759-річчя Львова: як, де і коли

“Пошта” підготувала докладну програму Дня міста. Святкуватимемо з 1 по 4 травня. Серед атракцій кожен знайде ту, що припаде до душі саме йому

фото: rikitt.livejournal.com
Цієї неділі, 3 травня, відзначатимемо День міста. Та оскільки цього року виповнюється 150 років з дня народження Митрополита Андрея Шептицького, міська влада прийняла рішення відсвяткувати 759-річчя Львова як День міста Шептицького.
“Живемо в часи, коли те, що здавалося нам звичним ще два-три роки тому, тепер вимагає зовсім іншого підходу й точки зору. Саме з такої позиції ми підійшли до святкування Дня міста, – пояснює це рішення начальник управління культури ЛМР Ірина Магдиш. – Єдиним чинником, який може збалансувати свято і війну, радість і трагедію, кризу і надію, єдиним чинником, який може об’єднати людей, є ювілей Митрополита Андрея.
Саме тому День міста присвячений йому і має назву “День міста Шептицького”. Якраз навколо цього духовного, інтелектуального стрижня й закручені усі події, які відбуватимуться в нашому місті 3 травня”.
З її слів, найбільш цікавою подією святкування стане відкриття “номера телефону” Митрополита Андрея. 3 третього травня, подзвонивши на безкоштовний номер 2907 (який збігається з датою народження Митрополита), абоненти зможуть щодня чути нову, цікаву й актуальну думку Шептицького на різні теми, зокрема про жінок, родину, відвагу тощо. Той, хто телефонуватиме, зможе сам обрати цікаву йому тему. А цитати Митрополита  знайшли та підготували працівники львівських бібліотек. Наразі цією послугою можуть скористатися лише абоненти “Київстару”.

Працівники Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького запрошують відзначити це свято відвідинами та підтримкою “улюбленої дитини” Митрополита.
“Ми працюємо 1, 2 і 3 травня з 10.00 до 18.00 (каса працює до 17.30) і готові ознайомити вас із найціннішими скарбами музею, створеного Митрополитом, зокрема найбільшою в Україні збіркою української ікони ХІІ – ХVІІІ століть! – закликають музейники. – Нагадуємо також, що 3 травня є першою неділею місяця, тож у цей день вхід на постійну експозицію буде безкоштовним”.
фото: zbruc.eu
А от міська влада найбільший акцент зробила на святкуваннях у Парку культури та відпочинку ім. Б. Хмельницького (вул. Болгарська, 4).
“Ми намагалися максимально винести візуалізацію теми Митрополита Андрея в публічний простір міста. Торік, коли святкували 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, в Парку культури вивішували інформаційні сітки “Людина епохи Шевченка”, – каже Ірина Магдиш. – Тоді ця ідея дуже добре спрацювала, тож цього разу розмістимо 15 сіток із портретами та інформацією про людей, яких свого часу підтримав Митрополит. Звичайно, це неповний перелік – ми не в змозі дати усіх, кого Шептицький врятував або підтримав (їх було дуже багато), тому обрали найбільш знакові постаті”.
День міста у Парку культури святкуватимуть з 12.00 до 19.00. В програмі – ярмарок хенд-мейд-виробів (12.00 – 17.00), квест “Родина Шептицького (14.00 – 15.00), великий концерт “Відчинилося життя” – єдиний у Європі проект співпраці незрячих виконавців із симфонічним оркестром (17.00 – 18.30) і показ фільму “Владика Андрей” (о 19.00). 
Начальник управління культури ЛМР також наголосила на тому, що в місті й далі працюють над децентралізацією культури. Відтак кілька святкових подій відбуватимуться поза середмістям – у віддалених районах Львова. “Зокрема, площа, яка узимку називалась “Площа дванадцяти ялинок”, тепер називатиметься “Площа дванадцяти вальсів”, – зазначає Ірина Магдиш.
Урочисте відкриття “Площі дванадцяти вальсів” у Франківському районі Львова на вул. Симоненка, 10 відбудеться в неділю, 3 травня, о 17.00. У цей час представники танцювальної студії Dancing City під акомпанемент камерного оркестру Collegium Musicum запрошуватимуть усіх охочих до танцю просто неба. В Рясному (вул. Шевченка, 390) у цей день о 14.00 відбудеться виступ духового оркестру “Сурми Галичини”, а на площі перед школою №92 театр “І люди, і ляльки” покаже виставу.

