Переможці Євробачення-2022 – гурт Kalush Orchestra приїхав до Львова. Музиканти не лише дали першу в Україні пресконференцію після перемоги, але й розпочали акцію #MomsOfUkraine та заспівали для львів’ян і гостей міста на площі Ринок. Музиканти розповіли про враження від конкурсу і свої подальші плани.

Фронтмен гурту Олег Псюк, якому 16 травня виповнилося 28 років, підтвердив, що гурт виконає свою обіцянку і виставить статуетку, отриману за перемогу в Євробаченні-2022, на продаж, щоби зібрати гроші на підтримку України. «Є дуже багато людей, які можуть дозволити собі пожертвувати чималу суму на допомогу Україні. А ця статуетка стане для когось із них додатковим призом», – сказав він.
Зі слів Олега Псюка, аукціон відбудеться найближчим часом, усі подробиці щодо його проведення та участі в ньому будуть розміщені на офіційній сторінці гурту в Instagram.

Цікаво, що одразу після перемоги Kalush Orchestra в конкурсі, а саме 15 травня, Укрзалізниця оголосила, що назве поїзд «Стефанія». «Потяг №43 сполучення Київ – Івано-Франківськ назвуть «Стефанія Експрес», – анонсував голова з комунікацій і маркетингу пасажирського напрямку УЗ Олександр Шевченко. –Вокзали Києва, Калуша і Франківська зустрічатимуть рейс піснею «Стефанія», з якою Україна перемогла на Євробаченні-2022. До слова, це буде перший у світі поїзд, названий на честь мами».

Але повернемося до Львова. Саме під час зустрічі в нашому місті голова делегації України на Євробаченні Оксана Скибінська передала папку з документацією щодо проведення конкурсу, яку привезла із Турина, голові правління «Суспільного» Миколі Чернотицькому. То де ж відбудеться Євробачення-2023? Чернотицький розповів, що вже 20 травня, тобто цієї п’ятниці, суспільний мовник починає консультації з Європейською мовною спілкою щодо проведення Євробачення-2023. І запевнив, що «Суспільне» докладе всіх зусиль, щоби міжнародний пісенний конкурс відбувся саме в Україні.

«Я безмежно вдячний і гурту Kalush Orchestra, Олегу, Оксані Скибінській, яка допомагала і представляла Україну. Вони виконали неймовірну роботу, незважаючи на те, що взяти участь у конкурсі було складно і емоційно, і організаційно. Місце проведення має відповідати вимогам про велику сцену та безпеку, тому місто буде погоджене Європейською мовною спілкою, і держава допомагатиме в цьому. Сподіваємося, що зможемо під час проведення гарантувати безпеку всім учасникам та гостям, – пояснив Микола Чернотицький. – Ми робимо все можливе. Думаю, держава також нас підтримає в тому, щоби Євробачення відбулося тут. Сподіваюся, воно пройде в мирній Україні. А проте безпековий фактор важливий. І остаточне рішення буде прийняте разом із Європейською мовною спілкою. Це будуть складні перемовини, я впевнений у цьому». Голова правління «Суспільного» нагадав, що в 2017 році, коли Євробачення відбувалося в Києві, Україна закладала так звану фінансову гарантію у розмірі 15 мільйонів євро. Ці кошти в разі непередбачуваних обставин мали передати іншій країні, щоб та змогла провести пісенний конкурс.

І от учора, 17 травня, у Львові гурт Kalush Orchestra розпочав акцію #MomsOfUkraine. Біля «Медіацентру Україна», що на площі Ринок, розмістили великий стенд (2х3,5 м), на якому переможці Євробачення написали імена своїх матерів. Долучитися до акції та висловити таким чином повагу і вдячність своїм матерям може кожен охочий.

