З 28 червня о 22.00 в ефірі телеканалу «Суспільне Культура» та на його ютуб-каналі стартував показ восьмисерійного документального серіалу «Спадок Терещенків». Він створений на замовлення телеканалу і розповідає про чотири покоління української династії, які, здавалося, були викреслені з пам'яті народу за радянської влади назавжди.
Кандидат історичних наук, заступник головного редактора «Українського історичного журналу» Олександр Донік каже: «Ім’я Терещенків було фактично забуте. А якщо вони й згадувалися, то з негативного боку, саме як експлуататори трудового народу».

Автори фільму наголошують, що чотири покоління династії –Терещенків не були святими й не підтримували політичний український рух. При цьому Терещенки віддавали 80% статків протягом 150 років поспіль і вклали в Україну мільярди.
«Ми можемо не робити їх через це святими, але ми можемо віддати їм належне і сказати сучасникам: “Будьте такі ж, інвестуйте у свою громаду. Не будьте скнарами, і не будьте безвідповідальними. Ви можете зробити щось схоже для своєї громади”. Можна, як Наталія Терещенко, бути дуже заможною жінкою, закінчити акушерські курси, приймати пологи у дівчат, які не мають засобів на якісну медицину. Вона безплатно це робила», – твердить голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович.
У центрі Києва досі збереглося аж 17 маєтків, повністю або частково побудованих на кошти Терещенків. Інші маєтки та заводи знаходяться у Київській, Сумській та Житомирській областях.

Документальний серіал «Спадок Терещенків» має цінність історичного документа, туристичного путівника, ба навіть історичного прикладу з побудови власного бренду для сучасних підприємців.
«Це подорож на століття назад, щоб віднайти й зрозуміти шлях непересічної родини. Спадок Терещенків. «Чому я не знав цього раніше?» – це питання, що точно залишиться з вами після фільму, – переконаний відеограф та продюсер серіалу В'ячеслав Пономарьов. – Терещенки були одними з найбагатших та найвпливовіших українців свого часу, але були вигнані й забуті на майже сто років. Ми розповімо, чому так вийшло. Також покажемо, який спадок залишила ця родина. Впевнені, що глядачі будуть здивовані».
Про династію людей, які жили та збагачувалися під час панування Російської імперії, були українцями, хоч не до кінця це усвідомлювали свою ідентичність, розмірковує супервайзер документального серіалу «Спадок Терещенків», головний редактор Суспільного Мовлення Юрій Макаров: «У Російській імперії купецький стан – це, можливо, були найбільш вільні люди із цілої імперії. Не поміщики, які залежали від милості царя, не дворяни, тим більше не кріпосні селяни, не кріпаки, а от саме купці. І тому українські купці, особливо ті, які успадкували навички українських чумаків, себто, так само купців, — були, можливо, якоюсь мірою найцікавішими представниками того суспільства. Якщо Терещенки не розуміли, чи не відчували, чи не до кінця відчували свою українськість, то це радше питання не до них, а до епохи. Дуже багато людей того часу, бувши українцями по суті своїй, за способом мислення і за способом самореалізації, не були українцями за своєю свідомістю».
Нащадок Терещенків Мішель Терещенко вже 20 років живе в Україні й пишається українським громадянством. Він став одним з героїв документальної кінострічки: «Для мене це велика честь і задоволення, що молоді українці зараз бажають знімати фільм про історію Терещенків. Я дуже вдячний і вважаю, що це може бути правильно, тому що це приклад для наших олігархів, для наших спонсорів, які можуть допомогти. Я думаю, що українці, мабуть, роблять багато речей самі, але важливо, щоб були люди, які мають можливість допомогти, і допомагали».

Команда «Суспільне Культура» презентувала документальний серіал на благодійному передпоказі у столичному кінотеатрі «Жовтень». Антон Дробович завітав на прем'єру вже у військовій формі. «Презентація серіалу «Спадок Терещенків» – це гідний привід відпроситися в командира, – напівжартома прокоментував він свій зовнішній вигляд і продовжив. – Це фільм-урок нам, українцям, щодо того, що нам слід взяти з нашого минулого і назавжди зробити своїм. Але з іншого боку, це урок всім нам, що з нами буде, якщо ми будемо довго вагатися, хто ми. Насправді у всіх нас є глибинне відчуття, хто ми, але не завжди нам вистачає знання і цього фінального поштовху. Але я думаю, що останні вісім років показали нам, а після 24 лютого цих сумнівів вже немає. І дуже добре, що в цей час з'являються такі речі, що укріплюють нас у ці дні».
Під час показу документального серіалу «Спадок Терещенків» проводиться благодійний збір коштів для Музейного кризового центру, який забезпечує фінансову, організаційну, людську підтримку регіональних музеїв і їхніх команд у цей час. Завдяки їхній роботі, допомогу отримали понад 660 музейників у десяти регіонах, зокрема на Херсонщині, Миколаївщині, Чернігівщині, Донеччині, Луганщині.
«Я хочу подякувати за те, що такий продукт з'явився. Ми знаємо, що зараз зовсім інакше ставлення до українського продукту, ніж чотири місяці тому. На нього є попит. Я дуже сподіваюся, що нам є що запропонувати і що на цей серіал чекає успішна подальша доля», – сказав Юрій Макаров.
Головний експерт з медійного права Центру демократії і верховенства права Ігор Розкладай зауважив, що дослідження генеалогії допомагає змінити себе зараз: «Михайло Терещенко про що застерігав? «Не майте справ з Росією». Насправді такі аналізи важливі тим, щоб ми зрозуміли, що не можемо змінити минуле, у кожного з нас були предки, які докладали камінчика до існування Російської імперії або до радянщини. Але коли ми дивимося на те, що було, це завжди нагадування про те, що ми можемо зробити свій вибір, що ми можемо це переосмислити. Якщо ми хочемо бути сильною нацією, ми маємо прийняти наше минуле. Україна буде країною цього століття».