Люди і події 2016. Культура

.

Музична перемога року

14 травня конкурсантка від України –  кримськотатарська виконавиця Джамала – здобула перемогу на 61-ому Міжнародному пісенному конкурсі Євробачення-2016 із авторською композицією “1944”. У сумі вона отримала 534 бали за результатами голосування журі (згідно з новими правилами) і глядачів із країн-учасниць.

Отож, у 2017-ому Україна прийматиме 62-ий міжнародний пісенний конкурс. Участь у ньому вже підтвердили 43 країни (це рекордна кількість!). Столицею змагань стане Київ, а головною ареною – Міжнародний виставковий центр. Півфінали Євробачення-2017 запланували провести 9 та 11 травня, а фінал – 13 травня.
Уже розпочалися національні відбори для участі в 62-ому конкурсі. Зокрема, у нашому нацвідборі до 15 січня триватиме етап прийому заявок. Півфінали українського відбору відбудуться 4, 11 та 18 лютого, а фінал – 25 лютого у прямому ефірі “UА:Першого” і СТБ.
Фото: АР

Ініціатива року

Цього року в рамках благодійної акції “Третій вік: задоволення від читання” відкрили сім читацьких клубів для пенсіонерів. Для цього ГО “Форум видавців” передала 735 книжок для семи бібліотек, які учасники акції читають і оговорюють разом із письменниками та видавцями.

31 травня стартував соціально-мистецький проект #ПісніВійни – іціатива з пошуку та запису пісень, створених учасниками АТО. Шість синглів, написаних захисниками та записаних із українськими виконавцями, вже представили. У планах – запис ще дев’яти. В 2017 році цей творчий доробок побачить світ у альбомі #ПісніВійни, який об’єднає всі 15 композицій.
Днями у нашому місті презентують доробок ще одного мистецького проекту – диск “Воїни АТО читають казки дітям”. У ньому взяли участь 18 воїнів із різних куточків України. Завдяки цьому проекту бійці пройшли арт-терапію і водночас через казки передали свій досвід та знання дітям.
Фото: Ярослав Станчак

Книги року

Українських новинок у 2016 році не бракувало! “Пошта” виокремила автора Таню Малярчук за роман “Забуття” (Видавництво Старого Лева), який визнали “Книгою року ВВС – 2016”. У книзі переплітаються дві сюжетні лінії: політика В’ячеслава Липинського та жінки, яка з його допомогою шукає шлях до себе. Ще одна ВСЛівська новинка – 2016 – збірка малої прози Андрія Бондаря “І тим, що в гробах...”.  Тут тексти – про все на світі, які письменник створював 13 років, а в збірку їх уклала Ганна Улюра.

Якщо ви плануєте самі стати письменником – радимо книгу Ростислава Семківа  “Як писали класики” (Pabulum ), у якій зібрані практичні поради, як писати і досягти успіху. І звичайно ж, зверніть увагу на нове видання ромaну Івана Багряного “Тигролови” (видавництво “Основи”) з ілюстраціями Дениса Темного. Книга надзвичайно актуальна зараз, коли ідеaли держaви можуть ввaжaтися вaжливішими зa життя людини.
Фото видавництв.

Українське кіно

В 2016 році у прокат вийшла рекордна кількість українських фільмів – 30 кінопрем’єр.

Радимо ознайомитись із “Українськими шерифами” Романа Бондарчука, яку висували від України на премію “Оскар” у номінації фільм іноземною мовою. Чимало позитивних відгуків зібрала драма “Моя бабуся Фанні Каплан” Олени Дем’яненко. Пересічному глядачеві сподобаються “Політ золотої мушки” Івана Кравчишина, молодіжний #SELFIEPARTY Любомира Левицького, містичний трилер “Чунгул” Олександра та В’ячеслава Альошечкіних, екшн-детектив “Конкурсант. Смертоносне шоу” Олександра Біляка, мультфільм “Микита Кожум’яка” Манука Депояна і комедія “Слуга народу 2” Олексія Кірющенка, яка днями вийде у прокат. 
Якщо шукаєте в кіно найперше українських тем, зверніть увагу на “Живу ватру” Остапа Костюка, “Осінні спогади” Алі Фахра Мусаві, “Гніздо Горлиці” Тараса Ткаченка та “Живу” Тараса Химича.
Фото: кадр із фільму “Моя бабуся Фанні Каплан”

Втрати року

Цей рік, на превеликий жаль, був позначений багатьма втратами… Однією з найболючіших для українців стала смерть волонтера, оперного співака, соліста Паризької національної опери Василя Сліпака, який 29 червня загинув від кулі снайпера під час захисту смт Луганське Бахмутського району Донецької області. Нагороджений орденом “За мужність” I ступеня (посмертно), похований на Алеї героїв Личаківського кладовища Львова. 20 грудня йому виповнилося б 42 роки…

Крім нього, в 2016-ому відійшли до вічності музиканти Девід Боуї і Прінс, актор Алан Рікман, фронтмен гурту Black Колін Вірнкоумб, письменник, поет і музикант Леонард Коен, авторка роману “Вбити пересмішника” письменниця Харпер Лі, філософ та письменник Умберто Еко, кутюр’є і засновниця дому моди Соня Рікель, музичний продюсер Джордж Мартін, відомий завдяки роботі з групою The Beatles, і режисер Гай Гемілтон, який зняв чотири фільми про Джеймса Бонда.
Фото: radiosvoboda.org

Проекти, засновані у 2016-ому

Одразу дві нові важливі події перейдуть зі старого в новий рік. Перша з них – фестиваль LvivMozArt, присвячений 190-літтю професійної діяльності в нашому місті Франца Ксавера Моцарта, триватиме з 18 по 25 серпня. У рамках проекту, ініціатором якого є диригент Баварської державної опери Оксана Линів, уже відібрали 30 музикантів для Молодіжного симфонічного оркестру України, який створюють до фестивалю. А концерт-презентація свята 10 грудня  у старому трамвайному депо показав, що від LvivMozArt варто чекати інновацій та несподіваних поєднань. 

Друга, не менш важлива: 18 – 25 вересня 2017 року Львів прийматиме 83-ій Конгрес міжнародного ПЕН-клубу. В ці дні до нас приїде понад 200 відомих письменників, перекладачів та видавців з усього світу. Головними темами для обговорення стане українська література і культура, ситуація з кримськотатарськими письменниками і культурами меншостей.
Фото: ЛМР
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4656 / 1.6MB / SQL:{query_count}