Вже традиційно на початку травня в нашому місті розпочинаються різноманітні святкування, зокрема в цей час відзначаємо День Львова. А цього року свят буде ще більше, адже саме на 1 травня припадає Воскресіння Христове. Та й Львову виповнюється 760 років. Тож містяни й туристи святкуватимуть і забавлятимуться більш ніж тиждень.
“Вже зараз на 1 – 9 травня заброньовані понад 80 відсотків житла, яке пропонують у Львові. Маю зауважити, що й надалі спостерігаємо позитивну тенденцію: кількість туристів у нашому місті щороку збільшується орієнтовно на 20-30 відсотків, – запевняє начальник управління туризму Львівської міськради Галина Малець. – Отож, цього року в період з 1 по 9 травня за попередньою інформацією очікуємо від 200 до 250 тисяч гостей”.
Чим дивуватимуть та розважатимуть містян і туристів впродовж цього часу і де відбуватимуться найцікавіші події?
Фестиваль писанок
На площі Музейній біля домініканського собору можна буде оглянути Галерею мистецьких писанок, де презентовані близько півсотні авторських витворів. Експозиція триватиме до 8 травня. Її відкрили в рамках Фестивалю писанок, який проходить у Львові вже ушосте.
“Фестиваль писанок – це своєрідний арт-проект, у рамках якого відомі митці, аматори, юні майстри, громадські діячі, молодіжні рухи створюють унікальні роботи у вигляді писанки. Кожна робота – це ідея, мрія та історія. Фестиваль писанок – це ще й подія, яка об’єднує львів’ян та гостей міста, бізнес, громадські організації з метою збору коштів на благодійний проект “Добра справа”, – каже організатор Фестивалю писанок у Львові Андрій Сидор.
Щороку в Галереї писанок поряд із півметровими мистецькими витворами експонують особливі писанкові арт-об’єкти. Цього року родзинкою свята стала писанка-вказівник, яка показує напрямки та відстані до більшості музеїв Львова.
У рамках Фестивалю писанок діє й Великодня арт-майстерня, у якій і дітей, і дорослих вчать, як розписувати писанки, розповідають про значення символів та кольорів. Цікавими є й майстер-класи від Львівської свічкової мануфактури зі створення свічок-писанок. Зокрема, 29 квітня і 3 травня з 14.00 до 18.00 тут робитимуть і прикрашатимуть писанки з... карамелі!
Вже традиційно під час фестивалю діє благодійна акція “Добра справа”, в рамках якої збирають гроші для допомогти тим, що справді цього потребують. Цього разу кошти, вторговані за проведення майстер-класів у Великодній арт-майстерні, від продажу свічок-писанок у Львівській свічковій мануфактурі та мистецьких витворів із Галереї писанок, у період з 15 квітня до 8 травня передадуть 1-ому дитячому відділенню Львівської обласної дитячої клінічної лікарні “ОХМАТДИТ”.
“Великодні гаївки” в Шевченківському гаю
З нагоди великого свята – Воскресіння Христового Музей народної архітектури та побуту у Львові “Шевченківський гай” запрошує львів’ян і гостей міста на традиційні фестини “Великдень у гаю”, які відбудуться 1 та 2 травня з 13.00 до 18.00.
Потрапивши на територію музею, відвідувачі одразу будуть долучені до давньої традиційної гаївки “Кривий танець”, рухаючись якою, потраплять у вир дійства.
Гостям фестин запропонують на вибір одразу кілька програм – “Дзень-дзелень-великий день”, “Великодні зустрічі”, святковий концерт “Світло Воскресіння”, до яких входитимуть гаївки, веснянки, забави та розваги. Впродовж святкувань діятиме акція “Писанкові послання”, відбудеться показ етноколекцій українських дизайнерів, виступи фольклорних колективів, естрадних виконавців Анни Кривути, Романа Ковальчука, Валерії Поліщук, особливих гостей програми – “Шпилястих кобзарів” та Марти Шпак, пролунають привітання від християнських спільнот. А для молоді основною подією свята буде етнодискотека за участі гуртів “Пашко-бенд”, “Трой зілля” та dj KAAS, dj T-One.
На дитячій галявині для найменших учасників свята проведуть давні традиційні великодні забави, гаївки та діятиме інтерактивний проект “Малюємо звірів Марії Приймаченко”. А галявина середньовічних лицарів запросить дітей на майстер-класи лицарських боїв та школу іконопису.
Великодній ярмарок
Традиційно чимало подій відбуватиметься на території Великоднього ярмарку на проспекті Свободи. Він працюватиме до 16 травня: в будні – з 11.00 до 22.00, у вихідні – з 10.00 до 23.00.
