Із 16 по 20 вересня триватиме 27 BookForum, який через карантин і пандемію коронавірусу проведуть онлайн. Цьогорічна програма включає 31 тематичний кластер і спецпроєкт. До 137 онлайн-подій BookForum долучилися понад 300 учасників. Серед них 23 іноземні автори з п’яти континентів.
«Цього року ми сформували програму за питаннями перепису населення. Кожна дискусія, читання, розмова, лекція – це відповідь на одне з восьми питань опитувальника. Всі спікери та спікерки у програмі не випадкові, вони готові чесно відповідати, а ми слухати і почути», – пояснює програмна директорка 27 BookForum Софія Челяк.
Почесною гостею фестивалю стане американська письменниця і музикантка Патті Сміт, спеціальними гостями – мексиканська письменниця Фернанда Мельчор, австралійська письменниця Гізер Морріс і британський письменник Пітер Померанцев.
«Цього року навколо BookForum об’єдналися шість літературних фестивалів, які проводитимуть події в межах спецпроєктів: «Мистецький Арсенал», Мистецький фестиваль «Ї», «Кримський інжир», Translitarium, «Острів Європи» та Meridian Czernowitz, – додає Софія Челяк. – Нам спільно з Respublica FEST вдалося трансформувати у новий формат «Ніч поезії та музики non-stop». Тому 19 вересня ви можете зібрати друзів, під’єднати колонки і влаштувати домашню вечірку».
Фокусну програму 27 BookForum «Анкета: самовизначення» курируватиме літературознавиця і критикиня Ганна Улюра. Це шість подій у форматах дискусії, круглого столу і відкритої розмови.

Дискутуватимуть про те, де є межа між тим, що ми хочемо знати про цей світ, про людей в світі і тим, що ми мусимо про них знати, що таке індивідуальна інформаційна безпека, чи буває забагато новин і кого рятує невігластво. Обговорять, як малим культурам вигідно презентувати свою унікальність, чи справді гуртом виживати легше, чи дійсно самоізоляція рятує, як ми визначаємо себе щодо небезпечних для нашого життя ситуацій і кого відтак оцінюємо як джерело небезпеки. Ці теми порушить відкрита розмова у межах фокус-програми.
Окрема дискусія буде присвячена тому, як нас визначають писані та неписані дрес-коди. Говоритимуть також про роль романтичних стосунків під час катаклізмів. У фокусі опиниться й табуйована тема стратегій віку.
Кластер «Війна» включає три панельні дискусії. Курируватиме тему воєнна кореспондентка і письменниця Євгенія Подобна. Ветеран(к)и, письменники і письменниці, журналіст(к)и і літературознав(и)ці, психологи та експерт(к)и із соціальних комунікацій говоритимуть про літературу як відображення всього того, що відбувалося з нами впродовж останніх шістьох років, про те, якою має бути література під час війни, про роль книги в інформаційній війні, про правду та її відтінки у воєнній літературі, про ветеранську літературу як феномен сучасного літературного процесу, а також про місце і роль жінок на війні та у воєнній літературі.
Тетяна Терен і Український ПЕН відповідатимуть за спецпроєкт «Права людини», який запропонує аудиторії дві оптики – глобальну і локальну, аби разом поглянути на нашу нову реальність і поставити головне питання про те, чи залишиться в ній місце для прав людини. Відбудуться дві дискусії. Перша присвячена українським ідентифікаціям, які визначають нашу унікальність і допомагають об’єднуватися між собою в близькі за цінностями і переконаннями спільноти. Учасниці та учасники шукатимуть відповіді на питання про те, що може об’єднати нас усіх в єдину спільноту під назвою «Україна». У фокусі другої дискусії – питання про вибір між свободою та безпекою. Спікер(к)и обговорюватимуть, що відбувається з правами людини в часи криз.
У межах BookForum Український ПЕН також організує правозахисний письменницький марафон на підтримку українських заручників Кремля. Подія відбуватиметься третій рік поспіль. Два роки тому серед тих, кому присвятили подію, був письменник і режисер Олег Сенцов. Торік – письменник і журналіст Станіслав Асєєв. Цього року разом з іншими письменниками і письменницями, музикант(к)ами, актор(к)ами, журналіст(к)ами вони читатимуть листи до рідних, стенограми виступів у суді та фрагменти щоденників українців, ув’язнених через їхні переконання.
Кластер «Жінка в темі» пропонує погляд на тих, що часто залишаються в тіні, поза межами загальновживаного наративу. Дискутуватимуть про те, чи чути голоси письменниць, чи потрібна чоловікам гендерна рівність і про кого не пишуть у книжках. Кураторками кластера є правозахисниця і письменниця Лариса Денисенко та продюсерка радіо «Культура» і письменниця Ірина Славінська.

