Зима у Львові вже традиційно починається з культового Jazz Bez. Цей транскордонний джазовий марафон поєднує десятки міст, сотні музикантів, тисячі меломанів, безліч кілометрів та ще більше відтінків джазу в єдине Свято музики і свободи. Фестиваль Jazz Bez – унікальне явище в українській культурі, адже з року в рік він створює потужну транскордонну джазову платформу, презентуючи найкращих представників сучасного джазу з різних країн світу!
А почалось усе в 2000 році з виступів кількох бендів у Львові та в Перемишлі. Відтоді фестиваль стрімко набирає обертів, інтенсивно розширюючи власну географію та кількість джазових виконавців. Тепер вільні звуки Jazz Bez лунають у арт-клубах, театрах та філармоніях по обидва боки польсько-українського кордону: від Білостоку до Одеси, від Новиці до Краматорська, від Мостиськ до Вроцлава. У 2015-ому найбільший українсько-польський джазовий фестиваль триватиме з 3 по 12 грудня і об’єднає 16 міст України та Польщі. Урочисте відкриття ювілейного фестивалю відбудеться символічно, як і 15 років тому, в містах зародження та розвитку його ідей – Львові та Перемишлі. Концерти, джем-сейшн та імпрези зберуть поціновувачів джазу в Києві, Харкові, Тернополі, Луцьку, Рівному, Івано-Франківську, Одесі та вільному Краматорську. Крім того, фестиваль продовжує свою культурну місію і привозить зірок джазу в райцентр Мостиська. Уже традиційно звучатиме джаз на батьківщині геніального українського поета Богдана-Ігоря Антонича – у лемківському селі Новиці на території Польщі, а ще у Варшаві, Любліні, Білостоку та в Європейській столиці культури – 2016 Вроцлаві.
Вже 15-ий рік поспіль фестиваль Jazz Bez успішно виконує свою культурну місію – не тільки відкриває найкращих джазових виконавців спраглим якісної інтелектуальної музики адептів джазу львів’янам, а й виховує музичні смаки молодшого покоління, робить доступним джаз для всіх поціновувачів якісної музики. Завдяки сотням «джазбезівських» концертів у Львові сформувалось потужне джазове середовище. Свого часу фестиваль дав поштовх до створення проекту «Львівська школа джазу та сучасної музики». Звичайно, під час фесту ви почуєте виступ її виконавців. Та, окрім них, на 15-ому Jazz Bez виступить майже сотня майстрів джазу зі США, Індії, Греції, Ірану, Туреччини, Вірменії, Казахстану, Німеччини, Австрії, Португалії, Польщі та України. А яких саме зірок джазу привезуть до нашого міста організатори свята – читайте далі.
Етнічні мотиви зі Сходу
Jazz Bez щороку збирає музикантів, які визначають напрямки розвитку світового джазу. Цього року організатори фестивалю привезуть до Львова майстрів східної музики з Індії, Вірменії, Греції та Туреччини. Львів’яни зможуть уперше почути, як звучить джаз із гатамом, канджирою, морсінгом, тавілом або дудуком.
Фестиваль розпочнеться 3 грудня концертом проекту Ali Perret’s DU.DU, який поєднує тисячолітні традиції Сходу з музичною гармонією сучасного Заходу. Музиканти творять симбіоз традиційних анатолійських пісень та джазових імпровізацій. У проекті разом грають видатний піаніст та композитор зі Стамбула Ali Perret, майстер гри на дудуці з Єревана Suren Asatryan, грецький контрабасист Apostolos Sideres та досвідчений перкусист Berkant Сakici. Гурт пропагує ідею, що всі люди незалежно від культурної приналежності повинні жити в мирі.