“На головній алеї міста облаштували торгову галерею та гастрономічний сектор зі стравами галицької кухні, – розповіла арт-директор компанії “Львівські ярмарки” Ольга Гренюх. – Окрім цього, на відвідувачів чекають яскраві квіткові та арт-інсталяції, живий куток, різноманітні майстер-класи для дорослих та дітей від народних умільців з усієї України”.
Цього року Великодній ярмарок знову долучається до поетичного проекту “Весна у віршах”. В серці міста Лева разом з українською музикою можна буде почути вірші українських поетів у прочитанні відомих людей. В базі проекту зібрали близько 130 віршів, що лунатимуть протягом всього періоду роботи Великоднього ярмарку. До їх запису долучились більш ніж 50 популярних особистостей: українські виконавці, ресторатори, дизайнери, видавці, представники медіа-сфери, художники та блогери.
“Цей проект покликаний популяризувати не лише українську поезію, вірші, а й молоде покоління поетів, які отримали ще одну хорошу платформу для того, щоби бути почутими. Минулого року нам вдалося вперше його реалізувати, а цього – успішно повторити. Сподіваюсь, “Весна у віршах” стане хорошою традицією”, – каже українська співачка та ініціаторка проекту Наталка Карпа.
А в понеділок, 2 травня, на Великодньому ярмарку організують інтерактивну виставу, аби показати львів’янам та гостям міста самобутні традиції великоднього сніданку. Отож, на гостей ярмарку чекає запашний пасхальний кошик із освяченими паскою, яйцями, хроном, ковбасами та маслом, різнобарвні писанки та крашанки. Господиня і господар поділяться із відвідувачами давніми галицькими традиціями, а етногурт “Коралі” разом із гостями співатимуть гаївки та веснянки.
“Великодня пісенна ватра”
В неділю, 1 травня, з 18.00 у парку “Знесіння” львів’ян і гостей міста запрошують долучитися до “Великодньої пісенної ватри”. Під час дійства всі охочі зможуть відчути великодній дух свята, а також поводити гаївки.
“Великодня пісенна ватра” – це продовження українських традицій. Під час цього дійства молодь зможе повеселитися та послухати цікаві розповіді біля вогнища. Крім того, організатори запланували багато традиційних забав. Особливістю цьогорічного заходу є те, що молодь не лише відсвяткує Великдень, а й зустріне традиційно Обливаний понеділок.
“Такi зібрання об’єднують людей, особливо юного віку. “Великодня пісенна ватра” – це не просто розвага, це повернення до давніх традицій, – розповіла організатор заходу Леся Пронько. – Здавна молодь збиралася біля церков, щоби повеселитися, водити гаївки та співати українських пісень”.
Опріч гарного настрою, організатори радять взяти зі собою коцики, співаники та смаколики.
Покази у “Львівському кіноцентрі”
Великодні святкування триватимуть і у Львівському кіноцентрі (вул. Володимира Великого, 14-а), що в Горіховому гаю.
“У Львівському кіноцентрі в часі Страсного тижня і в час великодніх свят будуть показувати тематичні фільми, – розповів директор ЛКП “Львівський кіноцентр” Андрій Породко. – 28 і 29 квітня о 21.00 відбуватимуться сеанси фільмів про Ісуса Христа, про його життя, розп’яття – “Ісус”, “Страсті Христові”, “День, коли помер Христос”.
У мікрорайоні вже знають, що у вихідні в Кіноцентрі транслюють різні мультфільми. Тож на великодні свята тут очікують близько 100 дітей. З нагоди свят у Кіноцентрі показуватимуть мультфільми “Обітниця Пасхи” (30 квітня о 13.30, 2 – 4 травня о 15.00) та “Христос Воскрес і Тайна вечеря” (30 квітня о 15.00, 2 – 4 травня о 13.30).
В суботу вхід на сеанси вільний, а в інші дні квитки на покази коштуватимуть 25 грн (дітям до 6 років – безкоштовно).
Поливаний понеділок по-львівськи
У понеділок, 2 травня, на площі Ринок (перед входом до міської ради) відбудеться “Поливаний понеділок”. Там облаштують спеціальні системи, які подаватимуть воду.Обливання розпочнуться з 12.00 і триватимуть орієнтовно до 17.00.
“Вже третій рік поспіль у Львові після Великодня організовується такий, можна сказати, фестиваль води, – пояснив Микола Крупей, координатор кампанії “Культурне місто”. – Водні “баталії” відбуваються просто неба. Цього року планується спеціально облаштована зона для дітей. Для дорослих хочемо встановити різні символічні атракціони і нестандартні для середмістя елементи розваг: водяні ворота, ігрову зону, водяну гармату, душові, “мокре кафе”, водяну вежу, двері тощо. По завершенні забав мокрим додому йти не доведеться – з іншого боку площі Ринок будуть місця для сушіння”.