З 4 на 5 березня в Лос-Анджелесі у кінотеатрі Dolby Theatre (колишній “Кодак”) відбулася 90-та церемонія вручення нагород премії “Оскар”. Відзнаки Академії кінематографічних мистецтв і наук за досягнення в галузі кінематографа за 2017 рік вручили у 24 номінаціях, не враховуючи почесних “Оскарів”. Хто ж переміг у найпопулярнішому кінозмаганні, про що говорили зі сцени і в що були вбрані гості події, знає “Львівська Пошта”.
Беззаперечним лідером за кількістю номінацій (аж 13-ть) на 90-ому “Оскарі” була драма Гільєрмо дель Торо “Форма води”. Тож цілком прогнозовано їй вдалося здобути перемогу в чотирьох: за найкращий фільм, кращу режисуру, кращу музику (Александра Деспла) і кращу роботу художників-постановників – Пола Д. Остерберрі, Шейна Віє та Джеффа Мелвіна. Як бачимо, закиди в плагіаті аж ніяк не зашкодили творцям “Форми води”. Нагадаємо, що син американського драматурга, лауреата

Пулітцерівської премії Пола Зінделя подав до суду на Гільєрмо дель Торо, продюсерів і студію, на якій знімали фільм. А все через те, що, на думку позивача, там чимало запозичень із п’єси його батька “Дай мені почути твій шепіт” (1969 р.).
Окрім “Форми води”, серед фаворитів була воєнна драма Крістофера Нолана “Дюнкерк”, яка з восьми номінацій здобула перемогу в трьох – омріяні статуетки отримали Лі Сміт (за найкращий монтаж), Марк Вайнгартен, Грегг Ландакер та Гері А. Ріццо (за монтаж звуку) і Річард Кінг та Алекс Гібсон (за звук). Третьою в списку претендентів на перемогу стала кримінальна драма “Три білборди за межами Еббінґа, Міссурі” Мартіна Макдона. Із семи номінацій кінострічку визнали кращою в двох, зате яких! Френсіс МакДорманд вдруге у кар’єрі стала кращою акторкою за втілення на екрані Мілдред Гейз – матері, яка сама змушена шукати справедливості, оскільки поліція ніяк не може знайти вбивцю її доньки. До слова, саме за роль неоднозначного офіцера Джейсона Діксона як найкращий актор другого плану “Оскара” здобув Сем Роквелл.
І якщо ми вже згадали про акторів, то варто розповісти й про інших тріумфаторів 90-ої церемонії. Отож, цілком сподівано, особливо після “Золотого глобуса”, “Оскара” за роль Вінстона Черчілля в “Темних часах” отримав Гері Олдмен. Ба більше, за роботу над його образом у фільмі статуетками відзначили Кадзухіро Цудзі, Девіда Малиновського та Люсі Сіббік (кращий грим і зачіски).
А от найкращою акторкою другого плану визнали Еллісон Дженні за роль нестерпної матері Лавони Голден у спортивній “чорній” комедії “Я, Тоня”. Прикметно, що в кіно вона почала зніматися досить пізно, та попри це була задіяна в 70 (!) кінофільмах.
Окрім “Я, Тоня”, кіноакадеміки відзначили дві роботи на спортивну тематику. Кращим документальним фільмом став “Ікар” Браяна Фогеля та Дена Когана, який розповідає про систему допінгу, що діє в Росії. А от “Оскара” за кращу короткометражну анімацію уперше в історії премії вручили баскетболістові, а тепер ще й сценаристу Кобі Браянту та режисерові Глену Кіну.
Взагалі на 90-ій церемонії вручення “Оскара” багато чого сталося вперше. До прикладу, Джордан Піл став першим в історії премії темношкірим, який здобув нагороду за оригінальний сценарій соціального горрору “Геть”. 89-річний Джеймс Айворі створив кращий адаптований сценарій і став найстарішим переможцем премії за роботу над фільмом “Клич мене своїм ім’ям”. А оператора “Того, що біжить по лезу 2049” Роджера Дікінса з 14-ої спроби таки визнали кращим.

Як бачите, “Оскар-2018” порушив чимало соціально важливих тем. У номінації найкращий фільм іноземною мовою перемогла драма “Фантастична жінка” чилійця Себастьяна Леліо про непросту історію жінки-трансгендера. Особливою перемогою фільму є й те, що головну роль у ньому виконує Даніела Вега. Саме вона стала першою акторкою-трансгендером, яка вийшла на сцену вручення “Оскара”. У номінації короткометражний фільм серця кіноакадеміків підкорила кінострічка Кріса Овертона та Рейчел Шентон “Німе дитя” – історія дівчинки, яка провела дитинство в тиші і лише завдяки соціальному працівникові вчиться відкривати для себе світ та спілкуватися з оточенням за допомоги мови жестів. Найкращим короткометражним документальним фільмом став “Рай – це затор на 405-ому шоссе” Френка Стіфела про надзвичайно талановиту 56-літню художницю Мінді Альпер, що страждає від психічних розладів.
А в улюбленій дитячій номінації – найкращий анімаційний фільм – перемогу здобула “Таємниця Коко”, створена у співпраці студій Pixar та Disney. Це розповідь про 12-річного хлопчика Мігеля, який хоче возз’єднати живих та мертвих членів своєї родини. Його пісню Remember me (автори Крістен Андерсон-Лопес та Роберт Лопе) цього вечора також відзначили “Оскаром”.