Літераторів знову кидають

Програма "Культурні горизонти" благодійного фонду Open Ukraine Арсенія Яценюка голосно заявила про себе минулого вересня у Львові презентацією на Форумі видавців нового напряму діяльності під назвою "Книжковий фонд".

Програма "Культурні горизонти" благодійного фонду Open Ukraine Арсенія Яценюка голосно заявила про себе минулого вересня у Львові презентацією на Форумі видавців нового напряму діяльності під назвою "Книжковий фонд". Про те, що відтепер в Україні буде перша і наразі єдина програма підтримки перекладів сучасної української літератури за кордоном, відразу ж заговорили. Програма викликала широкий резонанс у літературно-видавничих колах і на неї сподівалися автори багатьох цікавих книжкових проектів, адже вона взяла на себе функцію, яку зазвичай виконують великі державні інституції на зразок Польського інституту в Києві, Інституту Ґьоте, Французького культурного центру та інших організацій такого типу, які популяризують культуру своєї країни за кордоном і завдяки яким виходить левова частка перекладів світової класики українською мовою. Оскільки схожої державної програми в Україні немає, то діяльність такої органі­зації вкрай потрібна. Тим паче, що до програмної ради увійшли такі авторитетні особи, як відомий письменник Андрій Курков, директор Польського інституту в Києві Єжи Онух, публіцист Микола Рябчук та ін.

Перші переклади книг сучасних українських письменників у великих європейських видавництвах почали з'являтися лише кілька років тому, і будь-яка підтримка цього зацікавлення могла б допомогти створенню позитивного іміджу України у світі. Але, на жаль, ця ініціатива, як і ціла низка створених політиками проектів, останнім часом перетворилася на суто віртуальну. Проекти продовжують надходити, їх розглядають, дають позитивну оцінку, але до реалізації справа не доходить через брак коштів. Редакція отримала відкритого листа до фонду, в якому йдеться саме про такий проект, і ми вважаємо своїм обов'язком поінформувати про цей прецедент громадськість, а також приєднатися до заклику, висловленого в листі й закликати пана Яценюка або продовжити фінансування програми, або ж офіційно заявити про її закриття. Бо дуже б не хотілося, аби і так не надто позитивний імідж України у світі погіршувався ще й завдяки таким "віртуальним" благодійним проектам.

Шановний пане Арсеній Яценюк!

Звертаюсь до Вас із проханням закрити напрямок "Книжковий фонд" програми "Культурні горизонти" Вашого благодійного фонду "OpenUkraine".

Коли ми, шанувальники сучасної української літератури, дізналися про існування "Книжкового Фонду", то дуже втішилися. Одна з величезних проблем України - відсутність знайомства світу з її культурою, літературою зокрема, і може, найбільш шкідливо для нашої країни, що її зовсім мало і погано знають з цього боку в Росії.

Одним із видавництв, що звернулися до Вашого Фонду, було культове і впливове російське видавництво "АдМаргінем". Вони подали проект видання російською творів Тараса Прохаська - роману "НепрОсті" та повістей. Ці тексти - справжні камертони сучасної української прози.

Проект був ухвалений. Все влаштовувало "Книжковий фонд" - якість, бюджет, учасники. Але нарешті було сказано: "Пробачте, грошей нема і невідомо коли будуть".

Пане Арсеній Яценюк! Будь ласка, закрийте "Книжковий фонд", якщо нема грошей на підтримку навіть таких ініціатив. Не треба нас дражнити, морочити нам голову, це просто непорядно. Ми розуміємо, що "Дипломатичний клуб", скажімо, дорого коштує. То й нехай "OpenUkraine" займається тим, що йому дійсно цікаво, а всіляку дрібноту залиште у спокої. Ви хочете, щоби Україна була в ЄC? Очевидно, в якості "труби" між Європою та Росією - країною без літератури, тобто - без самоусвідомлення.

А Прохасько все одно вийде російською. З Вами чи без Вас.

Бажаю успіхів, Завен Баблоян, перекладач

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4782 / 1.56MB / SQL:{query_count}