Чи не щоразу, коли пишу про читання і книги, замислююсь, скільки книжок за останні півроку-рік прочитала я сама. Якщо беру до уваги тільки художню літературу, зазвичай можу нарахувати від 25 до 30. Звичайно, скажете ви, це ж їй для роботи потрібно. І добре кажете… частково. Бо направду свого життя без читання просто не можу уявити. Ми із книгами – друзі з раннього дитинства. Коли я ще не вміла читати, не могла заснути без кількох сторінок (точніше кількадесяти), прочитаних татом. А вже з першого класу – все сама. Щоправда, у нас вдома за моєї пам’яті завжди була велика бібліотека, в якій налічувалось зо 60 суто дитячих видань. Найкращим подарунком на день народження чи будь-яке інше свято досі вважаю книгу, ба більше – друзям і колегам також дарую їх. Може, тому попри великі проблеми з читанням у дітей та підлітків моїх трійко також із самого дитинства збирають свою вже чималу, як на сьогодні, літературну колекцію.
І поки я вчора готувалася до написання цього тексту, паралельно робила з молодшим, восьмирічним Яремою уроки. З-поміж іншого мій учень третього класу мав написати есе. Тож я його запитала: “Як ти думаєш, чому люди не читають книжок?”. Як кажуть, устами дитини промовляє істина. Попри здивування, син відрубав: “Бо їм не цікаво або... вони ліниві”. І вирішив писати есе саме про читання.
Читання і статистика
З чого ж узагалі вже укотре виникла ця тема? Днями в мережі з’явилися дані опитування “Українці і читання книг”, яке провела компанія маркетингових і соціологічних досліджень Research & Branding Group. Згідно з результатами, половина українців не прочитали за минулий рік... жодної книги. Впродовж жовтня – листопада 2017 року дослідники опитали 1802 респондентів віком від 18 років. Результати також показали, що 43% опитаних за останній рік прочитали хоча б одну книгу, а 6% не змогли відповісти на питання, чи читали вони книги впродовж попередніх 12 місяців. Число книг у тих українців, що регулярно читають, коливається від одного до кількох десятків: 75% – прочитали менше десяти книг, 50% – менше чотирьох, 25% – менше двох. Середній показник прочитаних за рік книг становить 7 видань (6,9 – чоловіки, 7,5 – жінки).
Аналіз відповідей респондентів свідчить, що бажання читати пов’язане з такими демографічними чинниками, як стать, освіта, тип населеного пункту та регіон проживання. Зокрема, частіше читають жінки, аніж чоловіки – 48% до 38% відповідно. При цьому більшу зацікавленість літературою виявляють люди з вищою освітою (їх кількість становить 57%), аніж люди із середньою спеціальною (40%), середньою (31%) чи неповною середньою освітою (39%). Також більше читають ті респонденти, які проживають у обласних центрах (53%) чи великих містах (41%) відносно жителів селищ та смт (37%).
Що ж видавці?
Це далеко не перше дослідження про читання. І я уже не вперше пишу на цю тему. Але результати мене направду вразили. Тож вирішила подивитись на цю проблему з іншого боку: що нам пропонують видавці? Кажу навіть не про книжкові новинки і те, що тільки готують до друку (про це я і “Львівська Пошта” пишемо регулярно). Аж тут знаходжу рейтинг українських видавництв, складений одним із головних популяризаторів книги і любові до неї – ГО “Форум видавців” (повний рейтинг із таблицями можна побачити за
посиланням).
То що ж маємо? Серед безлічі можливостей для видавців, книжкових ярмарків та конференцій досі не вирішеним залишається питання проведення повноцінного аналізу книжкового ринку. Адже саме якісна статистика дає можливість проаналізувати зроблене та розвиватися в правильному напрямку.
