Днями в театрі «Долбі» у Лос-Анджелесі відбулася 92 церемонія вручення нагород однієї з найбажаніших кінопремій світу – «Оскара». Відзнаки академії кінематографічних мистецтв і наук за досягнення в кінематографі за 2019 рік роздали у 24 категоріях, 53 фільми отримали 124 номінації.
Лідеркою за кількістю номінацій (аж 11) на 92 «Оскарі» стала трагікомедія «Джокер» Тодда Філіпса. Щоправда, перемогу здобула лише у двох – за найкращу чоловічу роль відзначили Хоакіна Фенікса, за кращу музику до фільму – Гільдур Ґуднадоттір.
Одразу в 10 номінаціях були представлені історична драма «1917» Сема Мендеса, драмедія «Одного разу в… Голлівуді» Квентіна Тарантіно і біографічна драма «Ірландець» Мартіна Скорсезе. Першій кінострічці дісталось одразу три «Оскари»: Роджеру Дікінсу за операторську роботу, Марку Тейлору і Стюарту Вілсону за звук і Домініку Тухі, Гійому Рошрону та Грегу Батлеру за візуальні ефекти. Новинці Квентіна Тарантіно віддали дві статуетки: за кращу чоловічу роль другого плану Бреду Пітту (це його перший приз як актора, проте він уже був лауреатом «Оскара» як один із продюсерів фільму «12 років рабства») і кращу роботу художника-постановника постановниці Барбарі Лінг і декораторці Ненсі Хей. А ось монументальний «Ірландець» не отримав узагалі нічого.
В шести номінаціях на премію висунули тріумфаторку цієї церемонії – південнокорейську драму Пона Джун Хо «Паразити», яка виборола одразу чотири нагороди: вперше за історію «Оскара» кінострічка іноземною мовою перемогла в номінації найкращий фільм, окрім того, команда проєкту забрала ще три статуетки – за кращу режисерську роботу (Пон Джун Хо), оригінальний сценарій (Хан Джин-Вон і Пон Джун Хо) та міжнародний художній фільм.
Драмедії «Кролик Джоджо» Тайка Вайтіті та «Шлюбна історія» Ноя Баумбаха і драма «Маленькі жінки» Ґрети Ґервіґ також претендували на шість призів одразу, проте вибороли лиш по одному – за кращий адаптований сценарій (Тайка Вайтіті за романом «Заґратовані небеса» Крістін Лененс), кращу жіночу роль другого плану (Лора Дерн) і дизайн костюмів (Жаклін Дурран) відповідно.
На чотири призи сподівалися творці біографічної драми «Аутсайдери» Джеймса Менголда, і два з них за монтаж (Ендрю Бакленд, Майкл МакКускер) та звуковий монтаж (Дональд Сильвестр) таки опинилися в їхніх руках.
У трьох номінаціях були висунуті біографічна драмедія «Два Папи» Фернанду Мейрелліша, космічна опера «Зоряні війни: Скайвокер. Сходження» Дж. Дж. Абрамса, які не здобули нічого, і біографічна драма «Секс-бомба» Джея Роуча (також відома як «Скандал») – цей проєкт в особах Казухіро Цуджі, Енн Морган і Вівіан Бейкер забрав «Оскара» за кращий грим і зачіски.
На дві статуетки розраховували аж п’ять проєктів. Два з них таки отримали по одній: «Історія іграшок 4» Джоша Кулі стала кращим анімаційним повнометражним фільмом, музична драма «Джуді» Руперта Гулда про останні концерти Джуді Гарленд принесла «Оскара» за кращу жіночу роль Рене Зелвегер (це її друга премія, першу вона виборола як краща акторка другого плану за роль у військовій драмі Ентоні Мінгелли «Холодна гора»). А от драми «Біль і слава» Педро Альмодовара, «Гарріет» Кейсі Леммонс і македонський документальний фільм «Медова земля» Тамари Котевські та Любомира Стефанова просто пролетіли на 92-ій церемонії.
Варто також розповісти про цьогорічних лауреаток у категорії найкращий документальний короткометражний фільм. Із кінострічкою «Навчитися кататися на скейтборді в зоні бойових дій (якщо ти дівчина)», уже відзначеною на BAFTA, в цій номінації перемогли продюсерки Керрол Дайсінгер і Олена Андрейчева – киянка, яка тепер живе у Великобританії. Їхній фільм розповідає про діяльність некомерційної організації Skateistan, яка існує в Афганістані з 2007 року. Це своєрідна школа для дівчаток з бідних районів Кабула, що дає можливість підліткам здобути навички читання, письма та оволодіти скейтбордом. Її робота надзвичайно важлива ще й тому, що жіноче населення Афганістану взагалі не має права брати участь у спортивних змаганнях.
Варто також нагадати, що раніше почесними «Оскарами» відзначили італійську кінорежисерку та сценаристку Ліну Вертмюллер, американського кінорежисера, музиканта, художника і актора Девіда Лінча та черокі-американського актора Веса Студі. А нагороду імені Джина Гершолта здобула американська актриса, продюсерка, сценаристка і колишня фотомодель Джина Девіс.