День міста з “Флюгерами”

З 1 по 3 травня у внутрішньому дворику ратуші триватиме один з найбільш львівських фестивалів – ХІІІ “Флюгери Львова”. 
Організатори триденного свята, без якого вже складно уявити собі травень у нашому місті, – мистецьке об’єднання “Дзиґа” – запросили до участі в ньому музикантів з Польщі, Норвегії, Німеччини, Угорщини, Ірландії та України (зокрема з Криму та східноукраїнських міст). Чим же здивують “Флюгери” львів’ян і гостей міста цього року?
У п’ятницю, 1 травня, о 17.00 (як і в наступні два дні) все почнеться з урочистого, драйвового і дуже чоловічого концерту біг-бенду Державної служби надзвичайних ситуацій. Естафету весняної жвавості продовжить презентація перших досягнень Львівської школи джазу та сучасної музики. 
Учні й учениці цього проекту вже кілька місяців займаються з провідними джазменами України і готові показати свої вміння. Одразу за “молодими-зеленими” на сцені з’являться Dzyga Jazz Quintet! Легендарні музиканти, які починали львівський джаз у далеких 60-их, цього року відсвяткують своє 15-річчя саме на сцені “Флюгерів”. Легкої та світлої, але сміливої та чесної музики чекають від українського колективу Free Breath. Окрім традиційних потужних концертів під зоряним небом, що їх ще від початку року спеціально до “Флюгерів” готують виконавці з різних країн, у “Дзизі” анонсують і кілька непересічних прем’єр. 
Зокрема, постійні учасники фесту “ГИЧ Оркестр” покажуть прем’єру – нову програму “Під маркою Івана Яковича”. А ще 1 травня у внутрішньому дворику ратуші ви почуєте співачок з Польщі, яким вдалося навіки залишити слід у серцях найприскіпливіших європейських критиків. Етно-електронний проект Poludnice з програмою Electronice везе до Львова не лише польський фольклор, а й український! Жінки признаються, що не завжди до кінця розуміють, про що співають, проте наголошують: тут потрібно не розуміти, а відчувати!
фото: Юрко Дворник
У суботу, 2 травня, на одній сцені виступатимуть юні та вже добре відомі виконавці. Досвідчений і винахідливий Richard Kanaforsky Quarte” зустрінеться з дуже амбітним колективом, який зовсім недавно дебютував на українській сцені, – Meltdown. Також цього дня на сцену “Флюгерів” вийдуть давні друзі фестивалю – поетично-драйвова “Джалапіта”. Однак на цьому непередбачувані “єдності” не завершаться. Нордично-сонячна музика – саме так можна описати творчість легендарного норвезько-польського гурту Wovoka.
Водночас важко передбачити, як саме зміняться життя і долі гостей фестивалю після знайомства з командою FIRKIN, які (увага!) в своїй творчості поєднують мадярську та ірландську культури. Другий день “Флюгерів” узагалі обіцяє стати чи не найгучнішим мистецьким вибухом львівської весни: до ірландсько-мадярських, польсько-скандинавських та поетично-джазових музик долучиться гурт Gambardellas, який везе драйвовий альтернативний рок з Італії.
фото: Юрко Дворник 
Третій день фестивалю, 3 травня, присвячений українським колективам, особливо тим, які представляють Крим та схід нашої держави. До нас завітає краматорський колектив Ground Beat, з яким організатори познайомилися під час проекту “Концерти Миру”, що відбувся на торішньому фестивалі Jazz Bez. Харків на головному весняному фестивалі Львова представить молодий і сильний, як весняний вітер, гурт Shklo.  Обов’язково приїде на “Флюгери” й один із кращих друзів фестивалю Jacek Bielas Bielenski з Лодзі – вони познайомлять меломанів зі своїм новим проектом Bielas I Koty Papieza. Крим представлять панки, що співають кримськотатарською, – група Shatur-Gudur. 
Ще одна з багатьох прем’єр – спеціальна програма, над якою працює переконано джазовий гурт Shockolad та співачка Брія Блессінґ. Іншим гедлайнером третього дня стануть давні друзі фестивалю, категорично оптимістичні й неспростовно сонячні Miazsz  з Польщі.
Та якими були б “Флюгери” без традиційного недільного “Прокидання з…”, яке змушує львів’ян вставати удосвіта, аби о 10.00 уже слухати виступи? Цього року його формат відповідатиме духові третього дня фестивалю, адже Львів у 2015-ому прокинеться з Харковом! Це не просто концерт, а спільний спецпроект, навколо ідеї якого об’єдналися гурт “Танок на Майдані Конго”, який вічність тому утворився в Харкові, харківський письменник Сергій Жадан, зовсім молодий харківський колектив Shklo та Мистецьке об’єднання “Дзиґа”. А модератором цьогорічних “Прокидань…” стане правдивий та категорично поетичний Юрко Іздрик.
Ще одним сюрпризом на “Прокиданнях…” стане презентація кліпу Тараса Гаврика на пісню “Львів. Я люблю ТБ”, яка відбудеться рівно о 10.00. У відеороботі, знятій режисером Лесем Панчишиним, ви побачите півсотні львів’ян, які люблять своє місто. Серед них музиканти, журналісти, письменники, громадські діячі, театрали, спортсмени.
Цей список не є ТОПом найкращих, а ті, що таки потрапили в кадр, не є вибраними. Просто це люди, яким стало цікаво взяти участь в цій репованій затії, чи ті, кому стала близькою за духом пісня “Львів. Я люблю ТБ”. Автори відео вирішили залишити в таємниці повний перелік учасників знімального процесу аж до презентації.
Придбати квитки на фестиваль можна двома способами: паперові – у галереї “Дзиґа” (вул. Вірменська, 35), електронні – онлайн на сайті компанії 2Event. Онлайн-продаж триває до кінця сьогоднішнього дня, тож поспішайте! Вартість квитків, придбаних заздалегідь, – 50 гривень за день, а під час самого фестивалю вони коштуватимуть 100 гривень за день. Відвідувачі зможуть купити абонемент на всі три дні фестивалю і проект “Прокидання з Харковом” за 160 гривень.

