Час на джаз

За тиждень розпочнеться ХІV Jazz Bez. Якими подіями здивує найбільш львівський з усіх фестивалів

Що зимніше стає на вулиці, то частіше львів’яни заглядають у календар. А все тому, що традиційно на початку зими (цього року з 5 грудня) наше місто – древні вулички, старі будинки, улюблені кав’ярні і, звичайно ж, „Дзиґа” поринають у джаз із Jazz Bez. 
Цей один з найбільш очікуваних фестивалів за роки вже переріс у справжній транскордонний джазовий марафон, який поєднує десятки міст, сотні музикантів, тисячі меломанів, безліч кілометрів та ще більше відтінків джазу в єдине свято музики і свободи. 
За 14 років у рамках Jazz Bez відбулися сотні концертів, утворилися десятки міжнародних проектів, а кількість музикантів, що грали на ньому, перевищила тисячу. 
Фестивальна програма Jazz Bez традиційно багата й різноманітна – з 5 по 14 грудня лише у Львові відбудеться чимало концертів, на яких навіть найбільш вибагливі меломани зможуть почути і почерпнути щось нове для себе. Бо цей фест чи не єдиний в Україні, попри поважний вік, завжди відкритий до експериментів. 
Напевно, саме завдяки цьому щороку акцій Jazz Bez все більше, а географія фестивалю розширюється в усіх напрямках довкола його серця – Львова. Тож цього грудня завдяки Jazz Bez музика свободи, крім нашого, міста лунатиме в Києві, Харкові, Тернополі, Івано-Франківську, Ужгороді, Рівному, Луцьку, Мостиськах, Любліні, Саноці, Вроцлаві, Білостоку, Новиці, Перемишлі, а ще у Краматорську і Слов’янську. 
Окрім концертів польського, українського та кримськотатарського джазу в звільнених містах сходу України, організатори фестивалю власним коштом приймають 10 музикантів з території АТО.  Вони матимуть змогу відвідати концерти колег, майстер-класи JazzBez та взяти участь у трьох концертних джем-сейшнах. А вже наступного року ці джазмени стануть кістяком JazzBez-середовища у звільнених Краматорську та Слов’янську.
Щоби провести відкриті концерти в двох останніх містах, які насправді дуже потрібні там саме зараз, організатори Jazz Bez оголосили збір коштів на Спільнокошті (зібрати потрібно 130 тисяч гривень). Та для цього залишилось лише 13 днів! Тож не будьмо байдужими – підтримаймо концерти миру на звільнених територіях саме зараз, під час переломного кризового періоду. Адже для людей, що пережили страх війни, музика свободи матиме інший смисл.
То що ж особливого приготували нам організатори легендарного Jazz Bez? Перш за все цього року фестиваль разом з усім джазовим світом святкує 200-річчя з дня народження легендарного винахідника саксофона Адольфа Сакса. Його постаті буде присвячено 12 концертів у Львові, Києві, Луцьку та Тернополі. Завершиться фестиваль великим концертом у Львівській опері. Для організаторів фестивалю важливо, щоб навіть наша країна, у якій триває війна, могла долучитися до всесвітнього культурного процесу. 
Та, окрім святкування ювілею Адольфа Сакса, на ХІV Міжнародному джазовому фестивалі буде ще й чимало цікавого. Родзинками стануть:
– Новий проект всесвітньо відомої української співачки і акторки Мар’яни Садовської та одного з кращих джазових контрабасистів Марка Токара. Вишукані й драматичні твори на тексти Сергія Жадана виконуватиме октет із чотирьох контрабасів та чотирьох жіночих вокалів. 
– Бельгійсько-амери­канський Steve Hou­ben Quartet під керівництвом легендарного джазового саксофоніста і флейтиста Стіва Губена, який співпрацював із Майком Стерном, Джо Ньюманом, Джері Маліганом, Джорджем Коулманом та записав спільні альбоми з Четом Бейкером і Білом Фріселом.  
– Квартет польської співачки Касі Міровської та славетний саксофоніст Петер Барон із програмою, присвяченою творчості Джорджа Гершвіна.
