Між Колізеєм і трусами

Чи здолають жорстоку дійсність амбітні плани нового директора Палацу мистецтв?

Чи здолають жорстоку дійсність амбітні плани нового директора Палацу мистецтв?

presuha.jpg
І Юрій Гнатковський (ліворуч), і Роман Наконечний переконані: без промислових виставок палац не зможе організувати й мистецькі. А продавці у залах “храму мистецтв” нудьгують

sekond.jpg 

Учора новий виконувач обов'язків львівського Палацу мистецтв Юрій Гнатковський уперше зустрівся із журналістами. Нагадаємо, відповідне розпорядження про його призначення голова ЛОДА Микола Кміть підписав 17 грудня.

У мистецькому середовищі во­льове рішення очільника області викликало неоднозначну реакцію, адже молодий менеджер Юрій Гнатковський, краще знаний за музичними та телепроектами, а також мерською промокампанією, ніколи адміністративних функцій керівника державного мистецького закладу не виконував. Ускладнювалася ситуація й тим, що, за чутками, попереднього багатолітнього директора Палацу мистецтв Романа Наконечного брутально "пішли", змусивши написати заяву за власним бажанням. Мабуть, аби спростувати всі непорозуміння, два директори - екс та в.о. вирішили дати спільну прес-конференцію. Звісно ж, у стінах довіреного їм закладу. От лише потрапити на неї виявилося не так вже й просто: замість звичного в таких випадках вказівника на зал, де проводиться зустріч із пресою, журналістів гостинно зустрічало кособоке, намальоване від руки за­прошення на виставку-продаж білоруських товарів (а, нагадаємо, саме надмір промислових виставок став одним із каменем спотикання у стосунках колишнього директора як із митцями, так і з обласною владою).

Не знайшлося місця для анонсованого заходу й у конференц-залі палацу: там саме відбувалася велелюдна зустріч "лідерів" однієї із популярних дистриб'юторських фірм. Лідери ж мистецької установи зустрілися із пресою у т.зв. "арт-вітальні" цокольного  поверху. "Промислові виставки повинні відбуватися й надалі - в межах розумного вони потрібні для того, аби дати змогу цій установі культури функціонувати взагалі", - майже одразу став переконувати пан Гнатковський журналістів, "зачарованих" експозицією білоруських хутрових виробів, а також інших товарів народного споживання із ностальгійними сімейними трусами  включно. Ще раз - уже з висоти свого досвіду - підтвердив законність таких заходів, які відбуваються згідно із статутом Палацу мистецтв та дозволяють покривати кошти на ті ж комунальні послуги, і пан Наконечний. Свого часу він гостро протестував проти переведення керованого ним закладу в статус комунального підприємства (тоді б Палац мистецтв перейшов на повний госпрозрахунок, та ще й 70% від оренди приміщень довелося б віддавати в бюджет області), за що, вважає, і поплатився посадою. Але абсурдність існування мистецького закладу в якості КП усві­домлює і його новий керівник, і начальник управління культури ЛОДА Галина Дорощук.

"Мені довірили цю установу, бо добре знають мене як людину. Стосовно кумівства (Юрій Гнатковський доводиться кумом Миколі Кметю, що, звісно, є вдячним матеріалом для журналістських спекуляцій - "Пошта"), то існує набагато більше інших чудових посад. А Палац мистецтв - аж не така "суперова" установа", - каже його новий в.о. директора.

З березня цього року Ю.Гнатковський є позаштатним радником голови Львівської облдержадміністрації з питань культури та з питань інвестицій, тож, каже, встиг добре ознайомитися із ситуацією в Палаці мистецтв і скласти концепцію його розвитку, яку нижче подаємо повністю. Не виглядає скривдженим і незмінний до цього часу керівник цієї установи Роман Наконечний - він і далі куруватиме своє улюблене дітище - Шевченківську кімнату, а також обіцяє допомагати порадами новому директору.

У найближчих планах нового директора - проведення вечорів акустичної музики в лютому, а також підняття вартості квитків. "У Римі, поки вхід до Колізею був безкоштовним, ніхто й не цікавився цим музеєм", - проводить паралель новий керівник львівського Палацу  мистецтв. А от назвати ім'я хоча б одного місцевого сучасного художника, який йому особисто до вподоби, відмовився навідріз, мотивуючи це своєю "нейтральністю" як нового керівника мистецького закладу. Сподіватимемося, що це й справді було єдиним благородним мотивом такого впертого відмовчування.

