Віднині, 11 серпня, у Львові працюватиме виставка яворівської іграшки-забавки “Грайтеся-забавляйтеся”. Її експонуватимуть до 4 вересня в Музеї народної архітектури та побуту “Шевченківський гай”. На виставці представлені роботи майстра з виготовлення яворівської іграшки Семена Тлустого і майстрині з розпису цих забавок Галини Шумило.
“Для виготовлення своїх робіт Семен Тлустий використовує деревину осики, яка, як здавна вважають, має властивість відганяти все зле. З-під рук майстра та його помічників виходять самобутні народні іграшки – деркач, коники з візочками і без, пташки з рухомими крильцями, колиски, лапавки, калатала, дитячі меблі та інші рухомі забавки. Свої іграшки майстриня Галина розписує кольоровими фарбами, де кожен із кольорів має символічне значення: жовтий – сонце, червоний – квіти, стиглі ягоди, зелений – природа, трави, недостиглі ягоди, блакитний – вода, чисте і мирне небо”, – кажуть організатори, інформує
tvoemisto.tv.
Майстри зі своїми творами часто бувають на різних ярмарках, етнофестивалях і етноярмарках не лише в Україні, а й за кордоном. Планують у кожному обласному центрі заснувати представництво своєї майстерні та влаштувати виставки традиційної яворівської забавки. Пані Галина часто проводить майстер-класи з розпису дерев’яної народної іграшки-забавки.
“Осередком виготовлення яворівської дерев’яної іграшки є місто Яворів, що на Львівщині, з прилеглими селами. Місце походження та самобутність яворівської дерев’яної забавки стверджує її орнаментика і колорит, які мають аналогії у розписі скринь, вишивці, ткацтві Яворівщини і не мають аналогій в інших місцевостях України. Глибоку традиційність та високу мистецьку вартість яворівської іграшки посилюють її функціональні якості – екологічність завдяки використанню дерева та безпечних для здоров’я барвників, а також виразні ігрові можливості, зокрема здатність створювати рух та звук”, – резюмують організатори виставки.