Література без вишиванки

Біля дверей актового залу бігають кілька старшокласників. Вчительки активно заганяють їх усередину, намагаючись заповнити вільні місця.

Біля дверей актового залу бігають кілька старшокласників. Вчительки активно заганяють їх усередину, намагаючись заповнити вільні місця.

- Що там таке? - запитав на бігу один, вміло вивертаючись із чіпких рук учительки.

- Зустріч із поетесою, - відповів йому інший і зник у дверях актового залу.

Я зітхаю. Саме так я собі це і уявляла. У найпесимістичнішому варіанті, ясна річ. Бо був ще несміливий оптимістичний, у якому все відбувалося б у кла­сі, в атмосфері більш камерній, в ідеалі навіть без бюсту Шевченка у тлі. А за партами сиділи б тільки ті, хто прийшов із власної волі. Навіть якщо за­мість сотні їх було б лише п'ятеро.

- Постарайтеся вкластися у сорок п'ять хвилин, - порадила мені вчителька, і ми рушили поміж рядами крісел на сцену.

Після короткого представлення мені "передали слово", і треба було якось викручуватися. Мікрофон, з якого чути переважно тріск, і велетенська зала, заповнена дітьми, половина з яких займається своїми справами - розмовляють, бавляться, штурхають один одного. І що найгірше - я їх розумію, бо якби мене отак з-під пал­ки заганяли на зустрічі з різними "поетесами", я теж би пручалася, як могла. Просто з відчуття протиріччя.

Ясна річ, потім усе налагоджується. Почувши, що я не збираюся декламувати їм патріотичної лірики, заримованої п'ятистопним ямбом, діти за­цікавлюються, деякі навіть затихають. На мій подив, питання, які я скеровую до залу, не залишаються без відповіді. Я читаю якийсь уривок, потім пропоную на цьому завершити, але комусь хочеться послухати ще, а хтось ще не дограв у морський бій, і я читаю далі. Ще більше дивуюся, коли бачу підняті з питаннями руки. Розмови про літературу, звісно, не виходить, бо яка розмова про літературу може бути в актовому залі, у плані інтимності атмосфери він, як на мене, гірший навіть за спортивний. Але те, що все ж таки звучать якісь питання, дуже тішить.

Намагаюсь уявити себе на місці цих старшокласників і дуже сумніваюсь, що наважилася б поставити запитання у такій атмосфері. На сцені актових зал, а особливо шкільних з їхніми незмінними вишивано-гіпсовими атрибутами, я чомусь завжди почуваюся так, ніби мене примушують приміряти спідню білизну посеред вулиці і вважають це найзвичнішою у світі річчю.

Це починається, мабуть, ще з ранків у дитсадку, під час яких виховательки на високих під­борах пильно стежать, аби всі діти дисципліновано верещали слова пісні під бемкання розстроєного фортепіано, а по­тім кожен по черзі виходив на середину і якомога голосніше і неприродніше декламував віршик із римами, від яких інколи просто мороз по шкірі. "Про що виспівує земля?" - продекламував мені вчора мій п'ятирічний син і продовжив. - "Про неба синій сир". Я здивувалася і зазирнула у букварик, виявивши, що оригінал ще галюциногенніший: "неба синь і шир". І все це лише для того, звісно, щоб заримувати маму і мир. Знайома стилістика?

На плакаті з нагоди святкувань днів Лесі Українки у дитсадку я прочитала, що "мати поетеси виховувала доньку так, що тій довелося стати літератором". Тобто на кращі заняття не спромоглася чи як? А далі ще сумніше - "поетеса все життя мріяла редагувати журнал "Соняшник", але зла доля і хвороба завадили їй навіть у цьому". І мені чомусь нестерпно захотілося виховати своїх ді­тей якось так, щоб вони не змушені були ставати письменниками від безвиході, а якщо вже стали б, то щоб принаймні такі здійсненні обрії, як редагування журналу "Соняшник", були для них досяжними, незалежно від примх злої долі.

Про літературу зокрема і культуру загалом, особливо про українську, у нас чомусь говорять у стилі промов над могилою комуністичного боса - пафосно, перейнято і, як вимагає того чиста риторика, - без жодної конкретики, а часом і без змісту. Відповідною має бути і сама література - патетичною, патріотичною, стражденною, самозаглибленою і в усьому цьому безмежно нудною - як вистава містечкового драмтеатру в незмінних протягом останніх двадцяти років костюмах.

Усе це, звичайно, зміню­ється. І акції, схожі на "Тиждень читання", який відбувається у львівських школах із 22 квітня по 8 травня, напевно, сприятимуть змінам на краще. В акціях тижня задіяні понад 80 львівських письменників та перекладачів, і важливим є вже той факт, що школярі побачать живих письменників і почують, що можливою є не лише література про "синь і шир", а й тексти, які можуть зацікавити і навіть спонукати взятися за книжку, якої немає у списку позакласного читання. І можливо, так поволі вдасться досягнути того, що вишиванка, актовий зал із бюстом Шевченка і пафосно-патріотична стилістика перестануть бути обов'язковими атрибутами шкіль­ного літературного вечора. А там і нарікань на лінивих до читання школярів поменшає або і в букварях перестануть римувати "шир і мир". Тільки от чи доживемо?

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4577 / 1.58MB / SQL:{query_count}