
Львівського мистецького «війська» на небесах побільшало… До нього 1 лютого на 64 році життя доєднався режисер Сергій Проскурня – лауреат премій Національної спілки театральних діячів України «Експеримент» (2001 р.) та імені Сергія Данченка (2017 р.).
Звістка про його смерть шокувала навіть тих, що зовсім недавно зазнали непоправної втрати. Здавалося, Проскурня вічний: він був завжди і всюди, уважний, ненав’язливий, з морем ідей. Важко уявити сучасну українську культуру без нього. Режисер стільки встиг за своє невиправдано коротке життя! На втілення його проєктів і сто життів не вистачило б. Але йому вдалося.
Народився Сергій Проскурня в 1957 році у Львові. Із 12-річного віку зростав у Черкасах, де закінчив музичне училище. Згодом вчився на акторсько-режисерському курсі в Київському національному університеті театру, кіно i телебачення ім. I. Карпенка-Карого. Із середини 1980-их працював режисером у Державному академічному драматичному театрі ім. І. Франка, де саме в його постановці дебютував актор Остап Ступка. Був засновником і

співтворцем фестивалів «Мистецьке березілля», «Золотий лев», «Червона рута», «ВиВих» (молодіжний фестиваль альтернативної культури та мистецтва). Останній став метафорою львівських 1990-их (розпочалися вони, по суті, з другої половини 1980-их) і виразно показав, що простір міста відтепер належить не лише владі, але й пересічним людям, міським вар’ятам. Як зауважив митець Влодко Кауфман, саме тоді, у 1990 році, Проскурня також задекларував перформанс як жанр, хоча почали говорити про цей вид мистецтва значно пізніше. А за кілька років народилося мистецьке об’єднання «Дзиґа», до творення якого режисер також доклався.

Водночас Проскурня багато працював із Церквою: був головним режисером з’їздів «Українська молодь – Христові» у Львові та християнської молоді в Києві; заходів, приурочених до візиту Вселенського Патріарха Вартоломія І в Україну; «Подячних Просфор» Патріарха Любомира Гузара»; святкування УГКЦ 1025-річчя Хрещення України-Руси; заходів на честь освячення Патріаршого собору в Києві.
Із 2007 року Сергій Проскурня входив до команди міністра культури і туризму України Василя Вовкуна, потім став його радником на громадських засадах. У 2013 – 2014 роках зняв кінопроєкт «Наш Шевченко»,

частину сюжетів для якого фільмував просто на Євромайдані. Саме він створив відео, де Сергій Нігоян читає вірші Кобзаря на Майдані. У березні 2014-ого до 200-річчя з дня народження Шевченка представив фільм «Тарас Шевченко. Ідентифікація».
А ще Сергій Проскурня організовував театральні фестивалі, радіовистави, театральні обміни з кращими театрами Західної Європи, працював з відомими театральними фестивалями по всьому світу. Ставив вистави у театрах Львова, Києва, Одеси та Черкас. Із 2015 року режисирував концерти до Дня Незалежності України. У 2017-ому навіть був креативним директором Євробачення.
Одне слово, творив і підтримував українську культуру в усіх її формах та проявах.
«Культурний ландшафт – це ми. Ви знаєте, є така фраза: людина – це те, що вона їсть. У нашій ситуації людина – це те, який ландшафт вона бачить, який формує її свідомість, – стверджував Сергій Проскурня. –
І перш за все це культурний ландшафт, а не тільки краєвид за вікном. Людина – це те, що вона дозволяє собі бачити і на що вона заплющує очі».Прощання з Людиною Театру Сергієм Проскурнею відбудеться у четвер, 4 лютого, в Києві. О 10.30 почнеться відспівування і молитовний чин у Святомихайлівському Золотоверхому чоловічому монастирі, а з 13.30 – чин похорону на Байковому кладовищі, у Київському крематорії.
Колектив газети «Львівська Пошта» висловлює щирі співчуття родині, друзям та колегам покійного.