Щоб скласти рейтинг накладів, Форум звернувся до 55 найактивніших видавництв. Відповіли на запитання 38, тому список цей не є вичерпним, але це вперше, відколи організація запитала колег про показники їхньої діяльності, і частина видавців добровільно надала цю інформацію. Кілька з них навіть пропонували наступного разу питати й про обсяги реалізації, що справді є дуже важливим показником. Але реальний сенс він матиме лише тоді, коли всі видавництва України поділяться цією інформацією. Тільки так ми зможемо дізнатися про реальний обсяг ринку і зробити висновки щодо перспектив його розвитку.
Насправді інформувати нас про обсяги реалізації міг би Держкомстат, якби нарешті наважився надати виданню та реалізації книжок і брошур окремі коди, щоб видобути ці показники зі статистичної звітності, яку всі чемно здають наприкінці року.
Першу позицію рейтингу за сумарним накладом посідає “Клуб сімейного дозвілля”, перетнувши в 2017 році 11-мільйонний рубіж. До трійки лідерів також ввійшли видавництва “Підручники та посібники” – сумарний наклад 6 мільйонів 198 тисяч примірників та “Ранок” – 5 мільйонів 981 тисяча примірників.
Друга група видавництв має сумарні наклади від 1 до 5 мільйонів. Це дев’ять видавництв: “Генеза”, “Видавничий дім “Пегас”, “Кристал Бук”, Vivat, “Грамота”, “Навчальна книга “Богдан”, “Талант”, Видавництво Старого Лева і “КМ-Букс”.
Третя група, яка назвала наклади від 500 тисяч до мільйона – це чотири видавництва: “Фоліо”, Видавничий дім “Школа”, “Саміт-книга”, А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА. Замовлень від Міносвіти у 2017 році ці видавці не отримували.
Четверта група з восьми видавництв назвала сумарні наклади від 100 до 500 тисяч: “Наш формат”, АССА, “Рідна мова”, “Основа”, “Час майстрів”, “Академія”, BOOKCHEF і “Брайт Стар Паблішинг”.
Сумарних накладів від 100 до 50 тисяч у 2017 році досягли п’ять видавництв (п’ята група): “Книголав”, “Читаріум”, “Урбіно”, “Зелений пес” і ВТФ “Перун”. Сумарний наклад менше 50 тисяч впродовж року мали дев’ять видавництв (шоста група) – “Астролябія”, “Твердиня”, Видавництво Анетти Антоненко, арт-видавництво Nebo BookLab Publishing, “Кальварія”, “Книги ХХІ”, “Люта справа”, “Родовід” і “Веселка”.
А загалом середній відсоток замовлень МОН серед усіх опитаних видавців становить 10,5%.
Рейтинг за найбільшим накладом однієї назви дещо змінює позиції видавництв. Ним може похвалитися видавництво “Саміт-книга”, побивши абсолютний рекорд. “Перша кулінарна книга” Ектора Хіменеса-Браво видана накладом 400 тисяч примірників. Автор книги – ведучий популярного кулінарного шоу “Мастер шеф” на телеканалі СТБ. Книга була видана на замовлення “АТБ-маркет” і розповсюджувалася в мережі цих торгових центрів. У липні головою наглядової ради Книги рекордів України було зафіксовано та підтверджено рекорд України з найбільшого накладу однієї назви.
Наклад однієї назви від 50 до 100 тисяч вдалося досягти трьом видавництвам: “Грамота”, КСД та “Основа”. Накладів однієї назви від 50 до 25 тисяч досягли видавництво “Підручники і посібники” та “Видавничий дім “Пегас”. Найбільшим накладом однієї назви у 25-10 тисяч примірників видали книги 14 видавництв. А 17 видавництв впродовж останнього року не перетинали позначки 10 тисяч примірників однієї назви.
Як бачите, книжок наче й не бракує. То чому ж ми так мало читаємо? Саме з цим питанням і даними досліджень я звернулась до своїх колег, які так чи інакше мають стосунок до книжкової галузі.