В літературі цього року українцям є чим пишатись: і новими іменами, і перекладами світових бестселерів, і появою нових видавництв. Але особливу увагу варто звернути на відзнаки наших письменників.
Втретє за історію Літературної нагороди Центральної Європи Angelus її виборов українець. Відзнаку отримав Сергій Жадан за роман “Месопотамія”, який торік вийшов у польському перекладі в Wydawnictwo Czarne.
Софія Андрухович стала лауреатом премії імені Джозефа Конрада, заснованої Польським інститутом у Києві (її присуджують письменникам що два роки за послідовність у реалізації творчого шляху та ламання стереотипів).
Львівський перекладач Андрій Павлишин отримав одну із найпрестижніших премій у галузі – польського ПЕН-клубу. Він став першим за 65 років українцем, якого нагородили цією відзнакою в галузі перекладу польської літератури іноземними мовами.
А лауреатом премії Юрія Шевельова за кращу книгу есеїстики став Олександр Бойченко за книжку “Більше/менше”.
“Книжковий” урожай 2015-го виявився чималим, але є особливі українські видання, які хотілось би відзначити і залишити на полиці, аби повертатись до них ще і ще раз.
Актуальною, очікуваною, наболілою і дуже непростою стала нова збірка Сергія Жадана “Життя Марії” (видавництво “Книги – ХХІ”), яка містить 80 текстів: 60 віршів самого автора, написаних впродовж року, і 20 перекладів поезій Чеслава Мілоша. Унікальним став і літературний тур Жадана з цією збіркою – він побував у 33 містах України, в більшості з них мав по дві презентації.
Важко не згадати й “Поцiлунок Елли Фiцджеральд” Олега Лишеги (видавництво “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”). До видання ввійшли його есеї і переклади міфів та легенд американських індіанців. Це остання книжка, яку поет ще встиг підготувати до друку.
Збірка короткої прози “Дім у Бейтінґ Голлов” Василя Махна (Видавництво Старого Лева) цього року стала “Книгою року ВВС”, що й не дивно, адже ці розповіді про долі цілком різних людей не відпускають читача до останньої сторінки.
Вступ до ЄС. Культурний
Річні підсумки варто почати з подій, які дають надію на майбутнє і розвиток. Саме такою подією став ІІІ Конгрес культури Східного партнерства, який зібрав у Львові понад 600 учасників з двадцяти країн світу і був присвячений місії культури в часи криз. За три дні вересня відбулося чимало практичних обговорень та майстер-класів, а також презентації нових арт-проектів.

Та найголовніше те, що учасникам конгресу вдалося активізувати діалог в культурі й налагодити ефективну транснаціональну співпрацю. Завдяки цьому львівські митці уже зараз на повну працюють над двома великими загальноєвропейськими проектами. Перш за все Львів нарешті добився статусу “Місто літератури ЮНЕСКО”, який означає для нас інтеграцію у світовий книжковий контекст, розвиток літературного туризму, популяризацію українських культурних набутків у світі. А ще Львів є офіційним партнером Вроцлава, який здобув статус “Культурна столиця Європи – 2016”. Завдяки цій співпраці в квітні 2016-ого у Вроцлаві організують Місяць культури Львова, в рамках якого презентують європейцям сучасне українське мистецтво, музику, поезію, прозу та кіно.
Втрати року
Цього року нам довелося попрощатись із багатьма відомими особистостями. Чи не найбільшим шоком для українців стала трагічна загибель Андрія “Кузьми” Кузьмінського: 2 лютого він потрапив у смертельну ДТП і загинув на місці. “Скрябін” із Кузьмою випустив 18 альбомів. Як письменник Андрій написав чотири книги.
У автокатастрофі 2 липня біля Золочева загинув співак Владіслав Левицький – лауреат “Слов’янського базару” і “Нової хвилі”. Його пісні “Шеф, дай зарплату”, “Вона” та “Тільки чекай” і досі лунають у ефірі радіостанцій.
89-річний король блюзу Бі Бі Кінг помер уві сні в лікарні. Він був володарем 15 премій “Греммі” і навіть у останні роки життя давав не менш ніж 100 концертів на рік.
У 2015-ому ми втратили й британського письменника-фантаста Террі Пратчетта, який написав близько 70 творів, що розходилися накладом у понад 50 мільйонів примірників.
Відійшов у вічність Ельдар Рязанов, який створив кіношедеври “Стережись автомобіля”, “Іронія долі, або З легкою парою!”, “Службовий роман” та багато інших фільмів.