Стосунки між чоловіком та жінкою можуть бути різними: мелодраматичними і меркантильними, мученицькими і фатальними, сліпими і порожніми. Їхні еталони мистецтво зображує останні кілька тисяч років. Обговорюючи різні види стосунків, ми часто сміємося, інколи плачемо, але шукаємо для себе приклади найбільш зворушливі й непересічні.
Як ви вже напевно здогадалися, сьогодні о 18.30 у кав’ярні-галереї „Штука” (вул. Котлярська, 8) дивитимемося кіно про стосунки. Фільм “Коханці кафе де Флор” – це історія про життя двох видатних людей, які стали інтелектуальними та естетичними голосами кількох поколінь європейців. Без Сімони де Бовуар і Жан-Поля Сартра сьогодні важко уявити не лише гуманітарні програми університетів чи розмови молодіжних компаній у вечірніх кафе, але й запеклі дискусії між феміністками і традиціоналістами. Унікальний за формою союз цих двох видатних філософів та письменників став відображенням духовних поривань повоєнної Європи та підґрунтям до студентської революції 1968 року.

У цьому прекрасному біографічному фільмі акцент дещо зміщений у бік Сімони де Бовуар. Тож маємо насамперед фільм про непересічну Жінку, про справжнє життя, сповнене нестримних мрій, безкомпромісного нонконформізму, боротьби за свободу особистості і статі. І якщо Жан-Поль Сартр – один із батьків та ідеологів екзистенціалізму, то Сімона де Бовуар створила сучасну жінку. І якщо Коко Шанель одягла цю жінку, Бріджит Бардо зіграла на екрані, то власне Сімона де Бовуар дала їй крила незалежності – від соціальних стереотипів, статевих забобон, чоловічого насильства, соціальної дискримінації. Книги Сімони де Бовуар, особливо “Друга стать”, видавали мільйонними накладами, які перевищували наклади її друга і чоловіка Жан-Поля Сартра, не кажучи вже про інших відомих філософів того часу.
Ще цікавішим від книг цієї унікальної жінки є її життя, в якому вона довела правдивість своєї філософії. Непростий шлях, помережаний болями, боротьбою за особисту свободу та вільну любов, скандалами, епатажем, сльозами і втратами, надав її філософській та письменницькій творчості переконливості, а сотням тисяч жінок додав сили для звільненого життя у новій якості.
Жан-Поль Сартр постає у фільмі ще багатограннішою особистістю, аніж може скластися враження з його філософії. Складні та захопливі стосунки між ним і Сімоною де Бовуар є справжнім кінематографічним екшном, з яким автори фільму успішно дали собі раду. Впевнений, що багато жінок впізнають себе у деяких лініях цих історичних і знакових для нашої епохи стосунків між чоловіком та жінкою!
Ба більше, фільм вийшов глибоким і атмосферним, як гарна і розумна жінка, про яку мрієш. А Париж 30 – 60-их років минулого століття – саме таким, яким його любимо ми у своїх мріях та снах: затишним і бурхливим, прогресивним і відкритим для талантів. В орбіті головних героїв точними мазками зображені і Альбер Камю, і Франсуа Моріак, і Андре Мальро, і Нельсон Олгрен та багато інших інтелектуалів і просто цікавих людей.
Одне слово, “Коханці кафе де Флор” – це справжній розкішний подарунок гурманам літератури, філософії, соціології та кіно. Проте найголовніше, що він для тих, що не перестають дивуватися невичерпній глибині стосунків між Чоловіком та Жінкою…