Львівський органний зал та Галицьке музичне товариство презентують онлайн-фестиваль першої української жінки-композиторки Стефанії Туркевич. Із 13 по 17 січня, щодня о 19.00 вмикайте канал Collegium Management на каналі YouTube та відкривайте для себе невідомі сторінки української музики. В програмі проєкту три ексклюзивні онлайн-лекції музикознавиць Галицького музичного товариства, два записи прем’єрних виконань творів колективом Ukrainian Festival Orchestra під орудою Івана Остаповича.
Розпочнеться фестиваль 13 січня лекцією Любові Кияновської про постать Стефанії Туркевич. Історичні перипетії занесли композиторку до Великої Британії. Україна лише в останні роки відкриває для себе її творчість, значну частину якої займають симфонії, балети, камерна музика, твори для дітей – разом понад 100 опусів.
«Завжди говорити мовою свого часу – творче кредо Стефанії Туркевич», – каже музикознавиця Любов Кияновська. Саме таким є балет «Руки», про який вона розповість онлайн-аудиторії 14 січня, а наступного дня, 15 січня, прозвучить запис виконання світової прем’єри цього твору. Стефанія Туркевич написала його в 1957 році, перебуваючи в еміграції у Брістолі, під назвою The Girl with the Withered Hands. І тільки наприкінці 2020-го відбулося його перше виконання у стінах Львівського органного залу.
Увесь творчий шлях Стефанії Туркевич є символом жінки нового часу – часу можливостей не приховувати свій талант та часу навчатися в найкращих європейських педагогів. Завдяки цьому вона стала першою докторкою музикознавства у Галичині. Про це розповість членкиня Галицького музичного товариства Наталія Сиротинська 16 січня.
Яскравим завершенням фестивалю стане трансляція запису прем’єрного виконання «Симфонії №1» колективом Ukrainian Festival Orchestra під орудою Івана Остаповича. Творам Стефанії Туркевич притаманний сміливий модернізм, який поєднав у собі традиційну тональну музику та елементи нових і оновлених течій: неокласицизму, неоромантизму та експресіонізму. Концерт-закриття фестивалю відбудеться 17 січня.
А оскільки ми колядуємо цього року вдома, то неодмінно всі втішаться «Розколяді» у Нижньому залі Театру ляльок, яка розпочнеться 29 січня. Розколяда – це своєрідні різдвяні вечорниці, коли сходились усі разом, аби поколядувати і погоститися. Нею завершується цикл зимових свят.
Цього року локальна культурна підтримка згуртувала всі львівські гурти, аби поколядувати по-людськи. Буде гучно, весело і набувально разом із гуртами LBB, «Пиріг і Батіг», Yagody, Joryj Kloc, We.selo, «КоралЛі», «Дриг», Nazva, Bandurgirl – і то ще не всі! Окрім того, організатори дійства запропонують гостям подивитися різдвяні вистави від Театру ляльок і Вільного театру «ОКО».
А 31 січня о 17.00 у Львівському органному залі Національна хорова капела «Дударик» представить на розсуд публіки нову мистецьку програму «Хор Ангелів!». Зі слів директора та художнього керівника «Дударика» Дмитра Кацала, центральною дійовою особою в ній є хор хлопчиків – 25 співаків капели, кращі з кращих. Своїм талантом і чистотою вони спроможні вдихнути життя у надзвичайні, спеціально підібрані й аранжовані твори, які піднесуть слухачів до небес.
«Нині важливо дати людям можливість катарсису, подарувати щонайбільше краси і духовного тепла, відігріти їхні душі й оселити в них надію!» – наголошує Дмитро Кацал.
У програмі концертів – монодії та стихири, авторська духовна музика, переклади для солістів і хору в супроводі оркестру творів Баха, Генделя, Вебера, Хоакіна Родріго, Джуліо Каччіні. Разом із хором хлопчиків на подіях виступатимуть солісти: Олена Романів (сопрано), Назар Хижий (кларнет), Святослав Роздобудько (сопілка), Олег Ярема (гітара). А також струнний квартет Львівської національної опери: Ігор Муравйов (концертмейстер, скрипка), Оксана Гречух (скрипка), Роман Жарковський (альт), Михайло Сегеденко (віолончель) і чоловічий хор Національної хорової капели «Дударик». Диригуватиме Мар’яна Хижа.