Міжнародний фестиваль “Відкриваємо Падеревського” у Львові вже встиг стати однією з найважливіших культурних подій України. І цього року він уже вп’яте завітає до Львова. Головна ідея заходу – популяризація польської культури та ознайомлення з репертуаром світового рівня із національної музичної скарбниці. Невід’ємний елемент програми кожного фестивалю, включно з ювілейним – шедеври української класики, а також різні форми творчої співпраці українських та польських митців на сцені у Львові. Оскільки спільні проекти та мистецька спадщина – актуальні точки дотику та нові джерела натхнення.
П’ятий, ювілейний фестиваль традиційно об’єднає видатних польських артистів з відомими українськими музикантами для мистецьких колаборацій. А також запросить для виступів у Львові визнаних у світі майстрів, які ще не мали нагоди презентувати себе українському слухачеві.
Першим на цьогорічному фестивалі виступить Лешек Можджер. Він уміє поєднувати класичне і сучасне, експериментувати, часом подавати слухачеві найменш передбачувану інтерпретацію найбільш очікуваного твору. Від творчості цього польського піаніста-віртуоза, композитора і продюсера шаленіють прихильники по обидва боки океану. Сьогодні Можджер приїжджає до Львова на фестиваль “Відкриваємо Падеревського” і також відкриє його нам. З того, що відомо про польського піаніста, цей вечір буде справді вражаючим.
У чому полягає феномен Лешека Можджера? Розпочинав музикант своє навчання, як і багато інших, з фортепіано (у п’ять років), згодом навчався в Музичній академії у Гданську. Джаз, який прославив піаніста, прийшов у його життя порівняно пізно – з 18 років. Але саме в ньому Можджер, маючи чудову класичну базу, зміг розкритися і знайти власний стиль. Візитка польського виконавця – джазові інтерпретації класики, зокрема Шопена, якого музикант вважає своїм найбільшим натхненником поруч зі Стравінським, Рахманіновим та Прокоф’євим.
Можджер сміливо відходить від канонів, він любить гумор та спілкування з публікою, завжди наповнює концерти живим звучанням і ділиться зі слухачами власним запалом. Сам піаніст признається, що найкращий вибір для нього – бути саме польським артистом, адже в цьому найбільше щирості, адже це примушує слухачів у США, Чилі чи Індонезії (а Можджер гастролював і там!) слухати з цікавістю, бо вони чули різний джаз, та польський для них – своєрідна екзотика. Неповторний стиль молодого віртуоза допоміг йому зривати овації на найбільших сценах світу. А концерт у “Карнегі-холі” в 2004 році критики назвали кульмінацією польського фортепіанного джазу. На концерті у Львові ми матимемо нагоду почути твори Ігнація-Яна Падеревського в обробках його співвітчизника. І звичайно, не обійдеться без композицій Шопена. Можливо, є щось символічне у тому, що непересічний сучасний музикант представить у Львові такого ж непересічного, почасти невідомого нам Падеревського. Нагадаємо, що його кар’єра розпочалася саме в місті Левів наприкінці XIX століття, де він дав перші фортепіанні концерти. Тут же згодом презентували і єдину оперу Падеревського “Манру”, яка підкорила “Метрополітен-оперу” в Нью-Йорку. І попри контроверсійний образ через політичну діяльність фестиваль у Львові відкриватиме гостям музичний талант цієї постаті.
До слова, саме під час п’ятого фестивалю відбудеться повернення єдиної опери композитора Ігнація-Яна Падеревського “Манру” на львівську сцену. Прем’єру нової концертної версії створив маестро Єжи Максим’юк спеціально для ювілейного фестивалю. Під його диригуванням опера знову оживе на львівській сцені, втілена Академічним симфонічним оркестром Львівської філармонії та Галицьким академічним камерним хором. Сольні партії виконають відомі польські співаки. Підготовка оновленої постановки тривала декілька років.
Також, уже традиційно, відбудеться вручення Відзнаки Paderewski. Бронзові статуетки отримають особи або організації, які проявили себе в діяльності на користь українсько-польського єднання, популяризації творчості Падеревського та промоції польської культури загалом.
“Організовуючи п’ятий, ювілейний фестиваль, ми знову прагнемо засвідчити добросусідські відносини між нашими країнами. Ідея створення мистецької події, пов’язаної з іменем Ігнація-Яна Падеревського – видатного піаніста, композитора, політика і доброчинця – й надалі служить нагодою для взаємного культурного збагачення двох народів, польського та українського, що видається сьогодні особливо важливим та актуальним,” – кажуть організатори.
Участь видатного маестро Єжи Максим’юка і таких знаменитостей, як Лешек Можджер, Кшесимир Дембський, Кароль Радзивонович, Анета Лукашевич, Анна Юркштович, визнаних і улюблених українських музикантів Маріанни Гумецької, Володимира Сивохопа, струнного квартету PHOENIX, які разом із Академічним симфонічним оркестром Львівської філармонії, Академічним молодіжним симфонічним оркестром “INSO-Львів” та Галицьким академічним камерним хором творитимуть на сцені 2016 року, зробить ювілейний фестиваль пам’ятним і цікавим для публіки. А також дозволить презентувати визнані надбання польських і українських митців та цілком нові проекти.