 |  |  |
Пілар Адон | Марія-Мерсе Квартіелья | Іва Пекаркова |
Чи не кожен турист, який приїжджає до Львова, вважає за необхідне хоча б заглянути до “Дзиґи” (вул. Вірменська, 35). Чому? Бо тут завжди відбувається щось цікаве. До прикладу, зараз у приміщенні мистецького центру триває найбільший транскордонний літературний фестиваль Центральної Європи – Місяць авторських читань. Щодня до 5 серпня одночасно в п’яти містах Європи – Брно (Чехія), Острава (Чехія), Кошице (Словаччина), Вроцлав (Польща) і Львів – відбуваються виступи відомих письменників з п’яти країн – учасниць проекту. Спеціальним гостем фестивалю в 2016 році стало Королівство Іспанія. В ці вихідні у “Дзизі” відбудеться одразу дві зустрічі із сучасними іспанськими письменницями. В суботу, 16 липня, о 20.30 свої твори читатиме Марія-Мерсе Квартіелья – каталонська письменниця, драматург, сценарист, культурна менеджер. Перший прозовий твір Cuando las cosas van mal (“Коли не щастить”) видала за рік до початку нового тисячоліття; останньою видала збірку оповідань Gent que tu coneixes (“Люди, яких знаєш”).
“Це історії про злочини, одержимості, брехню, щастя, щедрість, випадок, помсту. Щоби пережити велику пристрасть, не мусимо бути особливими”, – описує вона книгу в своєму блозі. Разом із чоловіком Joanem Manuelem Soldevillou письменниця написала роман Capitаn Verne, una novela sobre la amistad y los libros (“Капітан Верне, роман про дружбу і книги”). Крім того, Марія-Мерсе Квартіелья авторка декількох п’єс і низки літературних наукових студій.
А наступного вечора о 20.30 до “Дзиґи” завітає Пілар Адон – одна з найвідоміших іспанських письменниць сучасності. Народилася 1971 року в Мадриді, має юридичну освіту, зараз є вільною письменницею і перекладачкою з англійської (переклала Генрі Джеймса, Едіту Вартон, Пенелопу Фіцджеральд та ін..). Дебютувала у вісімнадцять років з романом El hombre de espaldas (“Чоловік на задньому плані”, 1999), через чотири роки видала наступний роман Las hijas de Sara (“Дочки Сари”), через який стала літературною зіркою першої величини. Видавала романи, збірки поезій. Торік вийшла її остання робота – роман Las efнmeras (“Нетривале”). Про неї письменник Даніел Гереді казав: “Ім’я Пілар Адон – це запорука доброго тексту”.
А про сучасну чеську літературу можна буде дізнатися більше 16 липня о 19.00 під час зустрічі з Івою Пекарковою. Авторка народилася в 1963 році у Празі. На природознавчому факультеті Карлового університету вивчала мікробіологію та вірусологію. У 1985 році емігрувала до Сполучених Штатів. У 1997 – 2005 роках жила в Чеській Республіці, з 2005-го – у Великобританії. Видала понад 20 книг (романи, збірки оповідань, белетризовані репортажі, збірки блогових записів). Останні – “Леопардиця” (2013 р.), “Бетон” (2014 р.), “Печена зебра” (2015 р.), “Замітки з Лондоністану” (2015 р.). “Ось недавно одна моя не дуже приємна тітка сказала, що я – приклад того, як не розбестити єдину дитину”, – признається вона.
Окрім літературних читань, до 17 липня у галереї “Дзиґа” радимо оглянути виставку художника і музиканта Дмитра Куровського “Горизонт залишиться чистим”. Дмитро Куровський – український художник і музикант, лідер мультимедійної формації “Фоа-Хока”, який вже багато років працює на перетині стилів neo-pop та psychedelic art, безперервно експериментує з новими техніками і матеріалами.
До проекту “Горизонт залишиться чистим” ввійшли його роботи останнього десятиліття, виконані в техніках олійного і акрилового живопису та цифрового мистецтва, основним мотивом яких є психоделічне переосмислення образів поп-культури: від побутових предметів до ключових осіб музики та кінематографа. Творчість Дмитра Куровського є одночасно своєрідним вираженням ідейного змісту українського рок-андерґраунду та рецепцією болючої і драматичної сучасності, яка попри все залишає надію на краще майбутнє. Візуальна лінія проекту “Горизонт залишиться чистим” нерозривно поєднана з музикою. Цікавою складовою цього аудіовізуального проекту є серія відеоробіт київських режисерів Олега Чорного та Геннадія Хмарука (Sampled Pictures), поєднаних із музикою “Фоа-Хока”. П’ятнадцятирічний спільний творчий доробок налічує понад два десятки експериментальних відеокліпів, представлених на різних міжнародних фестивалях.