Завтра, 21 квітня, о 15.00 львів’ян і гостей міста запрошують до Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка на відкриття виставки робіт Людмили Огнєвої “Культурний простір Донеччини”.

До експозиції ввійшли твори різних періодів, охоплено кілька циклів робіт. Приміром, до циклу “З нами Бог і Україна” потрапили орнаменти, присвячені особистостям, чия діяльність вплинула на історію України. Серед них: орнаменти-присвяти діячам Княжої доби і Козаччини, шістдесятникам, діячам

культури, церковним діячам, легендарним персонажам. “Незламний дух” представляє вишивки жінок-політв’язнів, у “Зримому слові” зібрані християнські символи в українській вишивці різних часів. Цикл “Подарунки предків” представляє приклади ритуальної вишивки різних регіонів України, а “Пам’ять на життя” є добіркою реконструкцій орнаментів з покинутих населених пунктів Чорнобильської зони відчуження (проект був підготовлений до 25-ої річниці Чорнобильської трагедії). Авторка тривалий час збирала матеріали до теми. А одним із найбільших джерел вважає дослідження Раїси Захарчук-Чугай, яка брала участь в багатьох експедиціях до Зони та описувала орнаменти покинутих поселень.
Виставка “Культурний простір Донеччини” мандрує Україною: у листопаді 2015 року її експонували в Музеї Івана Гончара, у квітні – травні 2016-ого – в Івано-Франківському міському Центрі патріотичного виховання учнівської молоді, в липні – серпні того ж року – в столичному Центрі української культури та мистецтва, згодом – у Музеї “Кобзаря” Т. Шевченка, Музеї історії міста Бахмут, Музеї історії міста Краматорська, Музеї-заповіднику М. Коцюбинського. У Львові вона триватиме до кінця травня, а згодом помандрує до Дніпра, Чигирина і Чернігова. До слова, окремі розділи виставки періодично експонують у Авдіївці.

Людмила Огнєва народилася 1936 року на Вінниччині. На Донеччину приїхала 1944-го. Разом із мамою жила в Торезі, від 1966 року – в Донецьку. За фахом – радіофізик. Громадська діячка, журналістка, дослідниця української вишивки, член Національної спілки журналістів України та Національної спілки народних майстрів України. Працювала інженером на радіозаводі у Воронежі, викладачем у вишах Воронежа та Донецька, програмістом у проектному інституті. У 1998 – 2017 роках очолювала Донецький відділ Союзу українок. У різний час була натхненницею та організатором кількох клубів народної творчості в Донецьку, зокрема “Світлиця” і “Чарівниця”. Є автором більш ніж 45 видань про несправедливо замовчуваних героїв українського минулого.
Марічка Ільїна
Дякую за коментар. Насправді ми давали цей анонс ще до того, як виставка була змонтована і відкрилась у Львові – у четверговий номер, який готували швидше – тому використали ілюстративні фото Марії Лукащук. Перезакинемо з Дому Франка сьогодні-завтра.
Ludmyla Vradij
Дякую за інформацію, але ж до Львова я не привезла жодної роботи, які ви тут показали. Це - з експозиції в Центрі української культури та мистецтва в Києві червень - липень 2016 року. Людмила Онева