22 Форум видавців – найдавніша і одна з найбільших подій українського книговидавництва та беззаперечне й улюблене багатьма Свято читання. Як не розгубитися на ньому? У цьому вам допоможе складений нами невеличкий путівник основними програмами та найцікавішими подіями.
Спеціальними гостями 22 Форуму видавців у Львові будуть: Еліот Акерман (США), Юрій Андрухович (Україна), Франсуаза Барб-Ґаль (Франція), Ганс Боланд (Нідерланди), Марек Бєньчек (Польща), Сергій Жадан (Україна), Крістіне Кошель (Німеччина), Сергій Лойко (США), Генрі Марш (Великобританія), Маріуш Машкевич (Польща), Адам Міхнік (Польща), Катя Петровська (Німеччина), Пітер Померанцев (Великобританія).
Основний захід 22 Форуму видавців – найбільший в Україні книжковий ярмарок, який працюватиме з 10 по 13 вересня у Палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) і на проспекті Свободи. Тисячі книжкових новинок за цінами видавництв, вхідний квиток – 20 гривень, для пенсіонерів, дітей дошкільного та шкільного віку, учасників АТО – безкоштовний!
10 Львівський міжнародний літературний фестиваль
У програмі цьогорічного фестивалю, організованому за підтримки Міністерства культури України, – 304 події в 70 локаціях у центрі міста. Серед учасників – 350 авторів із 22 країн світу.
Спеціальні програми
* Тиждень сучасної драматургії
Уперше під час Форуму видавців відбудеться цикл заходів, присвячених сучасній драматургії. В програмі: сценічні читання, вистави, зустрічі з драматургами, обговорення п’єс і перекладів. Співорганізатор – ММ “Драбина”.
Зокрема, у рамках проекту “Тиждень сучасної драми” будуть представлені два читання від Першої сцени сучасної драматургії: п’єси “Полярники” (текст – Марія Вакула, режисер – Олег Онещак) і п’єси Моріса Панича в режисурі Павла Ар’є.
Запланована прем’єра сценічних читань п’єс сучасних британських драматургів – Девіда Герровера (“Ножі у курках”), Керіл Черчілл (“Там, вдалині”) та Данкана Макмілана (“Легені”). Проект організований за підтримки Британської Ради в Україні.
Під час фестивалю відбудеться презентація роману “Театральная история” Артура Соломонова за участі режисера Сергія Проскурні і театрального критика Сергія Васильєва.
І це не єдині театральні заходи в рамках Львівського міжнародного літературного фестивалю! Національний театр ім. Івана Франка з Києва привезе документальну виставу “Останній вагон”, створену у співпраці з Міжнародною антинаркотичною асоціацією. Режисер – Тарас Жирко.
* Музично-поетична програма (18 акцій, 9 локацій)
Юрій Андрухович з гуртом Karbido представить новий альбом, Сергій Жадан приїде з новим проектом “Розділові”, а текст-група “Орбіта” з Латвії готує спеціально до виступу у Львові перфоманс. У рамках фестивалю Art Meetings відбудеться кілька концертів за участі польських, чеських і шведських музикантів. Поетеса Галина Крук представить проект “Рибакилим”. У музичній програмі також виступ гурту DRUMTИATP, проекту “Абрикоси Донбасу” і не тільки.
* Ніч поезії і музики В суботу, 12 вересня, о 22.00, традиційно розпочнеться Ніч поезії і музики в Першому українському театрі для дітей та юнацтва, яка триватиме до 6.00.
У цьогорічній програмі: виступ Юрія Андруховича і гурту Karbido, перфоманс текст-групи “Орбіта” з Латвії, проект Олесі Здоровецької і виступ гурту “ГИЧ-Оркестр”.
Поезію читатимуть Галина Крук, Юрко Іздрик, Сергій Жадан, Катерина Бабкіна, Андрей Хадановіч, Звонко Каранович, Маріанна Кіяновська, Адам Відеман, Ристо Раса і Альмут-Зандіг Ульріке.
* Молода Республіка Поетів
Цього року на конкурс “Молода Республіка Поетів” надійшло 166 заявок з різних областей України. Гала-концерт конкурсу відбудеться в суботу, 12 вересня, о 20.30 в Музеї ідей (вул. Валова, 18-а), де й оголосять переможця. Найкращих молодих поетів обирало компетентне поетичне журі: Мирослав Лаюк, Галина Крук, Богдана Матіяш і Маріанна Кіяновська.
