Раніше, ніж за місяць, а саме 3 вересня, у Чернівцях розпочнеться одна з найцікавіших літературних подій року в Україні – VI Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz. Щороку на нього з’їжджаються поціновувачі доброї літератури не лише з цілої України, але й дуже багато гостей і авторів із Європи та світу. Цього року організатор фестивалю – Міжнародна літературна корпорація Meridian Czernowitz – запропонує їм надзвичайно багату програму, в якій є усе, чого душа забажає: поетичні читання, презентації книжок, публічні виступи-дискусії, паради поетів –учасників фестивалю, театральні перфоманси, музичні концерти, покази фільмів. Події відбуватимуться в Центральному палаці культури, у Головній синагозі Буковини імені Ісраеля та Зельди Майбергів, у дворі будинку Пауля Целана, Літературному целанівському центрі, Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича, єврейському кладовищі, Обласній філармонії, Музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської, костелі єзуїтів “Пречисте серце Ісуса”, Центрі румунської культури ім. Є. Гурмузакі та школах, де свого часу вчилися видатні письменники Чернівців (Пауль Целан, Еміль Францоз). Всього – понад тридцять літературних подій на майже двадцяти різних локаціях Чернівців. Вхід на всі заходи традиційно вільний.
Ближче до фестивалю, який цього року триватиме не три, а чотири дні (3 – 6 вересня) ми ознайомимо читачів з повною програмою заходів. А наразі розповімо про найкращі. Гадаємо, ви не зможете їх пропустити і точно приїдете до Чернівців, аби побачити усе на власні очі!
Перлиною фестивалю стане концерт “Музика поезії”, який відбудеться 4 вересня о 20.15 у філармонії. До Чернівців його привезе сам творець – всесвітньо відомий український композитор, лауреат Міжнародної премії ім. С. Кусевицького, Міжнародного конкурсу композиторів Gaudeamus, Державної премії України ім. Т. Шевченка, народний артист України, почесний доктор honoris causa Національного університету “Києво-Могилянська академія” Валентин Сильвестров.
Проект відбуватиметься спільно із Домом освіти та культури “Майстер Клас”, який реалізував кілька спільних проектів із видатним українським композитором. У квітні цього року його почули в Парижі та Страсбурзі, а після фестивалю, в жовтні, на нього чекають у Нью-Йорку.
“Музика поезії” – це концерт вокальних композицій Валентина Сильвестрова на вірші українських та російських поетів-класиків у виконанні Інни Галатенко (сопрано) та Олега Безбородька (фортепіано).
Цікавими та дуже важливими стануть публічні дискусії на тему “Культура на тлі війни та війна на тлі культури”, які також заплановані на 4 вересня. У Австрійській бібліотеці з 13.45 її обговорюватимуть Олена Фанайлова (Росія), Юрій Андрухович, Сергій Жадан і модератор Олександр Бойченко, а в Центральному палаці культури із 16.30 – Борис Херсонський, Валентин Сильвестров, Лідія Стародубцева і модератор Ігор Померанцев.
А вже наступного дня з 12.30 у останній локації Таня Малярчук, Петер Ватерхауз (Австрія), Ільма Ракуза (Швейцарія) і модератор Ігор Померанцев порушать тему, дуже близьку львів’янам “Czernowitz і Чернiвці: австрійське минуле та українське теперішнє”.
Експерименти з поєднанням поезії та музики продовжать сучасні зіркові автори – в ніч з 4 на 5 вересня о 00.00 в пабі Bier Platz поетичний DJ-сет “SUMMA звуків” представлять Юрій Іздрик та Олександр Населенко. Наступної ночі в той же час у Центральному палаці культури Сергій Жадан (текст/голос), Олексій Ворсоба, Влад Креймер (звук), Микола Карабінович (відео) і Оля Михайлюк (ідея/відео) спільно з агенцією “АртПоле” здивують вас проектом “роздІловІ”. А завершальним акордом фестивалю стане презентація музичного проекту ATLAS ESTREMO і нового альбому Юрія Андруховича та польського гурту Karbido 6 вересня о 22.15 в Чернівецькій обласній філармонії.
Кіно на Meridian Czernowitz також не бракуватиме. Особливу увагу радимо звернути на показ короткометражних фільмів – переможців Міжнародного фестивалю кінопоезії Zebra (Берлін, Німеччина) спільно з Literaturwerkstatt Berlin. Проходитиме він у Центральному палаці культури 5 вересня о 16.30 за участі Крістіане Ланге (Німеччина) та модерації куратора “Меридіана” Євгенії Лопати.
Є ще дві події, без яких Meridian Czernowitz складно уявити. Перша з них відкриє другий день фестивалю. 5 вересня об 11.00 Петро Рихло і Марк Бєлорусець читатимуть вірші Пауля Целана в дворі його будинку. Саме там особливо енергетично звучатимуть поезії автора, якого називають одним із найкращих європейських ліричних поетів повоєнного часу. А вже наступного дня об 11.00 розпочнуться читання на єврейському кладовищі у форматі відкритого мікрофона для поетів-учасників. Впродовж години на цьому давньому місці вірші лунатимуть німецькою, українською, румунською, російською мовами та на івриті.