Фільм тижня від "Львівської Пошти"

Операція «Ентеббе».
7 days in entebbe.

Жанр: кримінал, трилер. 2018 рік. Країна-виробник: Великобританія. Кіностудія-виробник: Working Title Films, Pellikola, Participant Media
Режисер: Жозе Паділья. Продюсер: Тім Беван, Ерік Феллнер, Рон Халперн, Джонатан Кінг. Сценарій: Ґреґорі Бурк. Оператор: Лула Карвальо. Композитор: Родріго Амаранті. У ролях: Розамунд Пайк, Даніель Брюль, Едді Марсан, Бен Шнетцер, Нонсо Анозі, Дені Меноше, Каміль Лемешевська, Андреа Дек, Марк Іванір, Анхель Бунані
Операція «Ентеббе» – політичний трилер, знятий за реальними подіями. У 1976 році було захоплено літак компанії “Ейр Франс”, який здійснював рейс з Тель-Авіва до Парижа. Щоб врятувати пасажирів, було проведено одну з найвідчайдушніших операцій в історії. Режисером фільму є Жозе Паділья, який раніше займався кінострічками «Робокоп» (2014), а також франшизою «Елітний загін».
За сюжетом четверо терористів у 1976 році захопили в полон літак, який прямував з Тель-Авіву в Париж. Екіпаж здійснив вимушену посадку в аеропорту Ентеббе в Уганді. 248 пасажирів опинилися в полоні в озброєних людей, які висунули свої умови – звільнення засуджених палестинських злочинців із ізраїльських в'язниць. Якщо ці умови не будуть виконані за тиждень, вмиратимуть невинні люди. Ніхто цього не хоче, але тільки таким способом можна донести свої ідеї в маси. Щоб урятувати пасажирів літака, влада іде на неймовірно ризикові кроки. Будь-яка помилка може позбавити життів сотень людей.
А тепер трішки історії. Реальний конфлікт почався через захоплення літака Air France, що виконував рейс Тель-Авів — Париж, палестинськими бойовиками «Народного фронту визволення Палестини» та німецькими терористами з марксистської організації «Революційні осередки». Терористи проникли на борт літака в Афінах, де він здійснював проміжну посадку. В афінському аеропорту в цей час проходив страйк наземного персоналу, завдяки чому терористів практично ніхто не оглядав. Чотири терористи - два німці і два палестинці - зуміли пронести на борт стрілецьку зброю і гранати. 28 червня о 3.30  захоплений терористами з НФОП літак приземлився в аеропорту Ентеббе, де диктатор Уганди Іді Амін, що підтримував терористів, дав їм дозвіл розмістити заручників. Там до викрадачів приєдналася ще одна група палестинських терористів. Вже наступного дня угандійці відокремили євреїв від представників інших національностей; пасажирів з неізраїльськими паспортами відпустили на волю. Серед заручників було 248 пасажирів та 12 членів екіпажу (французи). Однак після звільнення неізраїльтян кількість заручників зменшилась до 106. Французи не захотіли кидати літак і залишилися із заручниками. Палестинці оголосили Ізраїлю ультиматум, згідно з яким в обмін на заручників мали бути звільнені 53 палестинці. Ізраїльтяни навмисне затягували час, щоб підготуватися до майбутньої операції.
Згідно із задумом операції, близько 100 командос, на двох джипах і одному чорному Мерседесі, який мав виконувати роль автівки президента Уганди Іді Аміна, котрий якраз в цей час мав прилетіти в аеропорт з Маврикія, імітували кортеж високопосадовця. Ізраїльтяни були переодягнені в угандійську форму, що мало забезпечити ефект раптовості. І хоча цей задум частково не вдався (ізраїльські військові не знали, що буквально напередодні угандійський диктатор змінив свій «Мерседес» на білий «Роллс-ройс», тому спецназівців було викрито передчасно), завдання було виконане: в ході операції Ентеббе ізраїльські спецназівці знищили всіх терористів і евакуювали 102 із 106 заручників. Паралельно інша група командос в той же час підірвала угандійські винищувачі МіГ-17 та МіГ-21, щоб ліквідувати можливість повітряної погоні. Третя група, що блокувала аеропорт зовні, знищила загін угандійських військових, який намагався прорватися до аеропорту. В ході всієї операції, що тривала 53 хвилини, було поранено чотирьох спецназівців. В останні хвилини, прикриваючи посадку своїх підлеглих на літак, від кулі снайпера загинув командир операції Йонатан Нетаньягу. Пізніше спецоперація була перейменована на «Йонатан» — на честь загиблого офіцера. Також при штурмі загинуло троє заручників, ще п'ятеро було поранено, ще одна заручниця-ізраїльтянка Дора Блох, що перед тим була госпіталізована з важким харчовим отруєнням, пізніше була страчена владою Уганди в помсту за операцію.
Значну допомогу в операції надала Кенія. Вона дозволила літакам із заручниками приземлитися в аеропорту Найробі, тому що тим не вистачало пального, щоб повернутися до Ізраїлю. Там же на ізраїльтян чекали два Боїнга, на яких ті повернулися додому.
Операцію «Ентеббе» спробували засудити в Раді Безпеки Організації Об'єднаних Націй (проте жодної засуджуючої резолюції прийнято не було). Представники Радянського Союзу і арабських держав звинуватили Ізраїль в «кричущому порушенні суверенітету Уганди». Більшість країн вільного світу привітало Ізраїль з видатним успіхом в боротьбі з міжнародним тероризмом. Західна Німеччина назвала операцію "актом самозахисту", Швейцарія і Франція похвалили Ізраїль за проведену операцію. Представники США і Сполученого Королівства похвалили операцію, назвавши рейд Ентеббе «неможливою операцією». Президент США Джеральд Форд привітав Ізраїль із завершенням безпрецедентної військової операції.
Перші відомості про кінопроєкт з’явилися 11 лютого 2016 року, коли оголосили, що Жозе Паділья обрано режисером фільму від Working Title Films і StudioCanal , а сценаристом проєкту буде Грегорі Бурк. 29 липня стало відомо,  що виконавцями головних ролей будуть Розамунди Пайк, Даніеля Брюля і Венсана Касселя, який згодом вибув із проєкту. Знімальний період розпочався 14 листопада 2016 року на Мальті і в Великобританії. Більшу частину кінострічки зняли саме на Мальті, зокрема в Міжнародному аеропорті. Прем'єра фільму відбулася 19 лютого 2018 року на Берлінському кінофестивалі в позаконкурсній програмі.
6 вересня, неділя, о 20.30 на телеканалі «Інтер»
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4548 / 1.58MB / SQL:{query_count}