
Сьогодні в кінотеатрах Львова відбулися прем’єрні покази одразу п’яти нових фільмів – фентезі “Казка казок”, мелодрами “Сюрприз”, комедії “Кохання без зобов’язань”, пригодницької драми “Еверест” і фантастичного трилера “Той, що біжить лабіринтом: випробування вогнем”.

Та одним із найважливіших показів у нашому місті стане допрем’єрний перегляд карпатської драми Вікторії Трофименко
“Брати. Остання сповідь”, який відбудеться завтра о 19.00 в кінотеатрі Кінопалац “Театральний”. Після показу гостей чекає зустріч зі знімальною групою: режисеркою Вікторією Трофименко, виконавицею головної ролі Наталкою Половинкою, акторами Миколою Березою, Веронікою Шостак і Романом Луцьким. А вже з 24 вересня цей фільм можна переглянути у львівських кінотеатрах мережі Кінопалац, “Планета кіно” і у Львівському кіноцентрі.
Вікторія Трофименко, будучи студенткою режисури в університеті ім. І. Карпенка-Карого, домоглася права екранізації культового шведського письменника Торґні Ліндґрен. Фільм об’їздив увесь світ. “Брати” стали першою українською кінострічкою, яку відібрали одразу на три кінофестивалі класу “А” – в Індії, Шанхаї та Москві. На останньому він отримав нагороду кінокритиків і приз за найкращу жіночу роль, яку виконала львів’янка Наталка Половинка. Продюсерами кінострічки стали Ігор Савиченко та Максим Асадчий, які раніше працювали над фільмом “Поводир”.
За сюжетом фільму, в невелике карпатське містечко приїжджає письменниця, щоби читати лекції в місцевому монастирі. Один із її слухачів – літній чоловік Войтко. Письменниця дізнається дивовижну історію життя Войтка і його рідного брата. З раннього дитинства вони все ділять на двох. Одна мама, одна іграшка. А потім – одне на двох кохання, ніжна Ївга і один на двох син. Останні 40 років брати не спілкуються. Тепер їх одвічне суперництво полягає в бажанні не померти першим.
“Казка казок” – це вільна інтерпретація середньовічних казок італійського поета і письменника-казкаря Джамбаттіста Базіле. Фільм режисера Маттео Гарроне був номінований на “Золоту пальмову гілку” Каннського кінофестивалю. Він розкриває дивовижний магічний світ, в якому поряд живуть маги та чарівники, королі та королеви, красуні-принцеси та чудовиська-велетні. Ласолюбний Король Одинокої Кручі одружується з прекрасною дівою, яка перетворюється на потворну стару. Відважний Король Долини Туманів вирушає на бій з драконом, оскільки чародій передбачив, що королева завагітніє, якщо з’їсть серце дракона. А Король Диких Гір з любов’ю ростить гігантську вошу, а рідну доньку без тіні жалю віддає гірському орку.

Мелодрама
“Сюрприз” створена за мотивами однойменного оповідання з книги 1968 року “Ідеальні жоржини” голландського письменника Белькампо. Режисерське крісло зайняв Майк ван Дім, володар премії “Оскар” за кращий фільм іноземною мовою (“Характер”).
Головний герой фільму – мультимільйонер Джейкоб ван Зален (Йєрун ван Конінгсбругге). Він давно втратив інтерес до життя і хоче закінчити його. Але вчинити самогубство ніяк не вдається. Вийти із ситуації допоможе спеціальне агентство. Звертаючись туди, люди підписують контракт, згідно з яким їх уб’ють, позбавивши таким чином турбот, пов’язаних із самогубством. Вибираючи підходящу труну, в якій головний герой планує востаннє з’явитися на людях, Джейкоб знайомиться з чарівною Енн (Джорджина Вербаан). Вона не менш багата і так само, як він, втомилася від життя. Енн і Джейкоб закохуються. Тепер їм хочеться жити, але в агентстві не передбачене розірвання контрактів…

Комедію
“Кохання без зобов’язань” зняла режисер і сценарист Леслі Хедланд (“Холостячки”). Основні зйомки відбувалися в Нью-Йорку улітку 2014 року. В січні 2015-ого фільм був презентований на кінофестивалі “Санденс”, після чого показаний на ще п’яти кінофестивалях.
У Нью-Йорку завжди можна було зустріти людей, чия поведінка викликає захоплення і здивування водночас. Саме до таких людей належать головні герої комедії “Кохання без зобов’язань”. Джейк (Джейсон Судейкіс) дуже любить жінок і не мислить свого життя без нескінченної черги коханок, які змінюють одна одну. А всі його знайомі переконані, що добродушнішого й милішого чоловіка годі пошукати. Ще одна героїня фільму – Лейні (Елісон Брі) – шахрайка... Та, дивлячись на неї, ви ніколи про це не здогадаєтесь. Спочатку стосунки між Джейком і Лейні виключно дружні. Але з кожним днем герої все більше захоплюються одне одним.

