У палаці Бандінеллі - нова експозиція, цікава і фахівцям, і туристам
День музеїв, який у нашому місті належним чином відзначатимуть ще наступного тижня, Львівський історичний музей відсвяткував відкриттям у палаці Бандінеллі виставки, яка знайомить із жанровим та парадним портретом у європейському живописі.
Тут уперше виставлені роботи із колекції музею, які тривалий час перебували у фондах і потребували фундаментальної реставрації. 14 полотен, сьогодні представлених в експозиції, різнилися не лише манерою письма, розмірами, часом виконання, але й станом збереження. Виконати складні роботи взялися реставратори темперного й олійного станкового живопису Оксана Ясинецька та Руслана Герман. Як відзначили в коментарі "Пошті" спеціалісти, "досвід реставрації західноєвропейського малярства був для нас новим і надзвичайно цікавим".
Крізь нашарування і патину часу після реставрації проступили чистота та яскравість фарб первісного зображення. Привертають до себе увагу два портрети Августа ІІ, що зображають його у дві різні пори життя: у молодості та в зрілому віці.
Один із найдавніших представлених на виставці портретів, датований 1790 роком, належить пензлю італійця П'єтро Лабруцци. Цей твір уже побував свого часу в руках реставратора. Численні перемальовування виявили в процесі досліджень методом ультрафіолетової люмінісценції і на портреті Марії Потоцької. Зокрема, як з'ясували фахівці, букет квітів, зображений на столику, та вуаль лише приховували наслідки не дуже вдалої попередньої реставрації.
В експозиції представлені також портрети польських та австрійських діячів, зокрема Адама Сапєги, виконаний художником В.Чедековським в реалістичній манері початку ХХ ст. З особливою майстерністю художник буквально "виліпив" кольором форму обличчя та рук, передав не лише гру світлотіней, але й риси характеру портретованого. До речі, саме кардинал Адам Стефан Станіслав Боніфацій Йосиф Сапєга 1 липня 1946 року висвятив Кароля Войтилу - майбутнього Папу Івана Павла ІІ.
Не лише художню, але й історичну цінність для Львова представляє портрет молодого австрійського імператора Франца Йозефа І у парадному мундирі та з орденом Золотого Руна, виконаний придворним художником Г.Гутчем. Це полотно цісар подарував місту особисто.
Завершують виставкову анфіладу парадні портрети Августа ІІ (копія з роботи Луї де Сільвестра) та Франца І художника Яна Тисевича. Останній - типовий зразок класичної академічної школи живопису. Тут ретельно прописано кожну деталь обличчя, одягу, королівських регалій.
Експозиції передувала кропітка дослідницька робота. Атрибутику полотен виконав завідувач відділу палацу Бандінеллі Сергій Богданов, а авторський колектив у складі працівників відділу Тетяни Лозової й Ольги Мороз підбирав предмети побуту для інтер'єрів кухні та їдальні XVII - XVIII століть, які доповнюють експозицію. Серед експонатів - рідкісні вироби із порцеляни: руанське блюдо та сервіз, таріль, виготовлений у Львові й датований 1687 роком, статуетки та посуд мейсенських та віденських мануфактур. Професійне експонування виконане під керівництвом Світлани Олексенко. Тож нова експозиція в палаці Бандінеллі приверне увагу всіх, кому небайдужа історія, стане нагодою обміну досвідом для фахівців, а для львів'ян і туристів - захопливою мандрівкою в минуле.
Дню музеїв в Історичному музеї присвячено й дві фотовиставки - М.Лужецького та Т.Маркевича.