У середу, 15 липня, о 18.00 на площі Арсенальній у Львові просто неба відкриють виставку американського фотографа Джейсона Франциско “Золота Роза”. За словами автора, експозиція – візуальна та текстова медитація про час, втрату і пам’ять довкола однієї з найбільш відомих синагог Європи. Експозиція складається з трьох частин: власне фотографій, малюнків крейдою та есе.
Коли Джейсон Франциско вперше відвідав руїни синагоги “Золота Роза”, його вразив контраст між багатовіковою історією споруди і пусткою, огородженою металевим парканом, якою тепер є синагога. Виставка запрошує зазирнути за цей “паркан”, разом подумати про минуле, теперішнє та майбутнє цього місця.
У своєму проекті, реалізованому у 2014 році, автор поєднав широкоформатні фотографії, малюнки та есе. Чорно-білі світлини представляють погляд на сучасний стан будівлі, а малюнки крейдою відображають уявлення та рефлексії про синагогу, що була тут до Другої світової війни. Проект протиставляє ці суперечливі зустрічі між уявною та реальною “Золотою Розою”, а персонаж Скорботника, який з’являється в есе, промовляє одночасно голосом автора та знищеної спільноти, що колись тут жила.
Участь у відкритті виставки візьмуть фотограф, автор проекту Джейсон Франциско, громадський діяч, публіцист Борис Дорфман, керівник управління культури Львівської міської ради Ірина Магдиш та історик, професор Вищої школи єврейських студій, Туро коледж (Нью-Йорк) Наталія Алексюн.
Важливо наголосити, що виставка Джейсона Франциско є першою публічною подією серед тих, які супроводжуватимуть проект “Простір синагог: єврейська історія, спільна спадщина та відповідальність”. “Простір синагог” – це ініціатива, спрямована на вшанування історії євреїв у Львові, усвідомлення трагедії Голокосту, показ спільного минулого та творення нових меморіально-освітніх просторів у місті. Першим етапом є консервація вцілілих залишків синагоги “Золота Роза”, ознакування місця Бейт Гамідрашу та створення меморіальної інсталяції “Увіковічнення”. Переосмислення сучасного місця площі Арсенальної та навколо як простору єврейської історії Львова та спільної спадщини є частиною ширшого суспільного діалогу – і з минулим, і між сучасниками. Ідея виникла під час міжнародної конференції у 2008 році, а розробка концепцій та документації тривала більше п’яти років. Завершити проект планують до кінця 2016 року. Ініціативу реалізує управління охорони історичного середовища ЛМР у партнерстві з Центром міської історії та проектом українсько-німецької співпраці “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” ЛМР і Німецького товариства міжнародної співпраці (GIZ) у співпраці з єврейськими організаціями в Україні та світі.