Львів і Моцарт... “Що їх об’єднує?” – спитаєте ви. “В більшості прізвище Моцарт асоціюється виключно з геніальним віденським класиком. Діяльність і творчість його батька Леопольда та молодшого сина Франца Ксавера Моцарта відомі лише найдопитливішим шанувальникам, яких цікавить не лише творчість, а й життя, родина та оточення Вольфганга-Амадея. Проте є одне європейське місто, що має особливий сентимент до Моцарта-юніора, – пояснює музикознавець, доктор мистецтвознавства, лауреат премії ім. М. Лисенка Любов Кияновська. – Мовиться про Львів. Тут він прожив 30 років і став аматором багатьох музичних інституцій, авторитетним педагогом та виконавцем. Для багатьох львівських інтелігентів Франц Ксавер Моцарт був символом нашого культурного відродження та усвідомлення багатої духовної історії після здобуття Україною незалежності”.
 |
фото: Руслан Литвин |
І хто б подумав, що влітку 2017 року Львів стане містом, з якого візьме початок нова музична історія – фестиваль LvivMozArt, присвячений 190-літтю професійної діяльності у Львові композитора, піаніста, диригента, педагога Франца Ксавера Моцарта. Саме такі амбіційні плани мають ініціатори та організатори цього проекту – випускниця Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, диригент і асистент генерального музичного директора Баварської державної опери Оксана Линів та представники мистецького і бізнесового кіл Львова, серед яких президент Львівського туристичного альянсу Андрій Сидор, ресторатор Марк Зархін і громадський діяч Олег Мацех. Вони вважають, що подія ввійде в музичну історію не тільки України, а й світу, адже пов’яже традицію та сучасність і статне платформою обміну між Сходом і Заходом.
LvivMozArt триватиме з 18 по 25 серпня 2017 року в нашому місті. У програмі передбачені поєднання концертів і оперних вистав (MozArtGALA), майстер-класи і вистави експериментального театру (MozArtLAB), мистецькі виставки і кінопокази (MozArtART), доповіді, панельні дискусії та семінари (DISCOVERMozArt), а також унікальна розвивальна музична програма для дітей (MozArtKIDS). Під час фестивалю відомі майстри і молоді таланти об’єднаються для пошуку нових шляхів співпраці між Україною та Європою і для поширення на культурному й інтелектуальному рівнях спадку класичної музики.
Чого ж чекати від LvivMozArt, могли собі уявити гості концерту-презентації фестивалю, який відбувся в суботу, 10 грудня. Перш за все інновацій та несподіваних поєднань, про що свідчить, зокрема, вибір локації для події – старе трамвайне депо, яке отримало нове життя як соціальний хаб Lem Station із цілковито європейськими виглядом та атмосферою. І звичайно ж, саме після прослуховування концерту можна скласти уявлення про музичну складову фестивалю. Оксана Линів створила ефектну і водночас гармонійну програму: основну її частину становлять твори, написані представниками композиторської династії Моцартів і ще кількох відомих європейських композиторів, як-от Георг-Фрідріх Гендель і Ріхард

Вагнер. Разом із ними цього вечора прозвучала творчість українських композиторів – арія Аретеї з опери “Алкід” Дмитра Бортнянського і вражаючий “Небесний щедрик” Івана Небесного, яким музиканти закінчили концерт і його ж виконували на біс! Та будь-яка, навіть найгеніальніша програма не спрацює без майстерних виконавців. Як на мене, й тут Оксана Линів влучила в ціль, зробивши ставку на молодих, талановитих і незвичних. Перш за все похвалю львів’ян – Академічний симфонічний молодіжний оркестр “INSO-Львів” і Державну академічну чоловічу хорову капелу “Дударик”. Хотілось би виокремити й солістів: Анну Ель-Хашем (сопрано) і Віктора Андрійченка (контртенор), які успішно працюють в Німеччині, та фантастичного виконавця Сашу Рекерта, що солював на унікальній скляній гармоніці. Його виступи самі по собі сприймалися як окремий перфоманс – заворожливий і зосереджуючий водночас. І звичайно ж, враження від музики доповнював цікавий відеомапінг, створений Володимиром Стецьковичем.
Тож уже зараз, після концерту-презентації, можна стверджувати, що організатори LvivMozArt не лише задумали фестиваль із надзвичайними цілями, але й почали творити нову музичну історію. Проект заручився підтримкою Міжнародного фонду Mozarteum Salzburg, Beethovenfest Bonn, Міністерства закордонних справ Німеччини, іноземних видань та мистецьких телеканалів ARTE і ZDF. Залишається сподіватися, що представники нашої влади і львів’яни не залишаться байдужими до цієї події. Що ж, побачимо...