Музику до пригодницького фільму
“Еверест” написав музикант Даріо Маріанеллі, відомий глядачам за роботою над кінострічками “V означає Вендетта” (2006 р.), “Анна Кареніна” (2012 р.) та “Сімейка монстрів” (2014 р.). Фільм знятий на основі реальних подій, що мали місце в 1996 році у Гімалаях.
Альпіністи двох експедицій, вирішивши підкорити Еверест, під час спуску потрапляють у сильну заметіль, внаслідок чого кілька з них гине. Головні ролі у фільмі зіграли Кіра Найтлі та Джейк Джиленхал, який спеціально для зйомок тренувався у сходженні на гірські вершини.

Фантастичний трилер
“Той, що біжить лабіринтом: випробування вогнем” – це екранізація однойменної книги Джеймса Дашнера, яка вийшла в 2010 році. Головним героям кіноісторії вдалося покинути лабіринт. Та вже наступного ранку юнаки опиняються у зовсім іншому світі. Планета спорожніла, під палючим сонцем нічого не росте, людство на межі вимирання через постійні спалахи епідемій. Кожному з героїв відводиться певна роль, а Томас (Ділан О’Браєн) стає їхнім лідером. Тепер усім їм належить пройти перевірку на міцність своєї дружби.


Сьогодні, 17 вересня, о 18.00 у Книгарні “Є” (просп. Свободи, 7) презентують новинку від літературної агенції “Піраміда” –
книгу Руслана Гуменюка “21-ий Сніг” за участі автора та ілюстраторки Аліси Грейс.
“21-ий Сніг” – це трагічна історія молодого хлопця, який переконався у марноті спроб покращити світ. Сильне та божевільне кохання оволодіває ним і стає нестерпнішим з кожним днем. Ця історія схожа на кольоровий пазл, який складається у нас в голові. Роман доповнений ліричними віршами письменника, які знову порушують тему духовних пошуків людини і того, що залишається після її існування.

А вже завтра у той же час Книгарня “Є” та літературна аґенція Discursus запрошують на презентацію
книжки оповідань Христини Козловської “Коштовніше за золото”. Екзистенційно-абсурдистська проза Христини Козловської нагадує то Франца Кафку, то Хорхе-Луїса Борхеса. Але найчастіше наше реальне життя. Саме це найбільше насторожує. Саме це найбільше захоплює. Добре, що інколи трапляються хороші закінчення. Інколи…

Сьогодні, 17 вересня, о 19.00 новий концертний сезон 2015/2016 року у Львівській обласній філармонії відкриє Молодіжний академічний симфонічний оркестр “INSO-Львів”. У програмі United by Music for a Better World шанувальникам класичної музики запропонують твори композиторів різних країн та культур. В музичну мандрівку вас поведе відомий диригент із Німеччини Анна Скрильова, ініціаторка європейського руху Classic for Peace, в рамках якого й відбудеться концерт у Львівській філармонії.
Першим прозвучить твір Світлани Азарової – відомого українського композитора, яка живе у Нідерландах. Це буде увертюра Mover of the Earth, Stopper of the Sun, створена в 2011 році на замовлення Національного оркестру Іль-де-Франс. Наступною виконають п’єсу “Мрії” композитора і піаніста, представника напряму символізм Олександра Скрябіна. Друге відділення відкриє “Концерт для туби з оркестром” вірменського композитора Олександра Арутюняна (1920 – 2012 рр.), який автор присвятив американському віртуозу-тубісту Роберту Бобо. Соло в цьому емоційному та яскравому творі виконає молодий і талановитий тубіст із Німеччини Оле Хайланд.
Спеціальним подарунком для львівської публіки стане симфонічна фантазія “Легенда про Йосипа” Ріхарда Штрауса (1864 – 1949 рр.), одного з найвидатніших майстрів XX століття. Цей твір, написаний на замовлення Сергія Дягілєва, став першим і найголовнішим у творчому балетному доробку композитора. В основі балету лежить біблійний сюжет. Прем’єра “Легенди про Йосипа” відбулась у Паризькій опері 1914 року.
В суботу, 19 вересня, о 18.00 в клубі Picasso відбудеться концерт Ірени Карпи та її гурту QARPA. Спеціально до цього виступу вони готують нову яскраву програму для всіх своїх фанів, які поділяють їх нетривіальні погляди та незвичайні ідеї. Але й тим, хто вперше почув про творчість Карпи, цей концерт буде дуже цікавим, адже ви познайомитеся із самобутньою групою та харизматичною солісткою.
Ірена Карпа. Хто вона? Актриса, письменниця, телеведуча, а ще – співачка. І всі ці втілення у Ірени вкрай успішні. Її епатаж – не “надміру”, бо більшою мірою справжній, а не награний. “Не-гламур” Карпи представляє нам артистку по-справжньому красивою.
Група QARPA, пройшовши кілька реінкарнацій, розпочала свою діяльність в 2007 році. До цього з 1999 року Ірена виступала з проектом “Фактично самі”. За всю свою музичну історію Карпа зі своїми музикантами записала дев’ять альбомів. Останній на нині – Made in China.
Стилістика музики бенду – це мікс року, лайт-джазу, поп, пост-трип-хопу... У текстах – мікс лірики та соціалки. Одне слово, багато всього.
Тож приходьте й оцініть творчість групи, яка однозначно залишить яскравий слід в українській рок-музиці.