Одним із фронтів під час пандемії стала освіта. Про нові виклики для цієї галузі дискутуватимуть у межах однойменного тематичного кластера вчителі й освітні експерт(к)и, діячі та діячки культури, державні управлінці. Освіту розглядатимуть як протидію пропаганді та запоруку національної безпеки, розглядатимуть і освітні тренди, говоритимуть про читання як здоровий спосіб життя та критичне мислення, а також розкажуть, як говорити із сучасними дітьми їхньою мовою. Програму кластера «Освіта» курируватимуть Наталія Каташинська та Олена Павлова з команди «Освіторії».
Дарія Кузява, членкиня команди журналу «Куншт», готує на 27 BookForum спеціальну науково-популярну програму. У межах кластера дискутуватимуть про те, ким ми були, хто ми є і ким станемо, про Великий вибух, про те, як генетика здатна пояснити нас як вид і штучний інтелект як кращу версію нас. Куратори сподіваються надихнути відвідувачів на нові ідеї та розуміння своєї ролі в цьому заплутаному й хаотичному русі.
Яким буде життя на Землі, коли справдяться найпесимістичніші прогнози науковців? Тематичний кластер «Екологія» збере в одному колі антропологів і кліматологів, письменників і читачів, мам і тат, покупців і маркетологів, експертів і активістів – усіх тих, для кого важливим є стан довкілля і хто готовий діяти задля його збереження. Говоритимуть про глобальні проблеми через призму звичайного сміття. Кураторкою тематичного кластера «Екологія» буде співзасновниця Zero Waste Lviv Ірина Миронова.
Спецпроєкт «Фантастика» курируватиме письменник Володимир Арєнєв. У програмі – три дискусії. Першу присвятять науковій фантастиці, якої не вистачає широкому колу читачів. Друга сфокусується на тому, як вигадані світи оповідають про наше минуле. Учасники третьої дискусії обговорюватимуть соціальний і світоглядний виміри сучасної підліткової фантастики. Мовитиметься про популярність антиутопій, «дорослішання» підліткової літератури та її серіалізацію.
Філософська програма на 27 BookForum представить цикл дискусій про засоби формування самовизначень як у індивідуальному, так і в суспільно-колективному вимірі, у локальних і глобально-світових масштабах. Спікер(к)и говоритимуть про комунікативне самовизначення в глобальному світі, владу як виняток і виняток як владу – італійського філософа Джорджо Аґамбена та його homo sacer, а також про істотність різниці. Тему курируватиме засновник Club of Creative Philosophy, популяризатор філософії та член правління Українського філософського фонду Олександр Комаров.

Програма ще одного спецпроєкту обʼєднає всі події та учасників, які повʼязані з індустрією мальованих історій в Україні. Тема охопить три події. Говоритимуть про мальопис як інструмент самоідентифікації автора, про жанр у видавничій справі, про те, якає роль видавця – шукача чи навігатора для шукачів.
У спецпроєкті письменниці та поетеси Гаськи Шиян будуть «Письменницькі інсайти». Це серія розмов із письменниками з Європи, організована у партнерстві з Літературною премією Європейського Союзу та «Креативною Європою». Проєкт сприяє промоції сучасної європейської літератури і стане пітчингом творів лауреатів премії українським видавцям.
Третій рік поспіль у межах BookForum відбудеться кластер «Свобода слова». Тему курируватиме членкиня Комісії з журналістської етики, голова ГО «Асоціація «Жінки в медіа» Єлизавета Кузьменко.
У межах кластера заплановані три події. Перша розкриває тему журналістики та окупації – як не стати солдатами інформаційної війни і далі працювати в Криму та на Донбасі. Друга сфокусована на національних меншинах в українських медіа. Під час третьої обговорюватимуть регуляцію, співрегуляцію та саморегуляцію – який сценарій чекає на українську журналістику.
«Кожне медіа хоче знати і краще зрозуміти своїх споживачів, тому існує поняття «портрет аудиторії», який дає інформацію про стать, вік, територію, освіту, рівень доходу, наявність домашніх тварин і навіть автомобіля. Водночас наразі в Україні спостерігається падіння довіри до медіа. Головними причинами цього є недотримання професійних та етичних стандартів: однобоке висвітлення інформації, відсутність посилань на факти та замовний характер, заангажованість новин, вплив власника на редакційну політику. Посилення ролі якісних медіа для розвитку суспільства, особливо у рік проведення місцевих виборів, неможливе без підвищення якості журналістики», – каже Єлизавета Кузьменко.
І про дітей на форумі не забудуть. Кураторка кластера Оксамитка Блажевська прекрасно розуміє, як карантин вплинув на життя усіх, зокрема батьків та дітей. Уроки через зум, постійне перебування вдома, стресові ситуації через новини, носіння масок і використання антисептиків, спілкування з рідними і друзями через скайп або іншу онлайн-програму – все це, безумовно, закарбувалося в пам’яті.
Як про це говорити з дітьми, як діти це переживають, як за допомоги читання книжок втамовувати дитячу допитливість, пояснити їм, що це за страшні віруси і бактерії, як, незважаючи на все, веселитися і тримати настрій на висоті, відволікти увагу на щось радісне – ось головний фокус цьогорічної дитячої програми на BookForum.
Усі події 27 BookForum безкоштовні! Онлайн-трансляції триватимуть на сайті bookforum.ua.27