6 грудня відбудеться концерт індійсько-польського гурту Saagara, в якому поєднуються древня культура карнатакської музики і музичні традиції Європи. Учасник проекту – майстер гри на гатамі Giridhar Udupa разом із бендом Bombay Jayashri номінувався на «Оскара» за пісню до фільму «Життя Пі». Bharghava Halambi є майстром гри на тамбурині, канджирі та двосторонньому барабані мрідангам і проводить майстер-класи по всьому світу. K Raja – один із небагатьох музикантів, що вільно грають на ритуальному інструменті тавілі музику різних стилів. Скрипаль Mysore N. Karthik є сином живої легенди індійської музики Mysore Nagaraja. Польський кларнетист Waclaw Zimpel – один із найвідоміших імпровізаційних музикантів Європи.
Зірки польського джазу
У Львові, який з дня заснування фестивалю залишається його центром, традиційно виступлять чимало зірок польського джазу. Цієї зими Jazz Bez привезе до нашого міста відкриття року в Польщі – гурт Vehemence Quartet, який нещодавно здобув Гран-прі найпрестижнішого польського джазового конкурсу Jazz nad Odra.
Серед родзинок фестивалю – концерт Bartosz Pernal Quartet. Вони віртуозно міксують мелодику органа Хаммонда, тромбона і альт-саксофона.
Ще одна нова зірка польського джазу – талановитий саксофоніст Мацей Обара виступить із своїм власним проектом Maciej Obara Quartet. Він – один із найвідоміших молодих польських джазменів, який співпрацює з легендарним трубачем Томашем Станьком, англійцем Джоном Сурманом та кращими з нью-йоркського музичного авангарду.
Відомий львівській публіці ще з перших фестивалів Jazz Bez видатний польський саксофоніст Пйотр Барон цього року приїде в складі Tango projekt. Проект творить джазові аранжування геніального аргентинського композитора Астора П’яццоли. А один із учасників колективу Веслав Пжондка грає на бандонеоні.
Angela Gaber Projekt, який виконує музичні інтерпретації сербських, українських, польських і циганських традиційних пісень у поєднанні з джазом, електронікою та ф’южном, після концерту у Львові виступить на фестивалі в Мостиськах. Відомий польський кларнетист Вацлав Зімпель, окрім виступів у складі індійсько-польського проекту Saagara, дасть концерт у звільненому Краматорську.
Гості з Америки
Якщо музиканти творять нові тенденції в джазі, їх рано чи пізно запросять до участі в Jazz Bez. Цього року на концертах фестивалю можна буде послухати гру провідних американських саксофоністів Логана Річардсона і Сабіра Матіна. Обидва американці виступлять у спільних проектах з українськими джазменами. Логан Річардсон грає з Ігорем Осиповим – українським гітаристом родом із Донецька, який зараз здобуває освіту в Берлінському джазовому університеті. До їхнього квартету входять американський барабанщик Джізус Вега і польський контрабасист Макс Муха. Концерт Logan Richardson & Igor Osypov Quartet відбудеться 4 грудня у Львівській філармонії. Логана Річардсона вважають одним із найоригінальніших саксофоністів нового покоління. Вже у 16 років він виступав із Канзаським симфонічним оркестром на запрошення відомого композитора Біллі Маклафліна. Піля того Логан грав у квінтеті легендарного саксофоніста Джимі Хіта і виступав із такими зірками, як Джо Чемберс, Батч Морріс, Стефон Харріс... У останньому альбомі Логана грає справжня плеяда зірок американського джазу на чолі з володарем 20 премій «Греммі» Петом Метіні.
6 грудня у Львівській обласній філармонії відбудеться світова прем’єра експресивного джазового квартету Mateen-Bauer-Tokar-Kugel, який поєднав видатних імпровізаційних музикантів з Америки, Німеччини та України. У цьому проекті американський саксофоніст Сабір Матін гратиме з німецькими тромбоністом Йоганесом Бауером, барабанщиком Клаусом Кюгелем та контрабасистом зі Львова Марком Токарем.
Сабір Матін – досвідчений авангардний музикант та композитор з Філадельфії. Став відомий завдяки імпровізованим концертам в нью-йоркських станціях метро разом із фри-джазовим квартетом Brunos Quartett Test. Сабір Матін не раз виступав на одній сцені з Метью Шіппом та Гілом Гріном, грав із геніями фри-джазу Сесіль Тейлор, Вільямом Паркером і Санні Мюрреєм.
