1 квітня виповнюється 200 років із дня народження видатного письменника
Кожен, хто цього року вже відвідував Росію, передовсім Москву чи Петербург, звернув увагу, як активно готуються там до відзначення двохсотліття від дня народження Миколи Гоголя. Наукові семінари та конференції, виставки, фестивалі, кінопокази та інші заходи відбуваються майже в кожній культурній інституції. На такому яскравому тлі тривалий час блідла не вельми публічна підготовка до ювілею в Україні.
Нагадаємо, й досі не вщухають суперечки про національну приналежність письменника, про те, чия країна "гоголіша". Тож патріоти слушно нарікали, що велика дата в календарі минає тут майже не зауваженою. Насправді дається взнаки радше брак реклами, адже гоголівські святкування все ж відбудуться. І в Україні відзначити ювілей також планують із розмахом. Принаймні на офіційному рівні. Як свідчить План урочистих заходів з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження М.В. Гоголя на сайті Міністерства культури й туризму України, з 1 по 8 квітня Тиждень Гоголя відбуватиметься навіть у паризькій штаб-квартирі ЮНЕСКО. Там покажуть виставку графічних робіт Сергія Якутовича за мотивами гоголівських творів, а також кінострічки "Гоголь. Загублений рай" (світова прем'єра), "Тарас Бульба", "Вечір на Івана Купала", "Пропала грамота".
А ще в селі Келіберда, що на Полтавщині, 1 квітня планують відкрити пам'ятник... Тарасові Бульбі. "Скульптура зображає Тараса Бульбу, який сидить на березі Дніпра, а поряд з ним пасеться його кінь. Автор композиції - народний художник України, голова Національної спілки художників Володимир Чепелик, - йдеться в офіційному повідомленні УНІАН. - Спершу образ Тараса Бульби хотіли виліпити схожим на Богдана Ступку, який зіграв героя в однойменному російському фільмі, але потім вирішили створити збірний образ українського козака".
У Києві кульмінація урочистостей припаде на 8 квітня. Вже о 9-й ранку покладатимуть квіти до пам'ятника письменнику, трохи згодом відкриється виставка в Українському домі. Документальні експозиції підготував також Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва. А майже всі столичні театри покажуть свої "гоголівські" вистави. Зокрема, Національний академічний драматичний театр ім. І.Франка готує прем'єру "Одруження" (львівський театр ім. М. Заньковецької також, але трохи згодом), а муніципальний театр "Київ" - "Мертві душі", у Національному академічному театрі опери та балету ім. Т.Г. Шевченка відбудуться спектаклі балету сучасного українського композитора Євгена Станковича "Різдвяна ніч" та опери класика Миколи Лисенка "Тарас Бульба", а в Національному академічному театрі російської драми ім. Лесі Українки покажуть "Ревізора". Також до ювілею Кабінет Міністрів України заснував літературно-творчу премію ім. Гоголя у розмірі 12 тисяч гривень, а Національний банк випустив ювілейну монету номіналом 5 гривень.
Проте свято не обмежиться лише офіціозом. Як розповів "Пошті" відомий київський режисер (театр "Дах") Влад Троїцький, знову відбудеться цього року й заснований ним фестиваль "Гоголь-фест". Його пік припаде на вересень, але вже 1 квітня, у день народження письменника, театр вирушить на його батьківщину - село Гоголеве, де влаштує великий перформенс спільно із гуртом "Даха Браха". Не менш цікавим буде й організований театром гоголівський концерт у столиці. 11 квітня в "Альта-Центрі" виступить культовий британський гурт "The Future Fusion Sound Of London", а також відома прибалтійська виконавиця Аліна Орлова та, звісно ж, "Даха Браха". Улітку "Гоголь-фест" презентуватимуть також у Москві, Парижі та Брюсселі. А от від "офіційного візиту" до штаб-квартири ЮНЕСКО "дахівці" відмовились.
У Львові у "гоголівські дні" відбудеться кінофестиваль "Герої Гоголя на екрані". Про це "Пошті" розповів начальник відділу культурно-просвітницької роботи і навчальних закладів управління культури й туризму ЛОДА Орест Малиць. З 28 березня в кінотеатрах "Львів" та "Київ", а також на екранах у Кам'янці-Бузькій, Сокалі та Жовкві можна буде переглянути фільми за гоголівськими мотивами. А дітям Львова та області адресована низка заходів у бібліотеках та навчальних закладах. Про "альтернативні" ж способи святкування у Львові ювілею одного із найбільших "неформалів" свого часу "Пошті" наразі довідатись не вдалося.