«Віддана»
Жанр: історична мелодрама. 2020 рік. Країна-виробник: Україна. Кінокомпанія-виробник: Film.UA. Дистриб'ютор: «Вольга Україна».
Режисерка: Христина Сиволап. Продюсерка: Надія Зайончковська. Сценарій: Аліна Семерякова, Софія Андрухович за романом «Фелікс Австрія». Оператор: Олексій Ламах. Композитор: Євген Філатов.
У ролях: Маріанна Янушевич, Алеся Романова, Роман Луцький, Олександр Кобзар, Себастьян Цибульский, Марина Кошкіна, Сергій Волосовець, Ада Роговцева, Катерина Кухар, Євген Янович, Наталя Васько, Ірма Вітовська, Роксолана Пяташ, Яна Ісаєнко.

«Віддана» – романтично-фантазійний фільм за романом «Фелікс Австрія» Софії Андрухович. Виходу екранізації твору, визнаного кращою книгою 2014 року за версією BBC Україна, чекали три роки.
Події «Відданої» розгортаються в Станиславові (нині Івано-Франківську) кінця XIX – початку ХХ століття, коли місто було частиною Австро-Угорської імперії. Доктор Анґер втрачає у пожежі дружину, але вдається врятувати двох дівчат – його рідну доньку Аделю і доньку хатніх робітників Стефанію. У момент розпачу доктор вирішує виховувати їх разом. Минає 25 років. На тлі Прекрасної епохи розгортається складна історія двох молодих жінок. Аделя тепер заміжня, Стефа ж веде господарство, втамовуючи свою пристрасть у кулінарії.

Та обидві досі не розуміють, хто вони одна одній: сестри, подруги, чи служниця і господиня. У калейдоскопі любові та ревнощів, подвійних смислів і таємниць межа між реальністю і вигадкою остаточно зникає. Їхня історія рясніє красивим вбранням, вишуканими стравами... Але що ж станеться, коли ця прекрасна ілюзія почне розвіюватися, а замість неї перед очима чітко постане реальність?
Софія Андрухович отримала від фільму дуже гарні й приємні враження: «Я це все уявляла інакше. Пишучи роман, мала іншу картинку в голові. Дуже корисно тримати певну дистанцію під час роботи над сценарієм. Саме ця дистанція дозволяє оцінити кіно як окремий твір. І це найголовніше, адже творцям фільму вдалося зробити повноцінний світ».
Офіційним саундтреком до фільму стало спільне творіння Тіни Кароль та Юлії Саніної – лідерки гурту Тhe Нardkiss. Трек «Вільна» і відеокліп до нього були презентовані 12 грудня. А взагалі композитором проєкту виступив Євген Філатов. Варто зауважити, що до прем’єри у Видавництві Старого Лева світ побачив кулінарний записник «Галицькі смаколики» з десятьма переписами страв галицької кухні від гастроблогерки пані Стефи (Маріанни Душар) і вільними сторінками для занотовування переписів інших страв.

Режисерка кінострічки 28- річна Христина Сиволап, для якої «Віддана» стала дебютом у кіно, розповіла, що у всіх надзвичайних сценах із наїдками їжа красива, але неїстівна: «У нас була геніальна фуд-стилістка Олександра Гордєєва, її команда готувала і приносила величезну купу їжі, і це все пахло, вабило... Воно-то було красиве, але неїстівне. Це виглядало в кадрі круто, та нам нічого не діставалося. Головне, щоб воно з екрана викликало бажання їсти».
І справді, в цій історії їжа не лише тамує голод, але й є частиною культури, ритуалом, що допомагає будувати взаємини між людьми.

Цікаво, що, окрім кінозірок – народних артисток Ади Роговцевої, Ірми Вітовської і Наталії Васько – у фільмі знявся патріарх сучасної української літератури, батько авторки роману «Фелікс Австрія» Юрій Андрухович, який виконав у «Відданій» одну з епізодичних ролей.
«Я дуже радий, що роман Софії знаходить своє екранне втілення, і мені було цікаво пристати на пропозицію знятися у фільмі. Роман «Фелікс Австрія» дуже кінематографічний, він «видимий»: текст прописаний до багатьох дуже зримих деталей, – пояснює письменник. – У центрі тут – вічна тема любові та ненависті. Друга тема – це втрачений рай. Роман є по-своєму утопією: нам показують світ, яким він був у провінційному містечку на околицях Австро-Угорської імперії, і зображують його як завершений райський сад. У цьому раю відбувається катастрофа, і він зникає».
10 вересня, в суботу о 23.45 на телеканалі ТЕТ