Концепція розвитку Палацу мистецтв*

Основна мета - залучити до Палацу більшу кількість відвідувачів, особливо молодь, оскільки саме молодь повинна формуватися під впливом мистецтва і творитиме мистецтво в майбутньому. Зв'язок між поколіннями митців не може бути втрачено. Моя задача, зокрема, знайти спільну мову між одними і іншими.

Поруч із цим, актуальним є налагодження зв'язків із громадськими та доброчинними організаціями, проведення спільних заходів. Організований цієї осені Львівською міською радою Форум соціальних інвестицій показав величезну потребу у тіснішій співпраці між мистецькими закладами і активною громадою Львівщини.

Доцільно використати ще не задіяні можливості Палацу мистецтв, а саме проведення форумів, конгресів, симпозіумів, конференцій, презентацій, семінарів, прес-конференцій, лекцій, науково-технічних виставок, культурно-мистецьких акцій, вернісажів, салонів, аукціонів творів мистецтва, фестивалів, концертів, видовищно-розважальних заходів.

З технічно-господарської сторони варто зауважити, що Палац мистецтв потребує якнайшвидшого вдосконалення освітлювальних систем, пожежної та охоронної сигна­лізації, встановлення систем відеонагляду, проведення ремонтних робіт та покращення інтер'єру у відповідності до вимог для закладу культури. Встановлення системи аварійного електроживлення, сучасного обладнання для обслуговування вище наведених форм діяльності. Це також є першочерговими заходами у вдосконаленні роботи закладу.

Виходячи з поставленої мети, варто проводити розвиток та популяризацію Палацу мистецтв одночасно із наступними кроками:

1. Зробити палац міжнародним - ведучи мову про інтеграцію у європейське мистецтво, робити в цьому напрямку конкретні кроки. Для цього створити англомовну та польськомовну версії інтернет-сайту, підписати меморандуми про спільні виставки із європейськими мистецькими установами, налагодити контакти та вивчити їх досвід розвитку (термін виконання - 3 міс. від початку роботи).

2. Розширити поняття "мистецтва" з живопису до усього, чим є мистецтво в сучасному світі. Презентувати в приміщеннях палацу інсталяції європейських мистецьких центрів, відомих творчих особистостей (виконання - впродовж діяльності).

3. Сформувати найбільший мистецький центр Західної України за кількістю реа­лізованих напрямків діяльності, на основі якого базуватимуться постійно діючі осередки творчої молоді, сприяти їх розвитку та активності (хід виконання - від початку роботи).

4. Створити прес-центр Палацу мистецтв - структуру, що займається організацією та проведенням прес-конференцій, презентацій, брифінгів із залученням провідних українських засобів масової інформації, анонсуватиме плани та діяльність культурного закладу, проводитиме прес-конференції за участю відомих митців та гостей. Головне завдання - інформаційна підтримка заходів Українського дому та його партнерів.

З огляду на поставлену мету, доцільно визначити такі напрямки діяльності: 

1. Виставкова діяльність:

- художні пленери, скульптури;

- рада галеристів;

- авторські виставки;

- підготовка окремих експозицій з інших областей;

- організація аукціонів виробів мистецтва;

- організація виставок сучасного мистецтва;

2. Музична діяльність:

- організація вечорів акустичної музики;

- облаштування студії звукозапису;

- організація конкурсів талантів;

- промоція львівських музичних формацій;

3. Кіно-відео-фото:

- організація кінофестивалів;

- організація фотоконкурсів;

- організація майстер-класів;

4.Патронат мистецьких заходів:

- організація прес-конференцій, презентацій;

5.Мистецтво танцю:

- організація гуртків танцю для різних вікових груп;

6.Організація дитячого мистецького гуртку "мистецьке дозвілля".

7.Створення центру сучасного мистецтва.

8.Створення концертної агенції.

9.Організація інформаційного інтернет-порталу:

- співпраця із культурно-просвітницькими телепрограмами.

10.Організація молодіжного музичного театру.

11.Просвітницька діяльність:

- майстер-класи з танцю;

- малярства;

- скульптури;

- дизайну;

-  організація зустрічей із мистецькою елі­тою.

Закликаю усіх, кому не байдужий світ мистецтва, долучити свою ініціативу до створення сучасного Палацу мистецтв!

*Правопис оригіналу збережено

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5507 / 1.64MB / SQL:{query_count}