“Жива” історія на кіноекранах

В українському прокаті стартувала історична драма Тараса Химича про життя зв’язкової УПА Анни Попович

Днями в українському прокаті відбулася прем’єра історичної драми “Жива” Тараса Химича. Цей фільм про жінку, котра змінила десятки доль, побудований на реальних подіях, пережитих франківчанкою Анною Попович. Режисер Тарас Химич почув цю дивовижну історію від неї під час роботи над одним із документальних фільмів про УПА і зрозумів: це саме воно – те золото, яке треба реалізувати, бо іншого шансу не буде. Це та історія, яку треба за будь-яку ціну зробити! Пані Анна дала дозвіл на роботу, але зауважила, що фільм має бути не документальний, а художній, видовищний: “Зробіть із мого життя щось цікаве, аби то не просто була оповідь. Там має бути кохання, драма, все!”
Понад два роки режисер їздив до Анни Попович і збирав матеріал, спілкувався з нею, радився в усьому. Жінка брала активну участь у роботі над фільмом, допомагаючи актрисі Ользі Комановській якнайреалістичніше створити цей образ. Робота над кіноісторією ішла повним ходом, аби встигнути показати її старенькій. Та 12 березня 2015 року у віці 89 років, не доживши до 90-ліття два з половиною місяці, Анна Попович померла… Але фільм уже творився, і завдяки їй довкола нього почали гуртуватися хороші люди, створювався новий світ, у якому все починало працювати.
Сцени допитів знімали в Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького” у Львові. Та більшість зйомок відбувалися в Горганах – тій частини Карпат, де розгорталися події. Фантастичні краєвиди цієї місцевості і наживо вражають, а у “Живій” від одного погляду на них перехоплює дух. Однак, щоби зняти ці кадри, довелося докласти подекуди титанічних зусиль. 
“Упродовж всього фільму діялися дивні речі. Пані Анна нас про це попереджала, але казала, що молитиметься за нас. Труднощі виникали різні, – розповів режисер фільму Тарас Химич. – До прикладу, ситуація, коли треба було вивезти на зйомки в Горгани 50 людей у військовій формі й зі зброєю. Там така дика місцевість, а місцеві нас підвели – люди застрягли, вибратись не було як… Тож розбрелися по горах. І коли туристи зустрічали чоловіків у формі й зі зброєю, реакція була ще та!”
І наостанок скажу кілька слів від себе. “Жива” – особ­ливе кіно! Це перш за все жива історія. Його варто подивитися, аби зрозуміти, як багато всього забуваємо з недавнього минулого, скількох унікальних людей не помічаємо, не чуємо. Ми багато говоримо про те, як мало знімають українського кіно, про те, що цю галузь не фінансують достойно, про те, що в нас багато арт-гаусу і документалістики, а з художніми фільмами, які передовсім розраховані на пересічного глядача, на більшість українців, біда… Чому ж тоді чи не кожен український фільм або серіал, який усупереч всім перепонам таки знімають, чи не одразу після виходу в прокат або показу на телебаченні беруться критикувати всі, кому не лінь? Може, варто інколи змовчати і просто підтримати, бо воно своє, наше? Купити квиток і подивитися, якими зусиллями нам це своє далося. А тоді поцікавитися, як дається досі навіть можливість спокійно подивитися фільм у кінотеатрі, поки за нас воюють такі ж люди, про яких, дай Боже, колись теж зніматимуть фільми.


“Жива”

Жанр: Драма. Тривалість: 1 год. 40 хв. Студія: Invert Pictures. Режисер: Тарас Химич. Арт-директор: Олена Химич. Композитор: Любомир Соломченко. Звукорежисер: Роман Микульський. У ролях: Ольга Комановська, Ростислав Держипільський, Юрій Хвостенко, Володимир Правосудов, Володимир Климук, Альбіна Сотникова. Постановник військових сцен: Володимир Правосудов. Продюсер: Віталій Докаленко. Виконавчий продюсер: Олеся Галканова.
У важкодоступних районах Карпат загін МГБ полює на останніх вцілілих повстанців. Молода дівчина Анна, рятуючись від переслідувань, потрапляє до їхнього табору. Там вона зустрічає друга дитинства Ніко.  Несподівана облава змушує повстанців розділитися на малі групи і втікати.  Ніко забирає Анну у відділ командира Довбуша.  
Група солдатів МГБ на чолі з майором X та лейтенантом Аліфановим переслідує повстанців. Аліфанов здогадується, що серед переслідуваних є та сама Анна, яку він кілька років тому допитував. Думка про неї не дає йому спокою.
Неочікувано для втікачів Анна стає їм у пригоді: під час перепочинку їй сниться сон-попередження, що рятує повстанців від загибелі. Дівчина бачить пророчі сни і видіння з дитинства. Ще малою вона впала у криницю і вижила. Люди вже тоді говорили, що то якийсь знак згори… 
Починається зима, і повстанці разом із Анною будують криївку та переховуються в ній до весни. А навесні між Анною і командиром Довбушем спалахує кохання. Ніко ревнує і починає ненавидіти командира. В цей час хтось видає місцеперебування повстанців. Бункер оточений. Анна прикриває Довбуша від кулі і втрачає руку. Довбуш, рятуючи архів, змушений утікати. А дівчина, щоб не потрапити до рук ворогів, намагається підірватися на гранаті і знову дивним чином залишається неушкодженою... 
МГБісти захоплюють Анну живою і кладуть у лікарню, де рятують її життя, щоби допитати. Там вона зустрічається зі своїм давнім ворогом – лейтенантом Аліфановим і з того моменту думає тільки про смерть. Проте її викрадають повстанці. За велінням вищих сил їй судилося вижити і пройти ще не одне випробування долі.

Євгенія Сенік, письменниця:
– Щойно повернулися з прем’єри фільму “Жива”. Для мене це більше ніж кіно, адже я знаю історію Анни майже напам’ять. І тим не менше все переживалося разом із героями заново. Сильний фільм! Слова тут зайві, треба просто йти і дивитись. Надзвичайно вдячна Тарасові та Олені Химичам, завдяки яким мала можливість спілкуватися з Анною останні два роки її життя, понад те, записувати її історію в свою пам’ять, щоби потім і собі писати роман. Отож, рано чи пізно цей роман буде завершено. А поки бажаю усім сходити в кіно.
Юрій Журавель, художник-карикатурист, музикант:
– Про фільм Тараса Химича “Жива” просто промовчу, бо ще не оговтався. Розкажу пізніше. А ви – мерщій у кінотеатри, бо сором бачити там лише близьких та знайомих! Велике прохання до працівників кінотеатрів: дайте додивитися фільм до останнього титру і дослухати пісню, будь ласка. Завтра ще раз подивлюсь.
Ірма Вітовська-Ванца, акторка:
– Подивились фільм “Жива” Тараса Химича із Ростиславом Держипільським, Ольгою Комановською, Олександрою Лютою, Юрієм Хвостенком, Альбіною Сотниковою та Ярославом Кіргачем… Щиро тішимось за вас усіх! Ви прекрасні! Нові обличчя! Тарасе! З дебютом у художньому кіно! Давай іще! Класних сценаріїв тобі!
Василь Вірастюк, стронгмен, актор:
– Патріотично-історична стрічка від режисера Тараса Химича “Жива”... Реальна трагічна історія молодої дівчини та її бойових побратимів у нелегкій боротьбі з НКВС та радянською владою у повоєнні часи! Дуже непростий, місцями жорсткий та психологічно важкий фільм... Дивіться в кінотеатрах країни!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4196 / 1.62MB / SQL:{query_count}