Двічі на рік – влітку і восени – у Львові відбувається масштабний фестиваль, який уже встигли полюбити і містяни, і туристи. Мовиться, звичайно, про проект “Ніч у Львові”. Тринадцятий фестиваль, який триватиме у нашому місті з 14 по 16 липня, стане особливим: охопить 40 найрізноманітніших локацій, на яких відбуватимуться акції на всяк смак, серед яких майстер-класи, концерти, екскурсії, дискусії, вистави, кінопокази, літературні читання і заходи для дітей.
“Цьогорічна “Ніч у Львові” – справді чи не найкраща подія серед фестивалів, які ми проводили, – зауважує координатор проекту Марта Іванишин. – У програмі багато заходів, чимало з яких проводимо вперше”.
Що ж це за атракції та локації? Найперше хотілось би виокремити найнесподіванішу з останніх, а саме музей “Територія Терору” (просп. В. Чорновола, 45) – він уперше долучиться до проекту “Ніч у Львові”.
Гостям події, яка відбудеться у п’ятницю, 14 липня, о 21.00, розкажуть історію львівського гетто, яке розташовувалось на місці музейного комплексу з 1941 по 1944 роки, проведуть екскурсію виставкою “Проти забуття” (портрети жертв Голокосту) і зустріч з її автором – німецьким фотографом Луїджі Тоскано, та запропонують переглянути короткометражний документальний фільм про створення цієї виставки.
Також у п’ятницю о 23.00 на площі Ринок розпочнеться незвична вистава від театру “Воскресіння”, який є постійним учасником “Ночей у Львові”. Цього разу актори театру не просто дивуватимуть відвідувачів дійства своєю майстерністю, а ще й випробовуватимуть власні сили. Чому? Бо зважились показати львів’янам і гостям міста нову постановку... на канаті.
“Для нас ходіння по канату – певний ризик, крок у невідоме, – каже актор театру “Воскресіння” Юрій Пилипчук. – Це буде цікаве дійство, прем’єра, до якої долучаться ще й наші друзі на ходулях”.
У ніч з 15 на 16 липня, а саме опівночі, в Італійському дворику відбудеться показ вистави просто неба “Ромео і Джульєтта” від Першого театру. Це перша постановка в Україні трагедії Шекспіра у перекладі Юрія Андруховича, який, до слова, завітає на показ.
Постановку здійснив заслужений діяч мистецтв України Вадим Сікорський, вона триває годину 40 хвилин. Разом із ним над виставою працювали художник-постановник Дарія Зав’ялова, художник зі світла Микола Новосад і композитор, заслужений діяч мистецтв України Юрій Саєнко, який створив “Фантазію на тему Сергія Прокоф’єва”.
З моменту написання та перших сценічних постановок найвідомішої трагедії Вільяма Шекспіра “Ромео і Джульєтта” минуло не одне століття. Попри це, історія кохання юних жителів Верони залишається однією з найулюбленіших у світі серед глядачів та читачів і з часом не втрачає своєї актуальності та краси. Світ постійно змінюється, але людські стосунки і пристрасті, описані Шекспіром, ні.
“Направду, не дивлячись на сивину і на час, ця тема хвилює мене особливо, бо я був учасником, сидів у перших рядах на першій постановці “Ромео і Джульєтти” в Італійському подвір’ї, – пояснює заступник директора Історичного музею Тарас Рудько. – А те, що зараз задумали, дійсно варте того, щоб бути тут у дванадцятій ночі”.
До ХІІІ “Ночі у Львові” долучаться й усі музеї міста. Вперше у рамках фестивалю для містян та гостей Львова 14 і 15 липня о 20.00, 20.30, 21.00 та о 21.30 проводитимуть екскурсії палацом Потоцьких (вул. Коперника, 15) та Музеєм Й.-Г. Пінзеля (пл. Митна, 2). Музей Івана Франка (вул. І. Франка, 150-152) у суботу, 15 липня, о 18.00 запрошує долучитися до відвертої дискусії “Жити на межі двох світів”, у межах якої можна буде поспілкуватися на філософські теми.
У неділю, 16 липня, о 19.00, 20.00 та о 21.30 розпочинатимуться екскурсії Львівською галереєю мистецтв. А о 20.00 тут чекають гостей на концерт класичної музики. Цього ж дня з 20.00 до 23.00 Музей модерної скульптури Михайла Дзиндри (смт Брюховичі, вул. Музейна, 16) запрошує на інтерактивні екскурсії зі співами від Наталки Криничанки та частування липовим чаєм.
Парк культури та відпочинку ім. Б. Хмельницького до “Ночі у Львові” долучиться проектом “Кіно в Парку з Кредобанком”. Впродовж трьох днів відвідувачів запрошують на безкоштовні перегляди фільмів о 21.45: 14 липня це буде “Погода на завтра” Ежи Штура, 15 липня – “Ігри розуму” Рона Говарда, а от кінострічка 16 липня стане сюрпризом – її традиційно обирають самі глядачі за допомоги голосування на Facebook-сторінці проекту.
Одна з найбільш унікальних атракцій ХІІІ “Ночі у Львові”, яка закриватиме фестиваль, розпочнеться в неділю, 16 липня, о 22.00 на площі А. Міцкевича. Це буде Мапінг In the Air – продовження мистецької акції “Пленер на руїнах”, яка торік зібрала понад 20 художників. Над подією працюють Володимир Стецькович (художник), Тарас Лужецький (музичний супровід) і Анна Манюк (куратор). Мета акції – привернути увагу до проблемних з архітектурної точки зору місць у центральній частині Львова – пустищ, довгобудів та руїн – і запропонувати їм нове естетичне переосмислення.
Мапінг In the Air поєднає кілька мистецьких прийомів – роботу художників в реальному часі, світлове шоу-проекцію та медіа-арт у супроводі електронної музики, також виконаної наживо. Художники спробують заповнити порожній простір на місці зруйнованого будинку №9 своїм творчим баченням. Кожен представить власні уявлення на тему минулого, теперішнього, майбутнього та неіснуючого життя площі Міцкевича. З огляду на поєднання мистецьких форм та засобів, технічного виконання, Мапінг In the Air не має аналогів у Львові.
Зверніть увагу на те, що в програмі фестивалю є як безкоштовні, так і платні події. Найдорожчий квиток – на майстер-клас з виготовлення вітражної підвіски в Музеї скла (пл. Ринок, 2) коштує 200 гривень. А в середньому вартість квитків на більшість подій становить 30-50 гривень.