Львівський музей історії релігії спільно з Асоціацією музеїв і галерей міста Львова у п’ятницю, 20 лютого, о 16.00 запрошує всіх охочих на лекторій Лесі Гасиджак на тему “(Не)Відомий Донбас: історичні міфи та культурні реалії”.
Ще п’ять років тому теми Донбасу не існувало в інформаційному просторі України. Всі знали, де він є, але знання ці закінчувались на поняттях “шахтарі”, “вотчина президента” та “найкращий футбольний клуб”. Проте зміни настали несподівано і є досить болючими. Про Донбас не говорить і не пише хіба лінивий, хоча в “дореволюційний” час і науковці, і культуртрегери, і політики всіляко намагалися його оминати, як це прийнято робити з “гострими кутами”.
Також надзвичайно руйнівним є чинник протиставлення сходу і заходу в дискурсах політиків з низьким рейтингом, що має свої наслідки при очевидній відсутності базових знать у громадян України про історичні, культурні та ментальні особливості регіону, що визначає відцентрові тенденції в свідомості населення. Саме тому головним завданням лекторію є відхилення завіси над особливою історією регіону, зупинка на чинниках, які впливали на формування ідентичності його населення, і пошук відповідей на багато запитань, актуальних тепер.
Йтиметься про те, коли в Дикому Полі з’явилися українці та хто й коли освоював приазовські степи; що таке “євроінтеграція по-донецьки” та як вона проходила в ХІХ ст.; яким був геополітичний вибір Донеччини на початку ХХ ст.; як “всесоюзна кочегарка” перетворилася на “українську біду”
Під час лекторію йтиметься про те, коли в Дикому Полі з’явилися українці та хто й коли освоював приазовські степи; що таке “євроінтеграція по-донецьки” та як вона проходила в ХІХ ст.; яким був геополітичний вибір Донеччини на початку ХХ ст.; кому і навіщо вигідно вважати Донбас поліетнічним регіоном; чому радянське минуле на Донеччині виявилося найбільш стійким; як “всесоюзна кочегарка” перетворилася на “українську біду”; як на карті Донеччини з’явилися компактні поселення бойків.
Лекторій складається з двох лекцій тривалістю одна година кожна. Вартість вхідного квитка – за ціною вхідного квитка до музею (10 грн). Місце проведення – Львівський музей історії релігії (пл. Музейна, 1).
Леся Гасиджак – кандидат історичних наук, етнолог, фахівець з етнокультури Донецького регіону. Старший науковий співробітник відділу культурологічних досліджень Науково-дослідного інституту українознавства, редактор інтернет-порталу “Музейний простір”, співробітник ГО “Український центр розвитку музейної справи”. В 2009 році захистила кандидатську дисертацію на тему “Процеси трансформації етнокультури українців Донеччини наприкінці ХХ – на початку ХХІ ст”.