Мар’яна Садовська, вже знана в Україні співачка, зажила чималої слави як на батьківщині, так і за кордоном.
Її наслідують, захоплюються її творчістю. Польща, Німеччина, США, Україна… Де тільки співачка не виступала. В кожній з цих країн розвивала унікальні проекти і в кожній з них презентувала українські мотиви в музиці.
На Jazz Bez Мар’яна Садовська виступає не вперше, щоразу з унікальними програмами. Проте цього року вирішила показати щось нове, здивувати відвідувачів фестивалю, підготувавши проект, до якого залучила чотирьох контрабасистів (один із них – Марк Токар) і чотирьох вокалісток.
Ідея створення колективу з чотирьох жіночих голосів і чотирьох контрабасистів виникла у Мар’яни Садовської ще в Німеччині. “Якось потрапила на концерт до одного музиканта, з яким працювала. Там і почула звучання одразу чотирьох контрабасів. Їх сила мене так захопила, що я вирішила створити щось подібне”, – розповідає співачка.
Жіночі голоси Мар’яна Садовська шукала теж недовго. Ще раніше познайомилася з творчістю “Тріо КУРБАСИ”, яке одразу ж припало їй до душі. Вирішила спробувати поєднати свій голос із вокалом трьох не менш талановитих жінок – Наталки Рибки-Пархоменко, Марії Копитчак та Мирослави Рачинської.
“Українська Бьорк” (як часто називають Мар’яну Садовську) признається, що раніше ніколи не виступала на сцені з трьома вокалістками. Ба більше, не виступала і з чотирма контрабасистами, яких називає “звірами”. Це для неї було щось нове. І такий дебют Садовській сподобався. “Було надзвичайно приємно працювати з Марком Токаром, Іваном Огаром, Володимиром Бедзвіном і Артемом Каменковим”, – веде далі виконавиця.
Ми виконуємо молитву, і наша місія – не розважити публіку, а занурити її у роздуми, змусити задуматись над чимось
Про публіку виконавці відгукуються позитивно. Пояснюють, що овацій не сподівалися, бо творять аж ніяк не розважальну музику. “Ми виконуємо молитву, і наша місія – не розважити публіку, а занурити її у роздуми, змусити задуматись над чимось”, – кажуть учасники октету.
І справді, слова, які колектив поклав на музику, так пройняли слухачів, що вони не могли всидіти на місці. Що й не дивно, адже тексти, які октет вибрав для проекту, зараз дуже актуальні. Один із них – вірш Сергія Жадана “Солдатське взуття”, яким розпочався виступ. А на завершення гурт виконав гімн України, що було дуже символічно в цей непростий для нашої держави час.
Зважаючи на успіх проекту, ми поцікавилися в учасників октету, чи планують вони подальшу співпрацю. Володимир Бедзвін, один із контрабасистів, відповів: “Поки це секрет, бо ніхто не знає, як буде розвиватися проект далі, але мені ця ідея подобається”.
Варто зауважити, що львівські слухачі і шанувальники як творчості Мар’яни Садовської, так і джазу загалом, з нетерпінням чекають наступного концерту гурту, адже такого у Львові ще не чули. Як розповіла відвідувачка концерту Марія Вайсберг, вона дуже задоволена цим виступом. Особливо їй сподобалась гра жіночих голосів та неординарна поліфонія. Єдине, чого дівчині не вистачало, це світлових ефектів, які додали б концертові феєричності.
Треба сказати, що учасники музичного колективу “Мар’яна Садовська і Марк Токар Октет” долучились до програми “Музика свободи”, яка триває цього року в рамках фестивалю Jazz Bez. Всі кошти, зібрані на концертах гурту в Києві, Тернополі і Львові, використали для проведення заходів Jazz Bez у звільнених містах України – Краматорську (10 грудня), Слов’янську (11 грудня) і Дружківці (14 грудня).
Юля Дрібко