Яке воно – “Місто Лема”?

Сьогодні у Львові розпочався перший фестиваль, присвячений найвідомішому в світі письменнику-львів’янину Станіславу Лему

Від сьогодні по 18 вересня у межах 23 Форуму видавців у Львові триває перший фестиваль “Місто Лема” на честь відомого польського письменника-фантаста та найвідомішого в світі письменника-львів’янина Станіслава Лема.
Ідея проведення фестивалю Лема у Львові належить відомому польському інтелектуалові і дисидентові, екс-директорові Інституту Книжки Ґжеґожеві Гауденові та шанувальникові Лема, культурному менеджерові, директорові літературної частини програми “Вроцлав – європейська столиця культури-2016” Іркові Грінові. Його координують Галина Крук, Ірина Старовойт, Андрій Павлишин, Софія Коваль, Марта Ківель. У подальшому фестиваль планують проводити раз на два роки.
“Метою фестивалю є пошук місць Лема на мапі сучасного Львова, поширення ідей Лема серед українських читачів та дискусія про сучасну культуру і художню літературу крізь призму творів Лема” – розповідає співкураторка фестивалю “Місто Лема”, поетка Галина Крук.
Програма фестивалю “Місто Лема” пропонує цікаві заходи не лише шанувальникам творчості великого мислителя-фантаста, науковцям чи фанатам кіберкультури й футурології, але й тим, хто шукає нові зв’язки між минулим і майбутнім чи просто прагне цікаво провести час.
У програмі фестивалю: науковий семінар “Між двома Левіафанами”, низка літературних заходів, показ фільму про Станіслава Лема “Автор Соляріса” Бориса Лянкоша, реальні та віртуальні мандрівки місцями Лема у Львові.
На ці шість днів до “Міста Лема” з’їдуться учасники з різних міст України, Польщі, Сербії, Канади, Росії й Білорусі. Серед гостей: Войцєх Земек, багаторічний особистий секретар Лема та Ірек Ґрін, куратор з питань літератури Європейської столиці культури Вроцлав 2016 з Польщі, Деян Айдачич, етнолінгвіст, літературознавець, фольклорист із Сербії, з України – Андрій Павлишин, Маріанна Кіяновська, Вікторія Амеліна, Леся Воронина, Володимир Арєнєв, Юрко Прохасько та інші. Перше повідомлення про Конгрес буйдологів зроблять Олександр Фільц, Олесь Дзиндра і Володимир Павлів.
Детальна програма заходів та інформація про учасників та події буде відображена на сайті Форуму видавців (bookforum.ua) та на сторінці фестивалю “Місто Лема” у фейсбуці.
“Лем для мене – це довгожитель, знавець людської натури, провидець і фантаст. Найвідоміший львів’янин-письменник у світі. – говорить Ірина Старовойт, літературознавиця, перекладачка і співкураторка фестивалю “Місто Лема”. – Він жив у часи Холодної війни, але силою свого таланту спромігся просочитися крізь залізну завісу і стати зіркою по обидва боки, і на Заході, і в країнах радянського табору. Лем невичерпно парадоксальний, іронічний, але й гірко серйозний навіть у своїх афоризмах на кшталт того, що перед винайденням штучного інтелекту людям довелося винайти штучний кретинізм”.
Станіслав Лем народився і виріс у Львові. Згодом він розповів про цей період свого життя у книзі “Високий замок”. Коли йому виповнилося 24 роки, родина Лемів назавжди виїхала до Кракова. На сьогодні він є найпопулярнішим польським письменником за кількістю мов, на які перекладено його твори, та одним із найвідоміших фантастів у світі.
Ще у гімназії Лем вивчав українську мову й непогано володів нею. Проте Львів назавжди залишився для письменника отим “дитячим” польським Львовом, і те, що сталося з містом під час радянської окупації, було неприйнятним для нього. Він так і не погодився жодного разу на приїзд до Львова ані за часів СРСР, ані в період Незалежності України. Хоча вважав, що Україну треба підтримувати як один із гарантів незалежності Польщі.
Організаторами фестивалю “Місто Лема” виступили “Вроцлав 2016 – Європейська столиця культури” та ГО “Форум видавців”, за фінансової підтримки Міністерства культури і національної спадщини Польщі і ГО “Форум видавців”. Співорганізатори: Народний форум музики (Польща), Impart (Польща). Стратегічний партнер: KGHM (Польща), кафедра теорії літератури Львівського університету імені Івана Франка (Україна). 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4391 / 1.56MB / SQL:{query_count}