* Українсько Єврейська зустріч (9 акцій, 3 локації)
Вже удруге в рамках Форуму видавців відбудеться цикл дискусій за підтримки ініціативи “Українсько Єврейська Зустріч”.
На розмову зберуться українські та єврейські інтелектуали, письменники, перекладачі й науковці: Ігор Щупак, Йосиф Зісельс, Адам Міхнік, Віталій Портников, Катя Петровська, Юрко Прохасько, Наталія Риндюк, Андрій Павлишин, Костянтин Мешко, Віта Сусак, Софія Дяк, Адель Діанова, Зеновій Мазурик, Михайло Шерман, Олександр Давлєтов, Анна Чеботарьова-Сусак.
У програмі – чотири дискусії: “Як міняти суспільну свідомість, апелюючи до минулого? Урок Шоа в Центрально-Східній Європі”, “Письменник і його перекладач”, “Живий музей. Як розповісти про культурну традицію і спадщину європейських євреїв”, “Увічнення пам’яті про Шоа в Україні: регіональні аспекти”. Крім того, відбудеться презентація “їдиш-українського словника” за участі упорядника Дмитра Тищенка та їдишистки Наталі Риндюк.
* Кінопокази (11 акцій, 4 локації)

Під час Літературного фестивалю відбудеться допрем’єрний показ фільму “Полон” українського режисера Анатолія Матешка.
Дві прем’єри до Форуму готує режисер Олександр Фразе-Фразенко – про Нью-Йоркську групу та фільм-портер про письменника Василя Махна.
Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA покаже фільм “Звідки з’являється пил і куди зникають гроші” естонських режисерів Тійта Оясоо та Ене-Лііс Семпер.
Відбудеться й показ документального фільму – “Відторгнення. Битва за Україну” та дискусія з приводу руху опору на Східній Україні – від минулого до сучасності.
Тематичні майданчики
Це своєрідна “децентралізація” книжкового ярмарку задля комфорту відвідувачів. На кожному майданчику відбуватимуться авторські читання, дискусії, майстер-класи, лекції презентації і продаж тематичних книжок.
Цього року буде можливість відвідати шість тематичних майданчиків: “Жінка в темі” (14 акцій, 2 локації), “Копальня кави” (пл. Ринок, 10) і Порохова вежа (вул. Підвальна, 4); “Кулінарія” (12 акцій, 5 локацій); “Мандри” (15 акцій, 1 локація), Перша львівська медіатека (вул. Мулярська, 2-а, 4 поверх); “Нація та едукація” (10 акцій, 3 локації); “Уроки історії” (31 подія, 7 локацій); “Фронт і фронтир” (25 акцій, 6 локацій). Але зазначені теми звучатимуть й на інших заходах Форуму видавців – не лише на майданчиках.
Країною-гостем 22 Форуму видавців у Львові є Франція. Тож пропонуємо читачам “Пошти” ознайомитися з повною програмою акцій (заплановано 17 на 8 локаціях) від Французького інституту в Україні. 10 вересня, четвер: 10.30 – Катрін Кюссе, зустріч зі студентами. Нацуніверситет ім. І. Франка, ауд. 412 (вул. Університетська, 1).
12.30 – Урочисте відкриття французького стенда. Французький стенд, Палац мистецтв (вул. Коперника, 17).
14.00 – Презентація українського перекладу роману Даніеля Пеннака “Усе для людожерів”. Видавництво “К.І.С.” за підтримки Французького інституту в Україні. Французький стенд, Палац мистецтв (вул. Коперника, 17).
16.00 – “Еміль Браво, малюнок як літературний стиль”, зустріч автора мальованих історій із читачами. Наукова бібліотека ЛНУ ім. І. Франка (вул. Драгоманова, 5).
18.00 – Катрін Кюссе “Літературна творчість і правда: чи можливо сказати все?”, зустріч із читачами. Наукова бібліотека ЛНУ ім. І. Франка (вул. Драгоманова, 5).