Святкування з гостями із Хорватії

Тим львів’янам і гостям міста, які цікавляться іншими культурами, окрім української, радимо відвідати фестиваль “Meditarraneo. Дні хорватської культури”, який триватиме з 1 по 3 травня на літньому майданчику “Музею ідей” (вул. Валова, 18-а).
Фестиваль знайомитиме гостей з мистецтвом, культурою, національною кухнею, музикою, кіно та туристичним потенціалом Хорватії. До участі в ньому запросили близько 30 хорватських митців, серед яких художники, письменники та гурт Tovareса muzikа, а також три ансамблі ЛНУ ім. І. Франка.

Урочисте відкриття відбудеться 1 травня о 19.00. В цей час у галереї “Музею ідей” відкриють одразу три виставки хорватських митців: скульптур з оливкового дерева Вінка Каймака, фотографій Задарської жупанії (група фотографів) та графіки Маріанни Якелич. Поруч, на літньому майданчику, своїх пісень вам заграє гурт Tovareса muzikа. А ще ці хлопці з острова Дугіоток у національних строях щодня вирушатимуть у місто, сурмлячи в ріг вола та акомпануючи собі… старими прасками. Острів’яни здавна використовували ріг вола у своєму побуті, зокрема, як засіб зв’язку на морі, а також вірили, що такі звуки оберігають їх від нещастя. Ці давні традиції гурт відроджує ще з 1959 року.
Щодня з 16.00 хорватські кухарі готуватимуть національні страви Далмації традиційним способом “з пеки”, а запивати їх радять традиційними напоями Хорватії, які також можна буде скуштувати на святі. Окрім цього, в той же час 2 і 3 травня тут триватиме туристичний ярмарок, на якому можна буде познайомитися з туристичним потенціалом Задарського регіону.