Організатори ХV Міжнародного джазового фестивалю Jazz Bez у Львові запрошують долучитися до святкування 15-річчя фесту у Львівській філармонії, клубі Picasso, JazzClub.Lviv і в Тетрі ім. М. Заньковецької. Квитки на концерти фесту коштують від 90 до 400 гривень. Їх можна придбати у касах філармонії (вул. Чайковського, 7), Театру ім. М. Заньковецької (вул. Лесі Українки, 1), клубу Picasso (вул. Зелена, 88) і в галереї «Дзиґа» (вул. Вірменська, 35). Уже традиційно фестиваль дає 50% знижки студентам і працівникам закладів культури. Пільгові квитки продають тільки в галереї «Дзиґа» з 10.00 до 19.00 до 28 листопада! Довідки за тел. (032) 297-56 -12. Стежте за новинами і програмою Jazz Bez на сторінках dzyga.com/jazzbez та facebook.com/jazzbez .
Львівська програма ХV Міжнародного джазового фестивалю Jazz Bez
3 – 6 і 12 грудня
3 грудня, четвер, 19.00, клуб Picasso (вул. Зелена, 88)
Ali Perret’s DU.DU: Ali Perret (фортепіано), Suren Asatryan (дудук), Apostolos Sideris (контрабас), Berkant Сakici (перкусія).
Vehemence Quartet: Wojciech Lichtanski (альт-саксофон), Mateusz Sliwa (тенор-саксофон), Alan Wykpisz (контрабас), Szymon Madej (барабани); jam-session Jazz Bez.
4 грудня, п’ятниця, 19.00, Львівська обласна філармонія (вул. Чайковського, 7)
Bartosz Pernal Quartet: Bartosz Pernal (тромбон), Marcin Slusarczyk (альт-саксофон), Kajetan Galas (орган Хаммонда), Grzegorz Maslowski (барабани). Logan Richardson & Igor Osypov Quartet: Ігор Осипов (гітара), Logan Richardson (альт-саксофон), Max Mucha (бас), Jesus Vega (барабани).
5 грудня, субота, 19.00, Театр ім. Марії Заньковецької (вул. Лесі Українки, 1)
Maciej Obara Quartet: Maciej Obara (саксофон), Dominik Wania (фортепіано), Slawomir Kurkiewicz (контрабас), Michal Miskiewicz (перкусія).
Tango projekt: Ireneusz Glyk (перкусія), WiesLaw Przadka (бандонеон), Piotr Baron (тенор-саксофон), Rafal Karasiewicz (фортепіано), Zbigniew Wrabel (контрабас).
6 грудня, неділя, 19.00, Львівська обласна філармонія (вул. Чайковського, 7)
Saagara: K Raja (тавіл, перкусія), Ghatam Giridhar Udupa (гатам, коннакол, морсінг), Bharghava Halambi (мріданга, канджира, коннакол), Mysore N. Karthik (скрипка), Waclaw Zimpel (кларнети).
Mateen-Bauer-Tokar-Kugel: Sabir Mateen (альт, тенор-саксофони, флейта, кларнети, поезія), Johannes Bauer (тромбон), Mark Tokar (контрабас), Klaus Kugel (барабани, перкусія).
12 грудня, субота, 19.00, Львівська обласна філармонія (вул. Чайковського, 7)
Презентація «Львівської школи джазу та сучасної музики»
Angela Gaber Projekt: Angela Gaber (спів, дзвіночки, мелодика, перкусія, шейкер, джабара, дощовиця), Ernest Drelich (конга, джембе, дарабука, діджеріду, глюкофон, калімби, електроніка), Tomasz Dybala (акустична гітара, бузькі), Robert Robson Onacko (електрогітара), Tomasz Szwan (бас-гітара).
«Лемківська Сюїта»: Антон Пивоваров (альт-саксофон), Лаура Марті (вокал), Наталія Лебедєва (рояль), Ігор Закус (бас), Артур Фролов (барабани).