19.00 – Показ фільму “Набережна Орсе” Бертрана Таверньє (2013 р.) за однойменною мальованою історією Крістофа Блена та Абеля Ланзака. Показ французькою мовою з українськими субтитрами. Конференц-зал Палацу мистецтв (вул. Коперника, 17) “Від мальованої історії до великого екрану”.
11 вересня, п’ятниця:
10.30 – Мішель Лебр та Леонор де Рекондо, зустріч зі студентами. Нацуніверситет ім. І. Франка, ауд. 434 (вул. Університетська, 1).
13.00 – “Як розмовляти з дітьми про мистецтво?” Майстер-клас для дітей Франсуази Барб-Ґалль. Обговорення картин за методикою “Як розмовляти з дітьми про мистецтво?”. Національний музей у Львові ім. А. Шептицького (просп. Свободи, 20).
15.00 – Мішель Лебр, вступне слово до письменницької студії “Альянс Франсез”. “Альянс франсез” (вул. Огієнка, 18-а).
16.00 – Леонор де Рекондо “Скрипка і перо”, зустріч із читачами. Наукова бібліотека ЛНУ ім. І. Франка (вул. Драгоманова, 5).
18.00 – Мішель Лебр, зустріч-читання із читачами. Наукова бібліотека ЛНУ ім. І. Франка (вул. Драгоманова, 5).
18.00 – Презентація українського перекладу книги Франсуази Барб-Ґалль “Як розмовляти з дітьми про мистецтво?” за участі авторки. Видавництво Старого Лева за підтримки Французького інституту в Україні. Театр ім. Леся Курбаса (вул. Леся Курбаса, 3).
12 вересня, субота:
11.00 – “Роман “Покора” Мішеля Вельбека – пророцтво чи невідворотнЄ майбутнЄ?” Дискусія за участі перекладача Івана Рябчія, політолога Остапа Дроздова, головної редакторки “К.С.Д.” Світлани Скляр і директора “Альянсу франсез” Бернара Улья. Книгарня “Є” (просп. Свободи, 7).
13.00 – Презентація тримовного видання книги “Маленький принц” Антуана де Сент-Екзюпері. Видавництво “Київський Будинок Книги” за підтримки Французького інституту в Україні. Французький стенд, Палац мистецтв (вул. Коперника, 17).
15.00 – “Сабін Весп’Єзер, видавнича справа як пристрасть”. Презентація Видавництва “Сабін Весп’Єзер” за участі видавчині та її двох провідних авторок – Мішель Лебр та Леонор де Рекондо. Наукова бібліотека ЛНУ ім. І. Франка (вул. Драгоманова, 5).
18.00 – Презентація-читання українського перекладу п’єси відомої французької драматургині Ясміни Рези “Божество різанини”. Видавництво Анетти Антоненко (за участі перекладача Івана Рябчія та акторів львівських театрів). “Альянс франсез” (вул. Огієнка, 18-а).
13 вересня, неділя:
19.00 – Показ анімаційних фільмів “Колір шкіри: медовий” Джун Сік-юна та Лорана Буало (2012 р.) за однойменним графічним романом Джун Сік-юна і “Айя з Йопугону” Маргеріт Абуе та Клемана Убрері (2013 р.) за їхньою однойменною серією мальованих історій. Показ французькою мовою з українськими субтитрами. Французька програма на 22 Форумі видавців у Львові. Конференц-зал Палацу мистецтв (вул. Коперника, 17) “Від мальованої історії до великого екрану”.
22 Форум видавців у Львові в цифрах
50 000 очікуваних відвідувачів;
30 000 осіб, які стежать за нашими новинами у соціальних мережах;
1428 заходів у програмі;
954 учасники, з яких:
350 авторів;
170 видавців;
70 книгорозповсюджувачів;
264 учасники Бібліофоруму;
100 учасників Дитячого форуму;
380 акредитованих журналістів з українських та іноземних ЗМІ;
467 книжок, номінованих на здобуття премії “Найкраща книга Форуму 2015”, від 87 видавництв.
304 акції Львівського міжнародного літературного фестивалю;
50 найкращих читачів зі всієї України приїдуть на фестиваль “Книгоманія”;
22 країни світу: Австрія, Білорусь, Великобританія, Вірменія, Грузія, Естонія, Латвія, Литва, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Росія, Сербія, Словаччина, Словенія, США, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швеція.
Підготувала Марічка Ільїна