Вже 25 та 26 листопада Львівська національна опера запрошує глядачів на першу премʼєру за часів повномасштабної війни. Оперу за мотивами однойменної повісті Миколи Гоголя у постановці творчої команди з Німеччини глядачі побачать вперше, адже до цього вона жодного разу не виконувалася.
Особистісне трактування Гоголівського сюжету як авторське прочитання біблійної історії про Каїна та Авеля запропонують німецькі постановники – режисер Андреас Вайріх та сценографка Анна Шеттль. Запрошений диригент-постановник – знаний інтерпретатор музики Станковича, Володимир Сіренко.
За словами постановників, в основі сюжету – містична історія про страшну розплату за жахливі злодіяння, що віддзеркалює події сьогодення. Вистава є особливо актуальною в контексті нашої спільної помсти за нелюдські злочини рашизму.
Постановку опери присвячують 80-річчю відомого українського композитора. На думку Євгена Станковича, твір – суголосний із подіями сучасності: «У опері дуже багато філософських сенсів, серед них – і біблійні: втілення Добра і Зла, Святого Духа і сатани, та їх вічна боротьба. Якщо порівнювати із сьогоденням, то те саме відбувається і тепер. Є люди, які захищають свою землю, які на цій землі народились та її люблять. Є й такі, що зраджують. Про це – і в музиці: зрадники приводять ворога на свою землю. Є і нечиста сила. Описане перегукується із нашою дійсністю та відбувається зараз».
У театрі кажуть, робота над виставою розпочалася ще до повномасштабного вторгнення росії на територію України, а сучасні події надали задуму нових сенсів: «Страшна помста» – жахачка з дуже похмурим фіналом. Історія розповідає про страшне прокляття. І тепер, коли ми побачили всю хоробрість українців, які у часи війни показали світові, що означає боротися за демократію, права людини та свободу, ми хочемо, щоб у фіналі опери прокляття зняли. Вважаємо це своєрідною даниною хоробрості української нації», – ділиться сценографка та художниця костюмів Анна Шеттль.
Художниця-постановниця також зазначає, на сцені глядачі побачать своєрідне відтворення колажного всесвіту сну-жахіття, сценічний простір відображатиме душевні стани головних персонажів. На створення костюмів авторку надихали вбрання козацької доби у поєднанні із сучасними елементами: «Ми багато дискутували щодо використання елементів протезів у образах деяких персонажів. Ми хвилювалися, що це може викликати неприємні асоціації у глядачів. Але згодом дійшли до висновку, що показ протезів і певних частин, доданих до тіла або створених Злом, є реальністю. На мій погляд, таким чином ми радше приймаємо цю дійсність і не закриваємо на неї очі».
Фінансування проєкту здійснюється зі Стабілізаційного фонду – ініціативи для підтримки культурних та освітніх організацій, що постраждали від війни проти України.
Квитки на покази вистави можна придбати за
посиланням.
Окрім вищезгаданих осіб, над створенням постановки працювали диригент Іван Чередніченко, асистент режисера Антон Литвинов, хормейстер-постановник Вадим Яценко, хормейстерка Ірина Коваль, асистентка художниці костюмів Жанна Малецька, художник світла Олександр Мезенцев, балетмейстер-постановник Сергій Наєнко, концертмейстери Евеліна Дулаєва, Олександра Менцінська, Наталія Павловська, Наталія Пелех, Мар’яна Русак, Мар’яна Самотос. Керівником проєкту є генеральний директор-художній керівник театру Василь Вовкун.