Центральна мистецька подія року - 53тя бієнале у Венеції - й на цей раз не відбудеться без українців. Як і два роки тому, українська експозиція розташована в славетному Палаццо Пападополі - перлині архітектури XVI ст., й удруге - завдяки PinchukArtCentre.
Невипадково й згідно з рішенням колегії Міністерства культури комісаром Українського павільйону призначено артдиректора цього мистецького центру Пітера Дорошенка. Проте найбільший епатаж викликали як репрезентанти, так і куратор проекту. Нагадаємо, українське мистецтво цього року представлене інтерактивною інсталяцією Іллі Чичкана (Україна) та Міхара Ясухіро (Японія) "Степи мрійників" ("Steppes of Dreamers"), а курирує проект ще один видатний уродженець степового краю - Володимир Кличко. Чемпіон світу з боксу змінив шкіряні рукавиці на золоті ролики і став не лише формальним куратором, але й "обличчям" цьогорічної української присутності у Венеції: гігантський постер з його зображенням прикрашає Палаццо Пападополі, приваблюючи туристів.
Без сумніву, ці чинники не могли не посприяти особливій популярності, якою вже тепер, буквально через кілька днів після офіційного відкриття (бієнале триватиме до 22 листопада) користується Український павільйон.
Для інсталяції "Степи мрійників", що є свого роду продовженням попереднього венеційського проекту України - "Поеми про внутрішнє море", засипали підлогу першого поверху ренесансового палацу тонким шаром білого піску, який спеціально привезли з венеційського острова Мурано. А в коридорах другого поверху ще донедавна можна було зустріти модель Настю Зайкіну на роликових ковзанах (тепер її замінили на відео). Відповідний музичний супровід створив японський композитор Фуюкі Ямакава. І хоч далеко не всі українські мистецькі критики в захваті від такої презентації вітчизняного мистецтва, відбувається вона наразі з розмахом. Глядачів не бракує, як і відвідувачів на українській вечірці з нагоди відкриття павільйону. Цього року туди завітали, зокрема, архітектор Зураб Церетелі, фешндизайнер Марк Джейкобс, фотомодель Наомі Кемпбелл. Розважали понад півтисячі гостей "ДахаБраха" та Вєрка Сєрдючка.
Гаслом 53ї Венеційської бієнале є "Fare Mondi" ("Створюючи світи"). "Золотого лева" отримали павільйон США (за найкращу експозицію) та Тобіас Ребергер (як найкращий художник). У цьогорічній виставці беруть участь 77 національних представництв, серед них уперше - Чорногорія та ОАЕ. Крім того, буде організовано 38 супутніх проектів різних міжнародних організацій та інституцій.