– Kibrick – проект знаменитого американського саксофоніста, декана Південної данської консерваторії Марка Бернштейна. До свого проекту він запросив грати відомих польських і українських музикантів (барабанщик Ігор Гнидин, гітарист Марек Каджєля, контрабасист Міхал Ярос). Кібрік – родинне прізвище Берштейна, предки якого походять з України та Польщі. Концертна програма – це джазова сюїта із розповідей Марка про історію його родини, життя і музику.
– Проект SEFARDIX, у якому польські джазмени брати Олесі разом із славетним співаком грецького походження Йорґосом Скольясом трансформують музичні традиції Середземномор’я в композиції на межі world music,  етно, джазу та імпровізаційної музики.  
– Gianni Gebbia Mag­netic Trio, яке поєднує авангардний мінімалізм, фри-джаз та народну музику півдня Італії.
– Тріо Shofar, у якому багаторічний друг фестивалю саксофоніст Міколай Тшаска експериментує над поєднанням єврейської релігійної музики із сучасними формами джазу.
– Кримське Usein Bekirov Trio, у якому всупереч окупації та геополітичним інтригам грають українські джазмени разом із відомим кримськотатарським піаністом Усейном Бекіровим. 
– Міжнародний квінтет, створений трубачем Дмитром Бондаревим із Донецька. Всупереч війні та жорстокості разом із ним спокійну і виважену музику творять німецький піаніст Людвіг Горнунґ, данський басист Мартін Буль, американський барабанщик Джізуз Веґа та донецький гітарист Ігор Осипов.
Крім того, в рамках XIV Міжнародного джазового фестивалю Jazz Bez відбудеться незвична лекція харківського тренера та консультанта Рубена Мелконяна «Джаз. Геополітика. Бізнес. Особистості. Особистий погляд на історію джазу в Америці». Чому незвична? Бо Рубен Мелконян – досвідчений професіонал з 20-річним досвідом роботи у сфері ІТ, інвестиційній та консалтинговій галузі. Він також відомий бізнес-тренер та бізнес-консультант як на території України, так і за її межами. А джаз є одним з найбільших захоплень цього гостя фестивалю. Він знає про нього майже все і готовий ділитися власними висновками. Водночас Рубен Мелконян нагадує слова Телоніуса Монка: «Говорити про музику – це те саме, що співати про архітектуру». Тож обіцяє мало слів і багато джазу.
Лекція «Джаз. Геополітика. Бізнес. Особистості...» є наслідком співпраці організаторів фестивалю Jazz Bez та спільноти Global Shapers Hub /Lviv/, ініціативи, що об’єднує громадських лідерів та соціальних активістів з різних сфер. Global Shapers Hubs – проект Всесвітнього економічного форуму в Давосі, який об’єднує в глобальну мережу «агентів змін» та лідерів з різних міст світу. Львів доєднався до спільноти Global Shapers у 2014 році.
Ще однією новинкою, пов’язаною із Jazz Bez, є «Львівська школа джазу та сучасної музики». Це  нова освітня програма, яка розпочне свою роботу з 1 грудня і діятиме на постійній основі (щоп’ятниці) в приміщенні Першої львівської медіатеки (вул. Мулярська, 2-а).
Львівська школа джазу та сучасної музики є першою та єдиною музичною школою у Львові для всіх охочих навчитися грати джаз та сучасну музику. У школі викладатимуть провідні джазові музиканти Львова та України – уже відомо, що гри на бас-гітарі та контрабасі навчатиме Андрій Арнаутов, гітарі – Тарас Кушнірук, барабанах – Ігор Гнидин, а вокалу – Марта Лозинська. 
Кожен охочий матиме змогу опанувати обраний інструмент та грати разом з іншими учнями. У школі проводитимуть індивідуальні та групові лекції, створюватимуть ансамблі. Сучасна методика навчання (з використанням сучасних комп’ютерів та новітніх програм) дасть змогу учневі за невеликий термін досягти необхідного рівня та грати концерти з іншими.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4353 / 1.6MB / SQL:{query_count}