Книжки для тих, які вимушено, через війну, опинилися в Чеській Республіці, збирали у Львові, Винниках та Івано-Франківську. За два тижні червня загалом вдалося отримати 825 видань.
Збір відбувався в межах проєкту «Українські книжки у Чехії! Ukrajinskе knihy do Сech!». Ідея проєкту з’явилась у відповідь на очевидну нестачу, навіть відсутність україномовної літератури для українських біженців, дітей та дорослих у Чехії. Книжкову ініціативу втілюють організації «Вітряки» (Vеtrnе mlуny, Прага), «Вірменська 35» (Львів) та Інститут стратегії культури в партнерстві з локаціями збору в Україні. У Львові локації збору діяли в ІСК і Cantona Pub; у Винниках книжки приймала Бібліотека-філія №34 ЦБС для дорослих; у Івано-Франківську – творча майстерня «Баобаб», Urban Space 100, Promprylad.Renovation.

Марія Кравченко, координаторка проєкту в Україні (ІСК), каже: «Чимало хто відгукнувся на наш заклик поділитися книгою. В цьому жесті відчувається турбота і бажання підтримати тих, що зараз далеко. В точки збору принесли багато свіжих видань, а також те, що ніколи не вийде з моди і часто перевидається. Є такі примірники, які читали не раз, але одразу помітно, що читали з любов’ю. Є щойно придбані: книги різних жанрів та різної тематики – художня і науково-популярна література, а також журнали. Найбільше отримали книг для дітей та підлітків. Нам вдалося зібрати таку собі маленьку універсальну бібліотеку, де практично кожен може знайти щось на свій смак. Книжки вже попрямували у Чехію і зовсім скоро знайдуть своїх нових читачів!»
Цікаво, що акція територіально вийшла за межі міст збору. Приміром, харківське видавництво «АССА», яке спеціалізується на дитячій художній, шкільній і туристичній літературі, передало для дітей та підлітків у Чехії майже пів сотні художніх та пізнавальних видань. Також проєкт отримав 140 дитячих книжок від українського стенду під час книжкового ярмарку і літературного фестивалю «Світ книги», що тривав у Празі 9 – 12 червня (Svеt knihy Praha 2022). До того ж команда «Теплого міста» (Івано-Франківськ) передала добірку літератури.
Були й персональні внески: дехто приніс десятки своїх книжок. Журналістка-репортерка Олеся Яремчук передала 40 примірників своєї книжки «Наші інші. Історії українського різноманіття» (вид-во «Човен», 2018 р.). Інформаційно акцію підтримали львівські книгарні «Книжковий Лев», Книгарня НТШ, Vivat, книгарня-кав’ярня ВСЛ і Книгарня «Є». Тож зібрані книжки є результатом спільних зусиль!
Тепер дорослі і малі українці в Чехії матимуть що почитати: книжки можна буде взяти на різних локаціях Праги (
подробиці – на сторінці проєкту в Instagram –
uabooksforcz). Акція, переконані її ініціатори, дозволяє подбати про культурні потреби українців за кордоном. Книжковий проєкт підтримали й у самій Чехії, зокрема локації розповсюдження книжок, організація «Вітряки» та Луція Ржегоржікова – культурна менеджерка, редакторка, перекладачка, директорка Чеського центру в Києві у 2014 – 2020 роках.

«Гостра фаза війни і те, що більшість в Україні займається військовою волонтеркою на підтримку фронту, не означає, що культура зараз не на часі. Ніхто не розкритикував нашу ідею, мовляв, допомога має йти лише в Україну і не може виходити з неї. І це те, що якісно відрізняє нас від росіян. Ми готові воювати за свою культуру. Ми розуміємо її цінність. Ті, на чию голову скидають бомби, готові підтримати тих, що вимушено опинилися в іншій країні. Готові подбати про своїх, перебуваючи в небезпеці, адже в Україні тепер нема цілком безпечної зони, – підсумовує Тетяна Мартинюк, ініціаторка проєкту. – Все це прямий доказ того, що нашу культуру неможливо знищити, а нас подолати. Хоча понад 400 років її методично знищували, вбиваючи наших письменників, істориків, режисерів, композиторів, розкрадаючи музеї, руйнуючи храми та спалюючи ті ж друковані видання. Українська культура прекрасна, багата та дуже чуттєва, і кращого часу, аніж тепер, не придумаєш, щоби почати заглиблюватися в неї та відкривати її для світу. Нам є чим поділитися і доповнити інші культури».
Проєкт «Українські книжки у Чехії», окрім збору літератури, передбачає закупівлю книжок для дорослих, підлітків, дітей в українських видавництв за підтримки чеських меценатів, благодійників – як громадян, так і компаній та організацій. Деякі з них активно підтримують українців. Тож проєкт є й нагодою підтримати українські видавництва, що опинилися в непростій ситуації через війну, а також можливістю розвинути чесько-українські зв’язки.