Кав’ярня-галерея “Штука” (вул. Котлярська, 8) запрошує на
виставку живопису одеситки Катерини Білетіної “Чому українки найвродливіші?”. 
Вернісаж художниці в “Штуці” відбувається уже вдруге. Автор не має сумніву – відповідь на запитання “Чому українки найвродливіші?” знайде для себе кожен відвідувач виставки. Написані з натури обличчя на портретах у національному вбранні є спробою проникнути в суть національної жіночості. Катерина Білетіна впродовж останніх дев’яти років працює над проектом “Український портрет” – серією живописних і графічних робіт, зібраних з портретів друзів та знайомих у національних строях різних регіонів України, а також портретів, створених як сучасні реконструкції старовинних світлин з альбому Івана Гончара “Україна і українці”.

В Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20) сьогодні, 17 вересня, о 16.00 відбудеться
відкриття ювілейної виставки Зеновія Флінти (1935 – 1988 рр.), присвяченої 80-літтю від дня народження художника. Адже саме цього місяця, точніше 1 вересня, цей знаний український митець міг би відзначати ювілей. За свій недовгий вік він створив і залишив нам надзвичайно багатогранний і різноманітний доробок. Важливими є досягнення Зеновія Флінти у педагогічній, громадській роботі і особливо в творчій діяльності (численних малярських полотнах) та в багатій у своїх проявах і стилях кераміці, графіці та монументальних творах. Кожен із напрямків його творчих зацікавлень – це і висока шкала мистецтва, і неповторне вміння поєднати традиції та новітні вирішення. Тому на цій виставці експонують твори, які підтверджують органічну цілісність таланту і нероздільність художнього світосприйняття автора. Роботи різних часових періодів об’єднані спільною складовою, вони були і залишаються надзвичайно сучасними й причетними до найважливіших тенденцій європейського мистецтва.
Вхід на виставку вільний. Триватиме експозиція до 8 листопада.
В рамках Днів європейської спадщини в Україні Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького оголошує 19 вересня Днем відкритих дверей. Протягом дня вхід на постійні експозиції “Українське мистецтво XІІ – XVІІІ століть” (головна будівля НМЛ, просп. Свободи, 20), “Українське мистецтво ХХ століття” та на виставку “На пошану Основнику” (музейний комплекс НМЛ на вул. Драгоманова, 42) буде безкоштовним.
Крім того, колектив НМЛ запрошує на екскурсії, які проведуть наукові співробітники музею. Вартість екскурсійного обслуговування: для дорослих – 20 грн, студентів, учнів та пенсіонерів – 10 грн (з особи).
Зокрема, 19 вересня о 14.00 триватиме тематична екскурсія “Митрополит Андрей Шептицький – Основник Національного музею у Львові” (музейний комплекс НМЛ на вул. Драгоманова, 42), а о 15.00 – тематична екскурсія “Страшний Суд” в українському іконописі XV – XVІІІ ст.” (головна будівля НМЛ, просп. Свободи, 20).