Батярські забави

Усі львів’яни і часті гості нашого міста знають, що на початку травня в нас відзначають не “майскіє празднікі”, а справжнє галицьке свято – День батяра. 
Цього року (уже сьомий рік поспіль!) забавлятимемось на один день більше! З 1 по 4 травня на площі Музейній (біля домініканського собору) збиратимуться ті, що хочуть більше дізнатися про батярів, мають бажання стати частиною батярської культури, а ще відтворити настрій і запал, який панував у місті Лева на початку ХХ століття!  
“На численні прохання наших гостей ми вирішили продовжити фестиваль ще на один день, – каже директор свята Андрій Сидор. – Цього року пропонуємо чимало атракцій: виставку ретро-автомобілів, ретро-Fashion Market, батярську канцелярію та бетонний завод, майстер-класи батярських танців, безкоштовну екскурсію нетривіальними місцями Львова та багато іншого. Свято запам’ятається кожному!”
Все про батярів знають тільки самі батяри. Тож 1 травня о 14.00 на другому поверсі Львівської свічкової мануфактури відомі батяри Петро та Іван Радковці проведуть відкриту лекцію про історію батярства у Львові, розкажуть міфи, легенди та чисту правду про батярів. 
У той же час перед Свічковою мануфактурою розпочнеться безкоштовна екскурсія нетривіальними місцями міста Лева від “Сервіс Шпацер”. О 16.00 на площі Музейній розпочнеться конкурс найкращих маленьких батярів і майстер-класи зі створення картонних краваток-метеликів та аксесуарів для волосся від Спільноти Nravo Kids. А за кілька годин – о 20.00 львівський діджей  T-ONE і саксофоніст Михайло Балог зіграють спеціальний музичний сет для сучасних батярів. Лише для вас вони міксуватимуть запальні танцювальні композиції в стилі Nu Jazz I Electro Swing.
2 травня гості свята матимуть змогу взяти участь у першому львівському ретро-велопроменаді “Батяри на роверах”, який об’єднає тих, що цінують стиль та міські велосипеди. Організатори сподіваються, що це дійство буде щорічним і стане своєрідною присвятою львівській батярській міській культурі початку ХХ століття. Акцією охоплять територію між площею Музейною і Парком ім. Івана Франка, триватиме вона з 13.00 до 20.00. Для участі в ній треба попередньо зареєструватися за адресою roverchic.com/tweedrun/

Збір учасників відбуватиметься з 13.00 на площі перед домініканським собором, а вже о 14.00 розпочнеться сам ретро-велопроменад “Батяри на роверах”, який проходитиме маршрутом: пл. Музейна – вул. Івана Федорова – вул. Руська – пл. Ринок – пл. Катедральна – вул. Беринди –  просп. Свободи, пл. Галицька – пл. Соборна – вул. Пекарська – вул. Шімзерів – вул. Мечникова – вул. Левицького – вул. Погулянка – вул. Вахнянина – вул. Левицького – вул. Князя Романа – пл. Галицька – пл. Міцкевича – просп. Свободи – вул. Гнатюка – вул. Листопадового Чину – Парк ім. Івана Франка.
Наїздившись досхочу львівськими вулицями, учасники заходу зберуться у Парку ім. І. Франка о 16.30.  З цього часу і до самого вечора для них підготували цікаву та різноманітну програму: майстер-клас із лінді-хопу та соло-джазу і вивчення всесвітньо відомої лінійки Шим Шам від Lindy Club – Swing Dance in Lviv; нагородження кращого чоловічого та жіночого образів; пікнік і чаювання; кінопокази в парку; виставку раритетних велосипедів, а також ігри у петанк і крикет. 
Крім того, з 1 по 3 травня на площі Музейній з 12.00 до 20.00 ви зможете відвідати виставки Urban Sketching in Lviv та ретро-автомобілів (разом із  АФК ЗАЗ Козак), завітати до шоу-руму українських дизайнерів ретро-Fashion Market (разом із НІША), відвідати батярські канцелярію і бетонний завод та долучитися до майстер-класів із виготовлення свічок (вони триватимуть і 4 травня). А з 14.00 до 15.00 всіх охочих тут чекають на майстер-класи з батярських танців.
До слова, на День батяра у Львові кожен може стати батяром та отримати батярське посвідчення. Цей документ засвідчує, що ви є справжнім батяром, який любить файну забаву, поціновувачем гарних кобіт, почесним гостем у всіх кнайпах, цінуєте добрі буцики, любите гарний дотеп, вмієте повеселити себе та свою компанію і є почесним гостем свята.
Підготувала Марічка Ільїна
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4328 / 1.71MB / SQL:{query_count}