В нашому місті триває освітня програма “Єврейські дні в Ратуші”, одним із завдань якої організатори називають актуалізацію теми спільної відповідальності за єврейську спадщину.
Минулого тижня у ресторані “Ратуша” відбулися дві лекції та дві дискусії за участі дослідників зі США, Польщі та України. Найближчим часом в рамках цих днів відбудеться представлення проектів учасників літньої школи “Єврейська історія, багатоетнічне минуле, спільна спадщина”, а завершаться вони розмовою між Мирославом Мариновичем та Йозефом Зісельсом про політичне, етнічне та людське в сучасному українському суспільстві. Вхід на всі події вільний!
Завтра на різних локаціях Львова триватиме представлення проектів учасників літньої школи “Єврейська історія, багатоетнічне минуле, спільна спадщина”. Основним завданням проектів, об’єднаних назвою “Місця єврейської історії у Львові”, є пошук шляхів привернення уваги до спільнот і людей, які жили в нашому місті до Другої світової війни і Голокосту. Над концепціями та реалізацією працювали учасники літньої школи, які приїхали до Львова з різних міст України, Білорусі, Росії, Польщі разом із фотографом та професором візуальних студій Джейсоном Франциско зі Стенфордського університету, соціологом Анною Сусак-Чеботарьовою та виставковим куратором Андрієм Лініком із Центру міської історії.
Представлення проектів відбудеться в трьох місцях. Об 11.00 у дворику пологового будинку на вул. Раппопорта, 8 відкриють виставку “Умовні знаки/сліди єврейської історії на Краківському ринку”. Цей проект передбачає маркування найстарішого, сьогодні вже неіснуючого єврейського кладовища у Львові (за будівлею колишнього єврейського шпиталю, де тепер діє згаданий пологовий будинок). Інсталяція зберігає пам’ять минулого, пов’язує її із сьогоденням і водночас пропонує місце для відпочинку та медитації. Ще одне важливе її завдання – саме маркування забутої частини історії Львова. Трикутна лавка, на якій експонуватиметься виставка, повторює умовне позначення єврейських кладовищ на довоєнних мапах. Вона пов’язує минуле – старе кладовище і людей, які на ньому поховані, – з людьми, які працюють і живуть на території ринку тепер.
О 13.00 на площі Коліївщини (єврейський квартал у середмісті) учасники літньої школи з єврейської історії відкриють виставку “Послання з минулого, урок на майбутнє”. Експозиція присвячена львів’янам, які пережили Голокост, – тим кільком із сотень тисяч, чиї історії так і залишилися мовчати в міських стінах.
“Ми дивимося на катастрофу очима євреїв, які проживали в Галичині, – кажуть учасники школи. – Цей погляд з минулого спрямований у день сьогоднішній, заново відкриває знайомі місця міського публічного простору”.
Три історії львів’ян та біографії місць, представлених у експозиції, – це мозаїка перетину двох епох (до Голокосту та після нього). Це історія народу, розділена спільною дорогою смерті. Дорогою, яку не можна залишити в забутті та по якій неприпустимо пройти знову. В цьому й полягає урок минулого для майбутнього всіх нас. Відкриття виставки супроводжуватиметься поетичною презентацією.
А ближче до кінця дня, о 17.00, на площі Святого Теодора відбудеться вечір “У сусідів”, який завершує літню школу, організовану Центром міської історії. Площа Святого Теодора і вціліла синагога Якуба Ґлянцера були важливими місцями для єврейської громади Львова. Саме на цих вулицях зустрічалися різні культури. “Хочемо оживити площу святого Теодора як нагадування про євреїв, що мешкали тут перед війною. Категорія сусідства, яка є в нашому проекті ключовою, належить і до сьогодення, – кажуть організатори вечора. – Поглянемо на історію єврейських сусідів, що мешкали колись на площі Святого Теодора, і зануримося в сучасне життя цього місця. Зробимо це через кухню, мову та релігію. Про розмаїте життя дільниці нагадуватимуть і архівні фото, надані Центром міської історії”.
У п’ятницю з 17.00 на цій же площі розпочнеться прогулянка з гідом слідами синагог. Крім того, ви зможете відвідати синагогу “Янкель Янцер Шуль” на вул. Вугільній, 1-3. Місце зустрічі – кав’ярня “У сусідів”.
В цей же час тут триватиме мовний воркшоп з їдиш. За годину організатори вечора запропонують вам почастуватися традиційними єврейськими закусками. О 18.15 для гостей заходу проведуть танцювальний воркшоп (танці ашкеназійських євреїв). А потім відбудуться урочистості – вручення сертифікатів випускникам літньої школи “Єврейська історія, багатоетнічне минуле та спільна спадщина: міський досвід у Східній Європі”.
Після цього – концерт гурту “Беседер і Льончик” і фалафель на вечерю. На завершення акції, о 21.00, – перегляд фільму “Борис Дорфман. Людина” (їдиш із українськими субтитрами).
А от цілий проект “Єврейські дні в Ратуші” у понеділок, 10 серпня, підсумують розмовою “Поруч і разом: етнічне, політичне і людське в сучасному українському суспільстві”. Участь у бесіді візьмуть Мирослав Маринович (дисидент, правозахисник, публіцист, віце-ректор Українського католицького університету, співзасновник Української Гельсінської спілки, екс-президент Українського ПЕН-клубу) та Йозеф Зісельс (дисидент, громадський діяч, голова Асоціації єврейських організацій та общин України, віце-президент Конгресу національних общин України). Модеруватиме зустріч журналіст Володимир Бєглов.