Сьогодні і завтра, 20 та 21 березня, у нашому місті розпочнуть святкування 110 річниці від дня народження уродженця Львова, польського письменника та афориста Станіслава-Єжи Леца. Цікаво, що автор народився, згідно з григоріанським календарем, 6 березня 1909 року. Проте тоді за рухомим єврейським календарем саме відзначали Пурим. Це веселе свято, сповнене жартів і непоміркованого споживання спиртного, так би мовити, “професійне” свято пересмішників і комедіантів (мовою їдиш їх називали “лец”, що свідчить про саме такий фах предків поета). Відтак у родині чергові ювілеї Леца при житті і після смерті відзначали на свято Пурим, а не у відповідні дні григоріанського календаря.
Команда офісу “Львів – Місто літератури ЮНЕСКО” спільно з громадським діячем, істориком та перекладачем Андрієм Павлишиним підготували для всіх зацікавлених зручну програму подій, зібраних під назвою “Годинник б’є всіх”.
Отож, сьогодні о 16.00 у палаці Потоцьких (вул. Коперника, 15) розпочнеться урочиста академія з нагоди 110 річниці від дня народження Станіслава-Єжи Леца. О 18.30 у Науковій бібліотеці Львівського нацуніверситету ім. І. Франка (вул. Драгоманова, 5) стартує публічна дискусія “Лец сьогодні. Спадщина, місце в культурі, політичний контекст”. Під час події ви дізнаєтесь про життя і творчість визначного культурного діяча від Андрія Павлишина, Аґнєшки Косінської, Лідії Коської та сина Леца Станіслава-Томаша де Туш-Леца.
Наступного дня о 17.00 у Львівській національній науковій бібліотеці України ім. В. Стефаника (вул. Стефаника, 2) відбудеться презентація книги Лідії Коської “Лец. Автобіографія слова”. Авторка – видатна дослідниця і експерт з питань творчості Станіслава-Єжи Леца із Кракова – представить свою фундаментальну працю. Книга вийшла 2015 року у Варшаві у видавництві Єврейського історичного інституту.
О 19.00 в Міському палаці культури ім. Г. Хоткевича (вул. Кушевича, 1) гостей чекають на публічну розмову із сином Леца Томашем де Туш-Лецом та на показі документальних кінофрагментів із родинного архіву, що висвітлюють останні роки життя автора у Варшаві.
Ті, що не матимуть можливості відвідати ці заходи, зможуть переглянути вуличну фотовиставку, присвячену життю і творчості відомого культурного діяча. Її відкриють сьогодні, 20 березня, за адресою: вул. Університетська, 1 (на огорожі Парку ім. І. Франка).
Організаторами заходу є: офіс “Львів – Місто літератури ЮНЕСКО”, Андрій Павлишин спільно з Українським осередком ПЕН-центру та управління культури департаменту розвитку Львівської міської ради. Партнери – Міський Палац культури ім. Г. Хоткевича, Наукова бібліотека Львівського нацуніверситету ім. І. Франка, Львівська національна галерея мистецтв ім. Б. Возницького та Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника.