“Бруклін” (Ірландія – Великобританія – Канада), 2015 рік
Це історично-драматична кіноісторія Джона Кроулі, знята за однойменним романом Колма Тойбіна (2009 року видання). У ній є і туга за батьківщиною, і роздуми про призначення людини, і хитрі та несподівані повороти долі, в які було б складно повірити, якби щось подібне не траплялось чи не з кожним із нас. Кінострічка претендує на здобуття премії “Оскар” одразу в трьох номінаціях – за найкращий фільм, найкращу жіночу роль і найкраще адаптований сценарій.
Дія фільму розгортається на початку 50-их років минулого століття. Простій сором’язливій ірландці Ейліш випадає шанс покинути рідне містечко Енніскорт і вирушити підкорювати Америку. Вдома дівчина залишає матір, старшу сестру і звичний уклад практично сільського життя, попереду в неї – невідомість. Як не дивно, головній героїні досить швидко вдається адаптуватися до життя в Нью-Йорку, навіть зустріти кохання – чарівного і веселого італійця Тоні. Та щойно життя Ейліш налагоджується, як приходять невтішні новини з батьківщини, що змушують її повернутися до Ірландії. І там вона зустрічає іншого чоловіка, тож врешті-решт дівчині доводиться зробити нелегкий вибір…
“Магія місячного сяйва” (США), 2014 рік
Ця романтична комедія є одним з кращих фільмів Вуді Аллена, на думку кінокритиків. У цьому проекті чотириразовий володар премії “Оскар” виступив і режисером, і сценаристом.
Головні герої комедії зустрічаються на Лазуровому березі в 1928 році. Успішний англійський ілюзіоніст Стенлі Кроуфорд на прохання друга приїздить до Франції, аби викрити брехню Софі Бейкер. Адже очевидно, що ця дівчина – шахрайка, яка вводить усіх в оману під час своїх спіритичних сеансів. Однак що ближче знайомиться Стенлі з прекрасною Софі, то очевиднішим для нього стає те, що ніякого обману нема! Ба більше, герой закохується в юну француженку, незважаючи на те, що вона готується невдовзі вийти заміж.
“Виживуть тільки коханці” (США – Великобританія – Франція – Німеччина – Кіпр), 2013 рік
Над створенням надзвичайної оди неземній любові чотириразовий володар “Золотої пальмової гілки” Каннського кінофестивалю Джим Джармуш (знаний за фільмами “Поза законом”, “Ніч на землі”, “Мрець”) працював дуже довго. Тільки пошуки фінансування зайняли у нього довгі сім років. Знімальний період припав на літо 2012 року, а фільмували кінострічку аж на трьох континентах. Зі слів Джима Джармуша, саме це творіння вимагало від нього найсильнішої емоційної віддачі за всю режисерську кар’єру.
Головні герої фільму – вампіри Адам (Том Гіддлстон) та Єва (Тільда Суїнтон). Вони разом понад тисячу років. Декілька століть тому мудрі Адам і Єва вирішили перестати вбивати людей заради свіжої крові, тож тепер вони добувають її… у лікарнях. Розмірене життя пари закінчується, коли в місто приїздить молодша сестра Єви – Ава (Міа Васьковська). Неврівноважена родичка готова постійно вбивати, і невдовзі закохані мають утікати в Алжир, подалі від Ави. Однак неприємності звалюються на їхні голови з новою силою.
Головною темою цієї кінокартини є не так розкручений впродовж останнього часу образ вампірів, як кохання. Саме те, що ці істоти можуть жити вічно, й дозволяє режисерові показати їхнє ідеальне почуття. Саме воно – головний “герой” фільму: його читаєш, бачиш, впізнаєш у рухах, поглядах, обіймах Адама і Єви. “Виживуть тільки коханці” – надзвичайно красиве і поетичне кіно не лише завдяки змісту, але й формі. Дивлячись його, ви насолоджуватиметесь красою місць, роботою художників та операторів, і, звичайно ж, фантастичною музикою, яка буквально гіпнотизує.
“Любов” (Франція – Бельгія), 2015 рік
Довгоочікуваний фільм Гаспара Ное наробив чимало галасу. Скандальний кінорежисер планував розпочати роботу над ним ще до початку зйомок “Незворотності”, яка вийшла в прокат 2002 року. І хоча це не вдалося, він не полишив задуму і представив готову кінострічку лише торік. Та, як виявилось, і в 2015-ому не всі були готові до французької еротики, тож не дивно, що її заборонили для показу в кількох країнах. Світова прем’єра фільму відбулась на Каннському кінофестивалі і зчинила скандал через надто відверті сцени сексу, а українська – на Одеському кінофестивалі.
Свій творчий задум режисер і сценарист фільму Гаспар Ное вклав у репліку головного героя кіноісторії, режисера-початківця: “Я хочу зняти фільм, який складатиметься з крові, сперми і сліз, адже з цього і складається життя”. Зі слів Ное, він давно мріяв створити фільм про любовні стосунки молодої пари – максимально відвертий у психологічному та фізіологічному плані. Так і з’явилося кіно про стосунки хлопця, дівчини і… ще однієї дівчини. В ньому любов поза добром і злом. Любов – це генетична потреба, дар і прокляття, втрата і набуття себе, це найпрекрасніше і найжахливіше в нашому житті. Любов – це переплетення душ і з’єднання тіл.
Фільм розрахований на глядачів від 21 року і старших.
“Ось і вона” (США), 2014 рік
Режисер цієї комедійної мелодрами Роб Райнер усю свою кар’єру присвятив створенню мелодрам і комедій. Тож не дивно, що й це його творіння не залишає глядачів байдужими.
Головний герой фільму – холоднокровний та егоїстичний агент з продажу нерухомості. Він знає відповіді на будь-які питання, його нічим не здивуєш і не розчулиш. І з таким його норовом вже змирилося оточення. Але все змінюється миттєво, коли його син залишає на піклування рішучому дідусеві юну доньку, про існування якої старий навіть не здогадувався.
На допомогу невмілому дідусеві приходить чарівна сусідка. Спільні спроби знайти підхід до невгамовної дитини зблизять героїв та відкриють не відомий їм до цього світ.
“Такі красиві люди” (Україна), 2013 рік
Дебютна повнометражна робота режисера Дмитра Мойсеєва вражає красою – героїв, пейзажів, мови і почуттів. Фестивальна прем’єра фільму відбулась у конкурсній програмі МКФ “Молодість”. Перед, тим як вийти в український прокат, це кіно демонстрували на міжнародних фестивалях в Італії, Польщі, США та Вірменії.
Холодне сонце, вітер, море, риба… Дві подруги, Марта і Люба, втікаючи від метушні великого міста, оселились на березі моря якнайдалі від людей. Із Любою – її щаслива родина: добрий дивакуватий чоловік та восьмирічний син. У Марти – невдалий досвід у шлюбі, успіхи в рибальстві, піаніно та самотність. Разом вони влаштовують домашні вистави, читають вірші та слухають музику. Проте Марті не вистачає справжнього тепла. Так у її житті з’являється Іван, письменник-невдаха, якому належить вирішити, чи вартий він сильних почуттів та чи зможе ще покохати. Фільм “Такі красиві люди” схожий на японське хоку, що простими засобами передає сутність людського існування та яскравість почуттів.

“Коханий з майбутнього”, 2013 рік (Великобританія)
Цей фантастичний фільм про любов, яка не знає часових меж, знятий британським режисером та сценаристом Річардом Кертісом (відомий завдяки кінострічкам “Щоденник Бріджит Джонс” і “Містер Бін” та сценаріям до кращих англійських комедій). У його почутті гумору, як і в неординарності підходу до постановки, сумніватися не доводиться. Акторський склад фільму також не розчарує. Тим паче виконавиці головної ролі Рейчел МакАдамс не вперше довелося зіграти дівчину, коханий якої вміє подорожувати в часі (вона мала працювала над схожим завданням у фільмі “Дружина мандрівника в часі”).
За сюжетом кінострічки, скромний та непримітний Тім (Донал Глісон) успадкував від батька здібність повертатися в минуле. Як і всі чоловіки його роду, він може потрапити в один із минулих днів, аби прожити його заново. Закохавшись у прекрасну Мері (Рейчел МакАдамс), герой знову і знову повертається в минуле, щоб зробити кожну їхню зустріч ідеальною. Бездоганні вчинки Тіма подарували йому довгоочікуване щастя. Але в одну мить все руйнується через петлю в часі, яка випадково утворилася під час переміщень. Тепер хлопцеві треба докласти максимум зусиль, щоби повернути життя у звичне русло.
“Великий Гетсбі” (США – Австралія), 2013 рік
Це екранізація однойменного роману Френсіса-Скотта Фіцджеральда. У ній режисерові Базу Лурманну вдалося майстерно відобразити атмосферу 20-их років ХХ століття, салони та бомонд з усіма їхніми вечірками, бенкетами, танцями і ріками шампанського. Роль загадкового багатія Гетсбі зіграв Леонардо ді Капріо, його друга Ніка Керравея – Тобі Магвайр, а красуню Дейзі – Кері Малліган. Кінострічка стала фільмом-відкриттям 66-го Каннського кінофестивалю.
Про загадкового Джея Гетсбі практично нічого не було відомо. Люди знали лиш те, що цей чоловік нечасто з’являвся на публіці і був дуже багатий. Оселившись біля особняка таємничого багатія, Нік Керравей з часом все більше і більше починає цікавитися цією загадковою особистістю. Розкриваючи по крихтах минуле й сьогодення мільйонера, він пише про нього неймовірну історію, центром якої стає кохання.
Зняти свою версію “Великого Гетсбі” Баз Лурманн вирішив ще в 2004 році під час подорожі транссибірським експресом з Пекіна до Парижа, прослухавши аудіокнигу Фіцджеральда. На той час продюсери Дуглас Вік та Люсі Фішер вже протягом двох років намагалися здобути права на екранізацію цього роману. Лурманн запропонував об’єднати зусилля, і їм зрештою вдалося досягти своєї мети. Попередньо знімати фільм планували у Нью-Йорку, але потім усі зйомки звершили у Австралії.
“Найкраща пропозиція” (Італія), 2013 рік
Італійська романтична драма, автором сценарію та режисером якої є Джузеппе Торнаторе. Головний її герой – Вергілій Олдман, керуючий директор провідного аукціонного дому. Час до часу зі своїм партнером Біллі на очах у всього світу він провертає хитромудрі афери, вправно маніпулюючи і вводячи в оману як продавців, так і покупців. У секретному залі своєї вілли він зібрав сотні безцінних картин з різних епох.
Одного разу таємнича жінка, що приховує свою особистість, просить його продати антикваріат її сім’ї. Серед численних творів мистецтва раз за разом Олдман виявляє частинки давно загубленого механізму. Свого часу подейкували, що для того, аби його оживити, творці вдавалися до допомоги вищих сил... Складаючи, як пазл, знайдені деталі, разом зі своїм геніальним другом Робертом він намагається розгадати цей секрет. Але Олдман зацікавлений не тільки предметами старовини…
Основні зйомки фільму тривали з квітня по липень 2012 року в Трієсті, Больцано, Римі, Мілані, Фіденці, Мерано, Відні та Празі. А музику до нього на запрошення Джузеппе Торнаторе написав сам Енніо Морріконе.
“Версальський роман” (Великобританія), 2014 рік
Це красива любовна історія, що розцвітає в райському саду Людовіка XIV, одна із небагатьох режисерських робіт відомого актора Алана Рікмана, який помер від раку.
Дія фільму відбувається у Франції XVІІ століття, в роки правління короля Людовіка XIV. Дівчина Сабін, талановитий садівник-декоратор, мріє про створення грандіозного саду, і мрії її незабаром починають здійснюватися. Вона береться створити один із головних садів Версальського палацу і при цьому намагається зруйнувати класові та гендерні забобони при дворі короля. З відомим ландшафтним архітектором у неї виникли заплутані стосунки – і професійні, і романтичні, у яких дівчина зовсім розгубилася. А ще робота над садом дуже зблизила її з королем, який захоплювався мистецтвом і садівництвом. Сабін здивувала монарха тонким відчуттям стилю і відсутністю страху перед нововведеннями.