Музика поезії

Кращі події VI Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz за версією “Львівської Пошти”

фото: my-sokol.livejournal.com
Раніше, ніж за місяць, а саме 3 вересня, у Чернівцях розпочнеться одна з найцікавіших літературних подій року в Україні – VI Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz. Щороку на нього з’їжджаються поціновувачі доброї літератури не лише з цілої України, але й дуже багато гостей і авторів із Європи та світу. Цього року організатор фестивалю – Міжнародна літературна корпорація Meridian Czernowitz – запропонує їм надзвичайно багату програму, в якій є усе, чого душа забажає: поетичні читання, презентації книжок, публічні виступи-дискусії, паради поетів –учасників фестивалю, театральні перфоманси, музичні концерти, покази фільмів. Події відбуватимуться в Центральному палаці культури, у Головній синагозі Буковини імені Ісраеля та Зельди Майбергів, у дворі будинку Пауля Целана, Літературному целанівському центрі, Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича, єврейському кладовищі, Обласній філармонії, Музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської, костелі єзуїтів “Пречисте серце Ісуса”, Центрі румунської культури ім. Є. Гурмузакі та школах, де свого часу вчилися видатні письменники Чернівців (Пауль Целан, Еміль Францоз). Всього – понад тридцять літературних подій на майже двадцяти різних локаціях Чернівців. Вхід на всі заходи традиційно вільний.
Ближче до фестивалю, який цього року триватиме не три, а чотири дні (3 – 6 вересня) ми ознайомимо читачів з повною програмою заходів. А наразі розповімо про найкращі. Гадаємо, ви не зможете їх пропустити і точно приїдете до Чернівців, аби побачити усе на власні очі!
Перлиною фестивалю стане концерт “Музика поезії”,  який відбудеться 4 вересня о 20.15 у філармонії. До Чернівців його привезе сам творець – всесвітньо відомий український композитор, лауреат Міжнародної премії ім. С. Кусевицького, Міжнародного конкурсу композиторів Gaudeamus, Державної премії України ім. Т. Шевченка, народний артист України, почесний доктор honoris causa Національного університету “Києво-Могилянська академія” Валентин Сильвестров.
Проект відбуватиметься спільно із Домом освіти та культури “Майстер Клас”, який реалізував кілька спільних проектів із видатним українським композитором. У квітні цього року його почули в Парижі та Страсбурзі, а після фестивалю, в жовтні, на нього чекають у Нью-Йорку.
“Музика поезії” – це концерт вокальних композицій Валентина Сильвестрова на вірші українських та російських поетів-класиків у виконанні Інни Галатенко (сопрано) та Олега Безбородька (фортепіано). 
Цікавими та дуже важливими стануть публічні дискусії на тему “Культура на тлі війни та війна на тлі культури”, які також заплановані на 4 вересня. У Австрійській бібліотеці з 13.45 її обговорюватимуть Олена Фанайлова (Росія), Юрій Андрухович, Сергій Жадан і модератор Олександр Бойченко,  а в Центральному палаці культури із 16.30 – Борис Херсонський, Валентин Сильвестров, Лідія Стародубцева і модератор Ігор Померанцев.
А вже наступного дня з 12.30 у останній локації Таня Малярчук, Петер Ватерхауз (Австрія), Ільма Ракуза (Швейцарія) і модератор Ігор Померанцев порушать тему, дуже близьку львів’янам “Czernowitz і Чернiвці: австрійське минуле та українське теперішнє”.
Експерименти з поєднанням поезії та музики продовжать сучасні зіркові автори – в ніч з 4 на 5 вересня о 00.00 в пабі Bier Platz поетичний DJ-сет “SUMMA звуків” представлять Юрій Іздрик та Олександр Населенко. Наступної ночі в той же час у Центральному палаці культури Сергій Жадан (текст/голос), Олексій Ворсоба, Влад Креймер (звук), Микола Карабінович (відео) і Оля Михайлюк (ідея/відео) спільно з агенцією “АртПоле” здивують вас проектом “роздІловІ”. А завершальним акордом фестивалю стане презентація музичного проекту ATLAS ESTREMO і нового альбому Юрія Андруховича та польського гурту Karbido 6 вересня о 22.15 в Чернівецькій обласній філармонії. 
Кіно на Meridian Czernowitz також не бракуватиме. Особливу увагу радимо звернути на показ короткометражних фільмів – переможців Міжнародного фестивалю кінопоезії Zebra (Берлін, Німеччина) спільно з Literaturwerkstatt Berlin. Проходитиме він у Центральному палаці культури 5 вересня о 16.30 за участі Крістіане Ланге (Німеччина) та модерації куратора “Меридіана” Євгенії Лопати.
