Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка, відомий також як Дім Франка, удостоєний високої міжнародної відзнаки. Це спеціальна відзнака «За лідерство» Міжнародної музейної премії ZIVA award 2020, що присуджується Міжнародним фондом «Форум слов’янських культур» та Європейською музейною академією (EMA) з 2014 року. Варто відзначити, що це перша нагорода з міжнародним статусом за понад 80-літню історію Музею.
Цей престижний щорічний конкурс на найкращий музей та найкращий об’єкт культурної й природної спадщини слов’янських країн має міжнародне значення і загальне фахове визнання в сфері охорони та популяризації культурної спадщини і музейної справи.
Процедура висування на премію відбулася 2020 року, проте через пандемію її вручення стало можливим лише тепер, на початку 2022-ого.
Церемонія нагородження цією авторитетною премією відбулася днями у Белграді. Участь у церемонії взяла офіційна делегація музею, до якої ввійшли директор Богдан Тихолоз, заступники директора: з наукової роботи – Ігор Медвідь і з розвитку – Любомир Більо, та головний зберігач фондів Віктор Мартинюк.
«Дім Франка – живий динамічний Музей, команді якого не сидиться на місці, і вона активно промує постать свого «головного героя» – Івана Франка – й українську культуру за кордоном. Гідним наслідком міжнародної діяльності Музею стало його міжнародне визнання – каже директор Дому Франка Богдан Тихолоз. – Премія ZIVA award – одна з найпрестижніших в музейному світі Європи. Її переможців визначає авторитетне міжнародне журі з найкращих експертів галузі. Тож відзнака «За лідерство» для нашої команди – не стільки свідчення продуктивності нашої спільної праці, а передусім стимул до подальших звершень. Жива, на честь якої названа премія, – це слов’янська богиня життя. А Дім Франка – живий музей, де життя вирує. І вируватиме далі. Далі буде. Але не без нас!»
Переможцями ZIVA award за 2020 рік стали Музей різьблення по дереву з Боснії і Герцеговини, як найкращий слов'янський музей, і Etar Open Airmuseum із Болгарії, як найкращий об'єкт спадщини у слов'янських країнах.
Окрім Дому Франка, спеціальні відзнаки премії отримали Музей видобутку вугілля в Забже у Польщі, Центр для відвідувачів Будинку казок Івани у Хорватії, Художній музей Божидара Якача у Словенії, Ярославський художній музей у Російській федерації та Національний музей в Белграді (почесна відзнака).
Всього на відзнаки премії претендувало 22 музеї зі слов’янських країн Центральної і Східної Європи, а саме Білорусі, Болгарії, Боснії і Герцеговини, Північної Македонії, Польщі, Сербії, Словенії, України, Хорватії, Чехії, Чорногорії, Російської федерації.
Дім Франка був єдиним номінантом з України. Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка – третій з українських музеїв, номінований на премію ZIVA за всю її історію, і перший, якому вдалося увійти до переліку переможців. Це один із найстаріших та найавторитетніших літературно-меморіальних музеїв України і Центрально-Східної Європи загалом, який останнім часом динамічно розвивається й активно популяризує постать Івана Франка й української культури загалом в Україні та за кордоном.
Обґрунтування Журі премії ZIVA award щодо відзнаки «За лідерство» для Дому Франка (офіційний висновок журі):
«Музей є визначним національним меморіалом, присвяченим житю і творчості видатного письменника з минулого країни, який відіграє активну роль у збереженні і популяризації національної і слов'янської літературної спадщини
Підхід музею у презентації історичного будинку (колишнього дому письменника) і донесенні ідей важливості літератури, культури читання, і знання національних та інших культур, є помітним в численних виявах.
Інституція прийняла виклик зробити себе актуальною для всіх цільових аудиторій, проводячи численні виставки, освітні заходи, інноваційні проєкти в розмаїтих формах, наприклад, мандрівній мобільній виставці-лабіринті про письменника.
Під відданим керівництвом, з комплексним управлінням та чіткою місією, заснованою на спадщині одного з найславніших слов’янських письменників, музей функціонує як соціально-відповідальна і продуктивна інституція. Як таку її виділили як приклад передового досвіду музейного менеджменту задля підвищення вартості культурної спадщини.
Особливу відзнаку за лідерство присуджують Львівському національному літературно-меморіальному музею Івана Франка, Львів, Україна».