«Під час війни саме пісня Stefania стала уособленням українських матерів, чия любов додає нам хоробрості та сил боротися. Для українців мама – це про любов і чистоту, про рідну землю і рід, про нескінченність світу і невидимий зв’язок між нами. А ще – про живе втілення України. Мати – це святе, як і її ім’я. У маминому імені криється теплота й сокровенність найріднішої людини, любов до країни, землі та родини. Все те, заради чого ми воюємо і перемагаємо, заради чого живемо, – кажуть ініціатори акції. – Вся Україна зараз героїчно бореться з ворогом. Але за кожним із нас стоїть мама, яка виховувала, ростила. Нехай сьогодні звучать імена наших мам, які робили і роблять героїчний внесок у наше теперішнє і майбутнє! Висловіть любов своїй мамі – напишіть її ім’я як прояв поваги й подяки. Ви це можете зробити в соцмережах, використовуючи #MomsOfUkraine, або ж просто зателефонуйте їй і подякуйте».
«Україна підтримала б наш вибір»
Олег Псюк, фронтмен гурту Kalush Orchestra, – про заклик урятувати Маріуполь і «Азовсталь», майбутні гастролі та співпрацю, сприйняття мами і кількість рожевих панамок
– Чому заклик урятувати Маріуполь і «Азовсталь» був важливішим за перемогу?
– 200 мільйонів людей дивляться фінал Євробачення. Я би картав себе більше, якби цього не зробив, аніж якби зробив, і нас дискваліфікували. Нам важливіша доля українських людей, аніж кубок чи перемога. Неприкольно, якби нас дискваліфікували, але Україна підтримала б наш вибір.
– Як ти сприйняв оцінку українського журі Ochman?
– Мені самому незручно перед Польщею. Мені дуже подобається пісня Ochman. Вона навіть у моїй першій п’ятірці. Не знаю всіх подробиць голосування журі, але маю надію, що наші друзі поляки не будуть тримати образи ні на кого.
– Із ким плануєте співпрацю?
– Наша мета зробити так, щоб українська музика була популярною не тільки в Україні, але й у цілому світі. І Євробачення було хорошою платформою, щоб заявити про нашу культуру. Є мета робити колаборацію зі світовими зірками, виводити нашу музику і наші пісні далі на Захід. Мій фаворит – Емінем, маю надію, що прийде час, і в нас вийде спільна пісня.
– Де проведуть «Євробачення-2023»?
– Багато країн заявили, що можуть прийняти Євробачення, якщо раптом Україна не зможе. Це хороший жест, велика їм подяка. Але маємо надію, що наступного року ми приймемо Євробачення в цілісній, розбудованій та щасливій Україні.
– Де гастролюватиме ваш гурт?
– Плануємо гастролювати Європою. На кожному заході будемо збирати кошти на потреби армії та для благодійних фондів. Незабаром оголосимо міста, в яких даватимемо концерти. Скоро оголосимо на своїй сторінці в Інстаграмі міста, де саме виступатимемо.
– Які емоції ти пережив після перемоги?
– Ми щодня недосипали і робили все можливе для цієї перемоги. Наші емоції важко передати, описати словами. У тік-току наша реакція вже «завірусилася», вона прикольна. Коли я прокинувся після Євробачення, то перша думка була: «Ми виграли Євробачення!», і таке приємне відчуття по тілу прокотилося. Воно варте того, всієї боротьби. Це було дуже складно, і ми пройшли дуже багато різного, але це внутрішні питання, які не варто озвучувати. А що справді варто, то це подякувати кожному, хто був із нами, нашій команді, пацанам і всім тим, що підтримали нас!
– Як твоя мама сприйняла перемогу?
– Вона не спала до третьої ночі, дуже хвилювалася. Щаслива, звісно, щаслива. Пісня, яку я присвятив їй, перемогла на Євробаченні, принесла Україні перемогу. Які ще можуть бути емоції?
– Скільки рожевих панам у твоєму гардеробі?
– Таких панамок, яка зараз на мені, у мене чотири. Їх уже не випускають, тож їх непросто знайти.

Хто і як голосував за Україну у фіналі Євробачення-2022
Ми перемогли з результатом 631 бал (439 від глядачів і 192 від суддів). Глядачі 28 країн із 40, які можуть голосувати, подарували нам по 12 балів, із 8 країн – по 10 балів!
Польща, Молдова, Латвія, Литва, Румунія віддали Україні максимум – 24 бали: 12 від журі та 12 від глядачів.
У Ісландії, Франції та Німеччині глядачі подарували нам по 12 балів, а судді по 10. Португалія принесла Кalush Orchestra 12 глядацьких балів і 8 суддівських.
Глядачі з Ізраїлю, Кіпру та Австралії оцінили наш виступ на 12, судді – на 7. Словенія і Хорватія у глядацькому голосуванні одностайно віддали Україні 12 балів, судді – 8. Глядачі з Грузії, Бельгії та Азербайджану поставили по 12, натомість судді лише по 6.
По 12 глядацьких балів нам подарували: Данія (судді 5), Чехія (судді 4), Норвегія та Ірландія (судді по 3), Сан-Марино (судді 2) і Швеція, Нідерланди, Італія, Великобританія, Фінляндія, Іспанія, Естонія, Болгарія, Австрія (натомість журі цих країн не поставили Україні жодного бала).
По 10 балів Кalush Orchestra віддали глядачі Албанії (судді 7), Чорногорії та Вірменії (судді по 6), Швейцарії (судді 3) і Греції (судді 0).
Глядачі Мальти та Північної Македонії оцінили український виступ на 8 балів, Словенії на 7 (це найнижча оцінка українців на цьогорічному Євробаченні). І знову ж таки судді цих країн не дали нам жодного бала.
Підготувала Марічка Ільїна