Є ще дві події, без яких Meridian Czernowitz складно уявити. Перша з них відкриє другий день фестивалю. 5 вересня об 11.00 Петро Рихло і Марк Бєлорусець читатимуть вірші Пауля Целана в дворі його будинку. Саме там особливо енергетично звучатимуть поезії автора, якого називають одним із найкращих європейських ліричних поетів повоєнного часу. А вже наступного дня об 11.00 розпочнуться читання на єврейському кладовищі у форматі відкритого мікрофона для поетів-учасників. Впродовж години на цьому давньому місці вірші лунатимуть німецькою, українською, румунською, російською мовами та на івриті.
Христя Венгринюк, літературознавець, художниця, організатор “Молодіжної сцени поетів” на фестивалі Meridian Czernowitz
– Щодо автури “Молодіжної сцени поетів”, то вісімдесят відсотків усіх авторів обирає “Смолоскип”. Відповідно, це лауреати їхнього конкурсу. Ми безпосередньо обираємо решту учасників, зокрема й усіх чернівецьких. Цього року учасниками “Молодіжної сцени поетів” стануть талановиті автори – Аліна Довженко, Заза Пауалішвілі, Юлія Стахівська, Оксана Гаджій, Арсеній Тарасов, Лесик Панасюк, Юлія Кручак Марина Однорог, Дмитро Казаков, Томаш Деяк, Юрій Матевощук, Іванна Стеф’юк, Ірина Лазоревич та Андрій Тужиков. Найдосвідченішою з них є Юлія Стахівська, а найстаршим – Томаш Деяк. Та він лише увійшов у літературний процес, тобто є таким собі стареньким новачком. В перший вечір фестивалю вони читатимуть всі, а в інші дні долучатимуться до марафону авторів. Їхні тексти також перекладатимуть німецькою і читатимуть на заходах фестивалю.
Лілія Шутяк, журналіст, літературний критик, прес-секретар фестивалю Meridian Czernowitz
– Цього року, окрім поетичних читань, буде багато музичних і театральних перфомансів, а також виступи-дискусії, які стосуються культури на тлі війни і війни на тлі культури. На завершення кожного фестивального дня ми підготували цікавий проект. Приміром, 4 вересня це буде поетичний DJ-сет “Summa звуків”, 5 вересня – “роздІловІ” – спільний проект Сергія Жадана і агенції подій “АртПоле”, а на завершення фестивалю – музичний проект ATLAS ASTREMO і презентація нового альбому Юрія Андруховича та “Карбідо”. З нетерпінням очікую презентацій поетичної збірки ”Найгірше позаду” польського поета Богдана Задури в перекладі Андрія Любки та нового роману Андрія “Карбід”.
Євгенія Лопата, володарка премії “Молода європейка 2015 року” фундації Schwarzkopf, куратор фестивалю Meridian Czernowitz
– В першу чергу хотілося б наголосити на тому, що цього року у зв’язку зі збільшеною кількістю заходів ми вперше проводитимемо фестиваль не три, а чотири дні. Розпочнеться він 3 вересня у таємничому костелі Пречистого Серця Ісуса перфомансом, що є аудіо­візуальним мостом між Віднем, Прагою та Чернівцями і компіляцією з тем, образів та текстів Франца Кафки. Протягом чотирьох днів українською, німецькою, російською, румунською, польською, англійською мовами та на івриті звучатиме поезія з уст відомих майстрів слова, серед яких, наприклад, класики Богдан Задура (Польща) та Нора Іуга (Румунія), поет-репрезентатор сучасного мультикультурного Берліна Рікардо Доменек, дослідник творчості Пауля Целана Петер Ватерхауз (Австрія) та багато інших. Відбудуться презентації нещодавно виданих поетичних книжок, зокрема Богдана Задури, Дмитра Лазуткіна і Бориса Херсонського, а також прозових творів – нового роману Андрія Любки “Карбід” та книги спогадів швейцарської авторки Ільми Ракузи “Море моря” в перекладі Христини Назаркевич. В цьому році ми повертаємося до своєї місії – промоції міста Чернівці, тому проведемо заходи на найцікавіших локаціях: єврейське кладовище та Головна синагога, єврейський будинок і костел Пречистого Серця Ісуса, Чернівецький національний університет ім. Федьковича (колишня резиденція буковинських митрополитів), школи, де вчилися Пауль Целан та Грегор фон Реццорі, колишній готель Bellevue на центральній площі міста та багато інших.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4310 / 1.63MB / SQL:{query_count}