У арт-просторі Second Floor Art Center, що на другому поверсі Адміністрації Президента України, днями відкрили виставку, присвячену найвідомішому в світі українцеві Казимиру Малевичу.
З моменту відкриття Second Floor Art Center у квітні 2015-го виставка “Малевич. Поза межами полотна” стала вже шостим мистецьким проектом арт-простору. До експозиції ввійшло 16 полотен.
“Мета виставки – розшифрувати геном Супрематизму. Якщо ви подивитеся на ці роботи під іншим кутом – побачите абсолютно нову картину. Вам відкриються нові сонячні системи, новий всесвіт! Насправді Казимир Малевич дав тільки поштовх. Справжні Творці сьогодення – ми самі”, – зазначив автор проекту, співзасновник Українського кризового медіа-центру Геннадій Курочка.
Казимир Малевич – один із найважливіших митців ХХ століття, який докорінно вплинув на розвиток візуального мистецтва, архітектури та дизайну. Він розділив історію мистецтва на “до” і “після”. Створений ним “Чорний квадрат” – одна з найвідоміших картин сучасності, яким майстер започаткував супрематичний напрям у мистецтві. Він вважав, що художник повинен творити з власного творчого начала, а не копіювати зовнішній світ.
Мета виставки – “повернути” митця Україні та відновити історичну справедливість. Найвідоміші дослідники творчості Малевича, які проаналізували його діяльність, зробили висновок: авангард зовсім не російський, він – український! І про це свідчать знайдені сенсаційні тексти, написані самим художником.
“У випадку з Малевичем навіть принцип росіян “моє – це моє, а твоє ми поділимо” не спрацював. Вони не захотіли ділитися, намагаються забрати нашого Малевича повністю. Але це не вдасться. Крок за кроком ми відкриваємо Українського Малевича, і багато не зрозумілих раніше речей стають зрозумілими. Приміром, чому протягом певного періоду свого життя (коли художник жив у Росії) він був сірим і безбарвним, а в інший період – яскравим і барвистим? Все просто: яскравим він став тоді, коли повернувся в Україну”, – прокоментував діяльність великого українця мистецтвознавець Дмитро Горбачов.
“Незважаючи на те, що Малевич є одним із найвпливовіших художників ХХ століття, у світі не існує художнього музею, присвяченого його творчості. Варто було б створити перший інтерактивний музей Малевича. Цю ідею зараз активно обговорюємо з колегами. Проект інституту Малевича мав би об’єднати три інституції: музей Малевича, Центр дослідження українського авангарду та експериментальну лабораторію сучасного мистецтва. Ми дуже сподіваємося на державну підтримку в реалізації цього проекту”, – сказала Тетяна Філевська, дослідниця творчості Малевича.
Виставку “Малевич. Поза межами полотна” експонуватимуть у Адміністрації Президента понад три місяці. Всі охочі матимуть змогу зазирнути у світ митця в рамках екскурсій. Попередні виставки арт-простору вже мандрують світом, представляючи Україну на міжнародній арені, а також доступні для огляду онлайн на сайті.