Мирослав Слабошпицький, режисер, про "Діагноз", українське кіно та Берлінале
Сьогодні на Берлінале покажуть довгоочікувану для України картину - "Діагноз" Мирослава Слабошпицького.
Цю короткометражну стрічку вперше за останні шість років, після того, як "Йшов трамвай 9-й номер" Степана Коваля здобув у Берліні "Срібного ведмедя", відібрано не лише до програми показів Berlinale shorts, що складається з 28-ми картин, знятих у 17-ти країнах світу, але включено й до конкурсу, до якого потрапило лише 11 фільмів, які будуть змагатися за "Золотого" і "Срібного ведмедів".
Стрічку знято за підтримки Ліги українських меценатів і фармацевтичної фірми "Дарниця" без жодної участі Служби кінематографії Міністерства культури та туризму України та інших державних установ.
У фільмі головні ролі виконали Карина Бєлова, Максим Кущов, Олександр Семишкур, Володимир Губерначук.
"Діагноз" - історія трьох представників брутального світу вуличної молоді. Головні герої - бродяги-наркомани неблагополучних районів української столиці, що створили дивний трикутник. Одного разу їхнє повсякденне життя, що складається з міліційних облав, пошуків наркотиків і звичного насильства, змінюють нові обставини. Коли наркокур'єр Петро зі своєю вагітною подругою потрапив під міліційну облаву, він і не підозрював, що неприємності із законом - не найсерйозніша проблема в його житті...", - йдеться про фільм у офіційному прес-релізі. А як відбулася демонстрація української картини у Берліні - читайте у найближчих числах "Пошти".
- Які тенденції сучасного кіно Вам близькі?
- Я люблю все кіно. Майже все: від порно до блокбастерів, від арт-хаусу до мейнстриму. Я дивлюся дуже багато фільмів. Якийсь час у Петербурзі навіть підробляв кінооглядачем у газеті.
- Чи має, на Вашу думку, українське кіно шанси для повноцінного розвитку?
- Ні, доки не зміниться керівництво державної служби кінематографії. Поодинокі партизанські успіхи можливі. Але це будуть поодинокі удачі ентузіастів. Адже, якщо ви згадаєте всі наші фестивальні здобутки останніх часів, всі вони відбулися всупереч державній політиці в галузі кінематографії. Це завжди були поодинокі подвиги ентузіастів.
- Оскільки Ви працюєте в Санкт-Петербурзі, то легко можете порівнювати. З чим пов'язаний швидкий розвиток російського кіно і повний занепад українського?
- З розумною державною політикою у цій галузі. З зацікавленням держави у створенні власного потужного кінематографа. Прагнення першості - воно пов'язане з імперською свідомістю і зовсім відсутнє при свідомості колоніальній.
- В усіх текстах про Ваш фільм наголошується, що стрічку знято без жодної державної підтримки. Для Вас це принципово?
- Це принципово для держави, оскільки держава, в особі керівника державної служби кінематографії України Ганни Чміль постановила: в Україні не буде такого кінорежисера, як Мирослав Слабошпицький, що б він там не знімав, які б призи він не отримував, які б сценарії не пропонував, - ми не дамо йому знімати. Але я вважаю, що Україна не винна в тому, що державна влада так вважає... І вважаю, що Україна має бути представлена на кінофестивалях класу А. Думаю, так вважає і Стрембицький - володар "Золотої пальмової гілки" Каннського фестивалю, і Степан Коваль - який зняв кілька останніх фільмів на російські гроші, та всі інші, хто зумів, усупереч одноосібній жорстокій художній цензурі, продертися і гідно представляти свою державу, і працювати на її престиж значно більше, ніж чиновники, які декларують це на кожному кроці, здійснюючи художню цензуру, яка і не снилася у брєжнєвські часи, і тільки ганьблять Україну на всіх рівнях. Вважаю, що я більший патріот, ніж вони.
- Той факт, що Ви починали як репортер кримінальної хроніки, наклав відбиток на тематику Вашого фільму?
- Можу Вам чесно сказати, що бачив багато цікавого. Вважаю такий досвід дуже корисним для молодого художника, особливо в середині дев'яностих. Не думаю, що робота репортером кримінальної хроніки вплинула на тематику фільму. Гадаю, творчий склад моєї особистості наклав відбиток на те, що я, навчаючись у театральному інституті, працював репортером кримінальної хроніки, а згодом репортером інформагентства при МНС - що теж було дуже пізнавальною справою. Просто мене завжди цікавили люди і ситуації на межі.
- Чи Ви могли б зняти цей фільм у Росії? Якщо так, то чому все-таки знімали його в Україні?
- А навіщо мені знімати цей фільм у Росії, якщо я український режисер. Фільм українською мовою, з українськими акторами. Навіщо - щоб, не дай Боже, не пробудити з летаргії державну службу кінематографії? Я мрію знімати в Україні і сподіваюся, що скоро так і буде. Дуже сподіваюся, що Берлінале вплине на ситуацію.
- Що значить для Вас офіційний відбір Берлінале?
- Це велика честь. Щастя і радість від того, що мені вдалося зняти картину, яка знайшла відгук. Про це мріє кожен режисер. Навіть якщо ми нічого не отримаємо - це для мене все одно перемога. Особиста перемога. Перемога всіх людей, які мені допомагали. Перемога України. Перемога над тупістю, зашореністю і невіглаством. Перемога європейського мислення над совковим.
- Картини кого з українських колег Ви особисто могли б порекомендувати фестивальним відбірникам?
- Я не думаю, що вони потребують моєї рекомендації. Єдине, що можу сказати, прорахувати цей процес неможливо. Це може бути будь-хто, справді одержимий кінематографом. Будь-хто, хто не здався і вистраждав право говорити своїм голосом.
Мирослав Слабошпицький про себе та Львів:
"Я народився у 1974 році. І з 1974-го по 1982-й постійно проживав у Львові, на вулиці Науковій, потім цей шматочок перейменували на вул. Радянської Конституції, а зараз - це вулиця Симоненка, будинок 7. Тут жили мої дідусь і бабуся. Я закінчив 1-й клас 76-ї школи у Львові. Далі щороку приїжджав до Львова аж до 1999-го. Свій дипломний фільм "Сторож" (який брав участь у фестивалі "Молодість") я зняв у Львові на Личаківському цвинтарі. У ньому зіграли актор театру Заньковецької Вадим Яковенко та актор ТЮГу Богдан Ваврик. Ми теж знімали його партизанським способом: завдяки силі волі та підтримці львів'ян. Від тодішнього мера, який підписав безкоштовно дозвіл на зйомку незнайомому студенту з Києва, до пожежників, які безплатно пригнали на зйомки пожежну машину, щоб робити дощ, міліціянтів, які перекривали рух трамваїв навпроти Личаківського цвинтаря, щоб ми могли знімати, та багатьох, багатьох інших друзів. Останній раз я святкував у Львові своє 25-річчя у ресторані "Під Левом". Тому Львів мені не чужий".