. Минулі – «Микола Глущенко «Барви XX століття» та «Марія Примаченко. «Дарую Україні».

«На мій погляд, переоцінити значення творчості Романа Сельського неможливо. Він є одним із найзнаменитіших майстрів образотворчості не лише на теренах галицького краю, але й у масштабах національної культури. Тому, сподіваюся, виставка до ювілею художника, яка відбувається під час кровопролитної війни за нашу Свободу та Незалежність, стане подією не тільки для Львова, а й для цілої України», – ділиться думками Едуард Димшиц.
В образній малярській системі Романа Сельського нерозривно поєднались український поетичний світогляд, європейська естетика модернізму та глибинно-національне чуття кольору, живлене апелюванням до барв давньоукраїнського іконопису і традиційного народного прикладного мистецтва.

«Колір як основний інструмент і засіб утілення творчих задумів став невичерпним джерелом натхнення й уяви. Роман Сельський – митець із контемплятивним складом характеру. Його пластична мова – плинна, драматично-спокійна, виразна й артикульована найперше через колір. Колір виструнчує, об’єднує конструкцію композиції в непорушний цілісний живий організм. На основні злучення відтінків жовтого, синього, червоного, фіолету художник вибудовує тривку архітектонічну модель власної образотворчості», – зазначає співкураторка проєкту Ангеліна Забитівська.
Виставка розгортає наратив про творчість Романа Сельського на понад шістдесятилітньому часовому відтинку. Глядачі зможуть простежити розвиток та зміни малярської мови митця, адже виставковий простір змодельовано за хронологічно-тематичним принципом. Представлені твори згруповано за десятиліттями: від найбільш ранніх, студентських, робіт (1925) та олійних композицій 1930-х до краєвидів і сюжетних полотен 1970–1980-х. Виставковий проєкт триватиме до 26 березня 2023 року.